Skocz do zawartości

Ciekawa zagadka


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę podać katalog i numer tego obiektu oraz co to właściwie jest. Jako podpowiedź dodam, że obiekt ten znajduje się w gwiazdozbiorze pomiędzy Woźnicą a Wielką Niedźwiedzicą.

 

Odpowiedzi przesyłajcie na PW do poniedziałku do 21.00

 

Pozdrawiam.

Zagadka.jpg

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre odpowiedzi:

Polaris,

Radek:)

Pepelito

Maciej123698745

 

Zagadkę uważam za zakończoną, ponieważ kolega Maciej nie doczytał, że odpowiedzi przesyłamy na PW!!

 

Pozdrawiam

 

PS. W tym temacie będę zamieszczał inne zagadki, także przygotujcie się na nowości :D

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są jakieś kpiny. Po co wyrzuciliście ten post? Jakieś herezje zawierał?

Trudno, jest po zagadce, ale to wygląda jakby stado sępów rzucało się na padlinę. Może by tak upomnieć grzecznie, a nie od razu wyrzucać post w kosmos?

 

Szkoda, że nie widać kto i za co dał minusa :(

 

Może ja napiszę: to IC 2233 w Rysiu.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadkę uważam za zakończoną, ponieważ kolega Maciej nie doczytał, że odpowiedzi przesyłamy na PW!!

 

W tym wszystkim najbardziej podoba mi się postawa Kuby. Zakończył zagadkę, przedstawił laureatów, na nikogo nie nakrzyczał, choć mógł się zdenerwować, że inny kolega spalił mu zagadkę.

 

Co do Maćka, to jest "nowy" i przypuszczalnie nie zrozumiał zasad.

 

W przyszłości może warto dodać, że PW to prywatne wiadomości i "nie umieszczamy rozwiązania w wątku"

 

Polaris, zapewne osoby, które dały minusy chciały dobrze, aby post z odpowiedzią zniknął. W tym rzecz, że już było za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło - http://www.utahskies.org/report/20020222/20020222weekly.html

Let's wrap things up with this weeks Utah Skies Challenge Object, Barred Spiral Galaxy IC2233(mag13). ic2233.jpg Unlike our previous galaxy, this galaxy is viewed almost perfectly edge-on. This is a tiny galaxy, spanning a mere 4.7' by 0.6'. Fortunately, it's small size gives it a reasonably high surface brightness. Unfortunately... it's pretty far from any bright stars. You'll have your work cut out for you with this one. But... if and when you find it, you're in for a treat. This beauty is located over 30 million light years away... meaning that you're looking way back in time. Also, edge-on galaxies have that sleek... sports car kind of look to them. These are always crowd pleasers.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim najbardziej podoba mi się postawa Kuby. Zakończył zagadkę, przedstawił laureatów, na nikogo nie nakrzyczał, choć mógł się zdenerwować, że inny kolega spalił mu zagadkę.

 

Tak, brawa dla Kuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to żeby oddać zapomnieniu całe to zamieszanie... Kolejna zagadka.

 

Proszę podać katalog i numer tej galaktyki.

Podpowiedź: Jest ona od nas oddalona o około 39 mln. l.y i według naukowców nasza Droga Mleczna wygląda tak jak ona.

 

Odpowiadamy tylko przez PW- Prywatne Wiadomości. Do niedzieli, do 21 godziny.

 

Pozdrowienia :)

 

PS. Będę się starał robić coraz trudniejsze zagadki. To taka rozgrzewka, na początek :)

Zagadka2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC 356 is a relatively nearby galaxy at around 39 million light years away. However, we view this galaxy through the disk of our own. Its appearance is dimmed and reddened by the intervening clouds of gas and dust of the Milky Way. IC 342 - another nearby, and otherwise very bright galaxy, in the constellation of Camelopardalis suffers a similar fate. IC 356, shown here, has very delicate spiral arms with a curious radial dust lane leading towards the nucleus.

 

Źródło - http://www.noao.edu/outreach/aop/observers/ic356.html

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

 

Ps: Strasznie sie cieszę, to moja pierwsza wygrana zagadka na forum :helo: . Reszta zgadywaczy pewnie na długi weekend się udała, stąd tak mała frekwencja ;)

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie sie cieszę, to moja pierwsza wygrana zagadka na forum . Reszta zgadywaczy pewnie na długi weekend się udała, stąd tak mała frekwencja

Ori, a czy było to trudne do odgadnięcia? :)

 

Stąd też następna zagadka będzie po długim weekendzie. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori, a czy było to trudne do odgadnięcia? :)

hm... trudna to może nie... :szczerbaty:

