Skocz do zawartości

Ciekawa zagadka


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już 4 poprawne odpowiedzi, a jeszcze jeden dzień został, więc liczę na lepszą frekwencję, zwłaszcza, że obiekt... No w porównianiu do poprzednich o wiele łatwiejszy B)

 

Jeszcze taka moja własna uwaga "do mnie". Jeżeli będę przedstawiał trudne obiekty, to nie pod postacią kadrów, a całych "powierzchni", które zajmują. Będzie łatwiej :)

 

Pozdrowienia.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Na prośbę Kuby J., który ma problemy z internetem i nie może wejść na forum, podaję odpowiedź do zagadki:

 

Jest to mgławica vdB 152.

 

Kuba przeprasza za niedogodności ;) i jutro opublikuje listę osób, które odpowiedziały poprawnie...

Pozdrawiam w imieniu Kuby i swoim.

Buziaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

 

Chciałbym jeszcze raz przeprosić za ten wypadek, ale niestety taka jest złośliwość rzeczy martwych- a konkretniej router'a :rolleyes:

 

Ale tak jak powiedział Wimmer, poprawna odpowiedź to:

mgławica refleksyjna vdB 152 lub Cederblad 201 Jeżeli ktoś napisał mgławica bez refleksyjna, również uznawałem ;)

 

A o to lista osób, które poprawnie odpowiedziały na to pytanie (w kolejności nadesłanych odpowiedzi) :

Polaris

Radek:)

Tomi

Radek Grochowski

Perkuła

Dziku256

 

Gratuluję! :)

 

To brzmi jak owijanie w bawełnę, ale ostatnio niektóre rzeczy mi się kiełbaszą, więc... Następnej zagadki proszę oczekiwać wieczorkiem ;)

 

Pozdrowienia

 

PS. I tu link do mgławiczki:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070614.html

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka Numer 4

 

Zadanie: Proszę przedstawić, co znajduje się na zdjęciu. Katalog, numer i obiekt (mgławica/galaktyka/gromada etc.).

Podpowiedź: Znajduje się w gwiazdozbiorze obok Herkulesa. Więcej nie powiem, bo będzie za łatwo :szczerbaty:

Czas na rozwiązanie: Poniedziałek do 17.00

Poziom trudności: Niższy średni.

 

Jak zwykle rozwiązanie przesyłamy tylko na skrzynkę PW- Prywatnych Wiadomości!

 

 

Zagadka_zagadeczk34a.jpg

 

Pozdrowienia :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nadszedł już czas na przedstawienie rozwiązania czwartej zagadki.

 

NGC 4565. Czyli potocznie zwana Igiełka (ang. Needle Galaxy)

 

Lista osób, które poprawnie odpowiedziały na tę zagadkę(w kolejności zgłoszeń od najszybszego do najpóźniejszego) :

Tomi

Krawat

Pops

Ori2711

Dziku256

Lukasz83

Adi 115

Dobsonme

 

Serdeczne gratulacje! :)

 

Igiełka w lepszej wersji :)

 

Następna zagadka powinna pojawić się jutro po południu.

 

Pozdrowienia!

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało poproszę o coś trudniejszego ;)

 

:) I będzie.

 

Zagadka Numer 5

 

Zadanie: Proszę przedstawić numer i katalog obiektu, z którego został wycięty całkiem spory kadr, przedstawiony tutaj.

Podpowiedź: Katalog, którego ten obiekt dotyczy, zawsze kojarzył mi się z angielskim słowem oznaczającym pasterza.

Czas na rozwiązanie: Czwartek do 16.00

Poziom trudności: Średni (ze względu na podpowiedź)

 

Zagadka543b.JPG

 

Jak zwykle odpowiedzi przesyłamy tylko przez opcję PW- Prywatne Wiadomości

 

UWAGA!

Jeżeli macie jakieś uwagi dotyczące zagadek, np. są za łatwe/ za trudne, to mówcie mi to. Staram się wybierać tak zagadki, aby nie było to wpisanie jednego słowa w "Guglach" i podanie odpowiedzi, ale też nie chodzi mi o to, aby ktoś szukał 12 godzin, dostał oczopląsu i nic z tego nie wyszło. Dlatego wszelkie cenne uwagi bardzo chętnie przyjmę i wysłucham ;)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

Czas na poprawną odpowiedź i lauretów :)

 

JEST TO MGŁAWICA SHARPLESS 140

 

Zdjęcie zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang. Spitzer Space Telescope).

 

 

Osoby, które poprawnie odpowiedziały:

Perkuła,

Krawat,

Radek:),

Tomi

 

Mam nadzieję, że zagadka nie była jakoś specjalnie trudna.

 

Podam wyciek. Następna zagadka będzie dotyczyć gwiazd/gwiazdy więc proszę się na to przygotować ;)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała być gwiazdka- nie będzie, gdyż ostre przeziębienie męczy mnie, a chciałem poszukać takiej kuli wodoru i helu, która byłaby trudniejsza. Ale za to będzie coś innego ;)

 

Zagadka Numer 6

 

Zadanie: Proszę przedstawić, co znajduje się na tym zdjęciu. Katalog/katalogi, typ obiektu, gwiazdozbiór, półkula. Czy znajdują się tam jakieś czerwone olbrzymy?

Podpowiedź: Obiekt jest bardzo podobny do innego, znajdującego się "nieopodal". Bardzo popularny.

