Skocz do zawartości

Bresser Pluto - czy coś można z tym zrobić ?


kristof68

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo !

 

Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem powrotu do aktywnego uprawiania mojej pasji z dawnych lat - obserwacji astronomicznych.

Ponieważ od tych czasów minęło 25 lat to powolutku próbowałem się zapoznać ze aktualnym sprzętem do obserwacji.

 

Niestety, ktoś się pospieszył i zafundował mi w ramach niespodzianki Bressera Pluto. Mniej więcej zdaję sobie sprawę z jakości tego sprzętu, no ale cóż "darowanemu koniowi...."

 

I tutaj mam pytanie - czy ten sprzęt można trochę "stuningować" ( nowe okulary, kolimacja, itp...?) żeby nadał się do czegokolwiek bez zbytniej irytacji ?

 

By the way, proszę o podpowiedzi jak dla 4-latka ( dopiero zaczynam się wkręcać w temat).

 

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, jeśli dopiero się "wkręcasz" i już dostałeś tego Bressera, to na początek w zupełności wystarczy. Księżyc z pewnością Cię zachwyci, planety też będą wyglądać nieźle. Jaśniejsze DSy również powinny być spokojnie osiągalne. Dzięki tej "maszynce" najlepiej sprawdzisz czy "chcesz więcej" czy nie. Z okularkami może być problem więc na razie bym nie kupował. A kolimacja... Zajrzyj najpierw przez wyciąg do tel. bez okularu, jeśli zobaczysz swoje oko mniej więcej po środku, to nie musisz kolimować. Naprawdę, sprzęt tej klasy to nie apteczna waga. B)

 

Pozdrawiam, miłej zabawy i witamy na AF. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser Pluto... ach, wspomnienia ożywają... :)

Mój pierwszy teleskop to właśnie ten skromny reflektor Newtona. Jako zupełny laik nie wiedziałem oczywiście co kupiłem ale z entuzjazmem zabrałem się do pierwszych kroków w astro-obserwach. Telepem tym poraz pierwszy zobaczyłem M42, M57, Saturna, M13... Naprawde, nigdy nie zapomnę tych pierwszych spojrzeń w daleką przestrzeń kosmiczną.

Co do okularów - ten 10mm jest do kitu nie wspominając już o 4mm (tak naprawde to jest to 6mm :szczerbaty: ). Pozytywną ocene dostaje jednak okular 25mm.

Soczewka Barlowa może i jest dobra do obserwacji naziemnych ale do astro się nie nadaje.

Ja bym na twoim miejscu nie dokupywał do TEGO teleskopu żadnych okularów... dlaczego?

Bo już niebawem kupisz pewnie Syntę i dobierzesz sobie okulary do jej parametrów :Boink:

 

Jedyne co mogę polecić do Plutka to filtr mylarowy do obserwacji plam słonecznych. Jednak w zimie Słonce nie jest zbyt wdzięcznym obiektem do obserwacji.

 

Tymczasem pobaw się z Bresserkiem, pamiętaj o kolimacji i znajdź te piękne i popularne DS-y a także Saturna - choć sprzęt jest skromny to podczas pierwszych obserwacji zwykle szczena opada (jeśli się wie gdzie szukać).

No i poćwicz metodę zerkania ;) .

 

Powodzenia i przyjemnych łowów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristof, jak napisałeś darowanemu koniu się w zęby nie zagląda, a Bresser Pluto wcale nie jest jakąś tragedią. Naprawdę jest zatrzęsienie gorszych teleskopów jakie mogłeś dostać w prezencie. Miałem kiedyś Pluto/S, lekki, krótki, bardzo poręczny. Niestety okulary były do bani, od razu wyrzuciłem do śmieci i kupiłem nowe, a szerokokątny zrobiłem z wymontowanego okularu lornetki. Z dobrymi okularami to całkiem sympatyczny sprzęcik dla początkującego astroamatora. Tylko pamiętaj o kolimacji (która w przypadku Plutoka jest dziecinnie prosta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.