A pierwsza wygrana tutaj, ponieważ po raz pierwszy wziąłam udział na AF w zagadkach. Analogia taka jak w tym dowcipie o graniu w totka - "...i Bóg powiedział: Ja Ci pomogę wygrać tę szóstkę, ale weź i chociaż kup los..." :ha:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy koleżanki i koledzy. Od dzisiaj, to jest 11 listopada 2008 roku, rusza w tym temacie

"Cykl zagadek może łatwych"

 

Będzie to seria 8 zdjęć/kadrów obiektów Deep Sky. Waszym zadaniem będzie zgadnąć, jaki to obiekt i co przedstawia. Zagadki będą się pojawiać we wtorki i piątki. Na rozwiązanie każdej będzie przypadał czas od drugiego do piątego dnia tygodnia. Rozwiązania i osoby, które prawidłowo odpowiedziały, będą przedstawiane w piątki o godzinie 21.00. Zdjęcia do odgadnięcia będą pojawiać się 30 minut później. Dziś wyjątkowo, bo zaczynamy wcześniej.

 

 

Zagadka Numer 1

 

Zadanie: 1. Proszę przedstawić, co znajduje się na tym zdjęciu.

2. Proszę podać numer i katalog obiektu, pod/nad/obok którego znajduje się ten obiekt.

Poziom trudności: Łatwy/Średni

 

Dodatkowe informacje:

Odpowiedzi przesyłamy do piątku do godziny 15.30 tylko i wyłącznie przez opcję PW-Prywatne Wiadomości!

Zagadka_3b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam rozwiązanie i osobę, która prawidłowo odpowiedziała na to pytanie.

 

Jest to Green Voorwerp (uznawałem odpowiedź Hanny's Voorwerp) i leży on poniżej galaktyki spiralnej IC2497

 

Osoba, która poprawnie odpowiedziała na to pytanie:

 

Ori2711

 

Gratuluję! :)

 

Już za 27 minut nowa zagadka :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka Numer 2

 

Zagadka4bB.jpg

 

Zadanie:

1. Proszę podać numer i katalog tego obiektu.

2. Proszę podać gwiazdozbiór, w którym znajduje się ten obiekt.

 

Poziom trudności: Średni/Trudny

 

Podpowiedź:

Prawdopodobnie jest to obiekt mało znany. Jego odległość oszacowano na 20-30 tys. lat świetlnych. Jest to kadr z pełnego zdjęcia, ale tutaj znajduje się to, o co nam chodzi w tej zagadce.

 

 

Odpowiedzi przesyłamy do wtorku, do godziny 15.30 tylko i wyłącznie przez opcję PW-Prywatne Wiadomości. Ze względu na dziwny rozkład tego dnia, muszę przeprosić i powiedzieć, że odpowiedzi oraz kolejne zagadki w tym dniu będą pojawiać się kolejno o godzinie 15.45 i 16.00

 

Pozdrawiam i powodzenia życzę! :)

 

PS. Jeżeli do tej zagadki nie zgłosi się więcej niż 2-3 osoby, przerwę cykl, gdyż nie ma sensu prowadzić takiego konkursiku dla jednej osoby :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie otrzymałem żadnego zgłoszenia co do zagadki. Więc przerywam cykl i proszę o zamknięcie tematu. Żeby nie było. Do nikogo nie mam żalu! Wiem, że zagadki takie nie cieszą się zbytnią popularnością.

 

Rozwiązanie:

Obiektem na zdjęciu jest słaba gromada otwarta gwiazd pochodząca z katalogu Tombaugh 4 w północnej części Kasjopei

 

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap061021.html

 

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba dawaj dalej, proszę.

Powiem szczerze, że ostatnie trzy dni poświęciłam na przeglądanie wszelkich open cluster jakie tylko google widziały, mam oczopląs i początek schizy... już nawet w akcie desperacji próbowałam oszukać i ściągnąć program Piotra Brycha, do identyfikacji obiektów na niebie (niestety serwer Piotra nie działa :szczerbaty: , wiedział kiedy wyłączyć abonament :ha: ).

Padłam pokonana tą ostatnią zagadką, ale prosze o więcej. Obiecuję nie posługiwać się żadnymi programami... :P

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka Numer 3

 

Zadanie: Proszę przedstawić co znajduje się na tym zdjęciu. Numer katalogu, katalog.

Podpowiedź: To zdjęcie ma większość z was w domu na czymś, co służy do mierzenia czasu :szczerbaty: Znajduje się w gwiazdozbiorze mitycznego króla...

Czas na rozwiązanie: Do czwartku, do godziny 15.00

Poziom: Łatwy (!)

 

 

Zagadka_x_.jpg

 

Pozdrawiam :)

 

PS. Zmienił się troszkę czas na rozwiązanie zagadki. Aha i jeszcze jedno. No nie przesadzajcie. Z tym Voorwerpem nie było takie trudne, w porównianiu z tym "Tombałgiem", z którym rzeczywiście przesadziłem ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.