Czas na rozwiązanie: Wtorek, godzina 17.00

Poziom trudności:Średni (a co mi tam ;) )

 

ZagadkaeczkaBB.JPG

 

Odpowiedzi przesyłamy na skrzynię PW- Prywatnych Wiadomości.

 

Pozdrowienia ;)

 

PS. Przepraszam za spóźnienie, ale prowadzę walkę z flotą drobnoustroi :szczerbaty: Aha i jeszcze jedno. Jak będziecie wysyłać odpowiedzi, to w tematach piszcie numer zagadki ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, co jest! Na razie mam tylko jedną odpowiedź, a powinny być ich więcej! :)

 

To dam podpowiedź. Ale więcej nie będzie.

 

Jest takie zwierzę, co posiada charakterystycznie duży element górnej części ciała

 

Pozdrowienia ;). Macie jeszcze 25 godzin na rozwiązanie.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas na przedstawienie poprawnej odpowiedzi! :)

 

Jest to obiekt z katalogu/ów...

 

NGC 104, 47 Tucanae, Mel 1, IAU 0021-723 (International Astronomical Union). Gromada kulista w gwiazdozbiorze Tukana na nieboskłonie półkuli południowej. Oczywiście zawiera czerwone olbrzymy :)

 

Uznawałem każdą z powyższych odpowiedzi.

 

Osoby, które nadesłały poprawne odpowiedzi:

Ori2711

Krawat

Tomi

Perkuła

Łukasz83

 

Oto pełne zdjęcie :)

Zagadeczka___kopia.jpg

 

Następna zagadka już za jakieś 10 minut, więc... Nie muszę mówić, co :)

 

Pozdrowienia.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka Numer 7

 

Zadanie: Przedstawić numer katalogu i popularną nazwę tego obiektu oraz jaki to typ "tego czegoś".

Podpowiedź: Hm... Let me think. Ok. Przypatrzcie się dobrze!

Czas na rozwiązanie: Piątek do 16.00

Poziom trudności:

@Newbies- Średni/Wyższy Średni

@Wyjadacze- Niższy średni/Średni (myślę, że to może być nawet na łatwym poziomie)

 

do_gRO.JPG

 

Znacie formułkę, ale muszę ją przypomnieć dla ewentualnych nowych uczestników.

 

Odpowiedzi przesyłamy tylko i wyłącznie na skrzynkę prywatnych wiadomości- PW

 

Greetings and enjoy it ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! :)

 

Dostałem raptem dwie odpowiedzi. Dlaczego? Czyżby zagadka była za trudna? :blink:

 

NGC2359 czyli popularny Thor's Helmet (Hełm Thora) to mgławica, która otacza gwiazdę typu W-R (Wolfa-Rayeta).

 

Klik

 

 

Osoby, które poprawnie odpowiedziały:

Lukasz83

Radek Grochowski

 

Gratuluję! ;)

 

A teraz, przed finałową, ósmą zagadką prosiłbym Was wszystkich uczestniczących o komentarze dotyczące cyklu, zagadek oraz ich trudności. Przyda mi się to przy II-giej edycji, oraz... przy zadaniu numer 8. B)

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka Numer 8- Finał

 

No to się będzie działo :)

 

Zadanie: Proszę podać ID przynajmniej jednego obiektu na tym zdjęciu.

Podpowiedź: Przyjrzyjcie się naprawdę dobrze zdjęciu, to nie będzie problemu z odgadnięciem.

Czas na rozwiązanie: Poniedziałek 17.00

Poziom trudności: Sami ustalcie :D

 

zagada.jpg

 

 

Zadanie: Podać ID obiektu i jego nazwę.

Podpowiedź(sama w sobie jest zagadką) : Sa, Sb, Sc, SBb... SBc...

Czas na rozwiązanie: Poniedziałek 17.00

Poziom trudności: Jak wyżej

 

zagaada.jpg

 

Miłej zabawy.

 

Pozdrowienia ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co się stało, ale otrzymałem tylko JEDNĄ odpowiedź! :o

 

Tak czy inaczej. Czas na przedstawienie rozwiązania zagadki:

 

NA ZDJĘCIU NUMER JEDEN widzimy mgławicę refleksyjną IC5143 wraz z gromadą gwiazd NGC 7129. Zawiera wiele obiektów Herbig'a-Haro, gwiazd typu T-Tauri oraz gwiazd emisyjnych.

 

 

NA ZDJĘCIU NUMER DWA widzimy tak zwaną zmienną mgławicę Hubble'a, której numer katalogowy to NGC2261.

NGC 2261 jest powiązana z młodą gwiazdą R Monocerotis. Układ ten należy do najdokładniej badanych układów gwiazda-mgławica w ciągu ostatnich 100 lat. Mgławica ta kształtem przypominająca stożek jest pusta w środku. Żródłem mgławicy jest znana od 150 lat gwiazda zmienna, która od jej odkrycia ulegała wahaniom o cztery wielkości gwiazdowe. Nazwę Zmienna Mgławica Hubble'a zawdzięcza ona badaniom Edwina Hubble'a, który w 1916 roku odkrył że mgławica ta może ewoluować w skali miesięcy. Gwałtowne zmiany jasności NGC 2261 są spowodowane przez cień pyłu krążącego wokół gwiazdy R Monocerotis

 

NGC7129

 

NGC2261

 

 

Pozdrowienia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.