Skocz do zawartości

Jasny bolid na Dolnym Śląsku


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Dosłownie kilka minut temu we Wrocławiu obserwowałem niezwykle pięknego bolida. Patrzyłem akurat w okno na północny zachód i widziałem go od (chyba) początku do końca. Przeleciał o godzinie 23:33:30 UT od ok 40 do 15 stopni nad horyzontem, zgasł na lewo i w dół od alpha Per. Był dość szybki, jasność oceniłem na ok. -7 mag, chociaż to tylko oszacowanie a nie ocena, bo jak mówię patrzyłem przez zamknięte okno, a w środku paliły się światła. W każdym razie był baaardzo jasny. Miał kolor zmienny, zielono-niebieski, zostawiał kolorowy ślad, który widać było przez jakieś 7 sekund. Kilka rozbłysków o ok. 1 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiony i zestrzelony:

http://andreoid.bloog.pl/d,22,m,11,r,2008,index.html

 

PS.

Radek określiłeś bardzo dokładnie początek zjawiska,

synchronizujesz się chyba z satelitami SDS i GPS.

 

Błysk został zarejestrowany przez moją północną kamerę. Niestety po tej stronie były chmury a dodatkowo bolid został

przesłonięty przez sąsiedni dom.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błysk został zarejestrowany przez moją północną kamerę. Niestety po tej stronie były chmury a dodatkowo bolid został

przesłonięty przez sąsiedni dom.

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Rozumiem: zarejestrowałeś relację sąsiada, on wszystko widział z okna.

Edytowane przez jarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

Radek określiłeś bardzo dokładnie początek zjawiska,

synchronizujesz się chyba z satelitami SDS i GPS.

 

Zgadza się. W pracy mam zegar pokazujący czas GPS co do sekundy. Zaraz po tym jak przeleciał rzuciłem na niego okiem.

 

PS W pierwszym poście napisałem, że bolid zgasł koło alpha Per. To oczywiście pomyłka, chodziło mi o alpha Cyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem: zarejestrowałeś relację sąsiada, on wszystko widział z okna.

 

Nie, początkowo nie wiedziałem że to bolid więc spytałem się na forum PKIM

czy ktoś obserwował o tej godzinie zjawisko i Krzysiek Polakowski pokierował mnie

do Twojego postu na tym forum...

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już zdjęcie powyższego zjawiska z Kopenhagi:

 

comb.jpg

Źródło: http://www.astro.ku.dk/~norup/webcam/

 

Również obserwatorzy w Niemczech okolice Berlina widzieli

tego bolida i twierdzą, że przez 3 sekundy było jasno jak w dzień:

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthre...t/Number/554461

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś na tej stronie pod fotkami:

"(...) Tylko stacje PFN mogły zarejestrować to zjawisko ale z przyczyn niezależnych kamery skierowane były w innym kierunku."

 

Stacje PFN nie obserwują obszarów nad Niemcami, co najwyżej mogą trochę zahaczać o niebo nad naszymi sąsiadami - również zachodnimi !!

Kamery w stacjach P(olish)FN nie są złośliwie skierowane nad nasze niebo, a wręcz przeciwnie, celowo je obserwują !!

PFN oznacza Polską Sieć Bolidową !!, nie Czeską, nie Słowacką, nie Niemiecką, tylko POLSKĄ !!!!!

Naszym celem jest obserwacja nieba nad Polską i przy okazji terenów przygranicznych.

Jarku, wnioskuję po Twojej wypowiedzi, ze chyba masz zatarg z Zarządem PFN-u ?

Czepiasz się i to bezpodstawnie !

Zarówno Ty, jak i ja, i pozostali opiekunowie stacji odwalamy kawał dobrej roboty obsługując swoje stacje !

Skąd ta złośliwość ?

Poza tym owej nocy pogoda w Polsce nie rozpieszczała, chmury również nie ominęły Krakowa :angry:

 

Pozdrawiam:

MK (w PFN-ie szeregowy uruchamiacz "MetReca")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tym czasem Mark Vornhausen z AKM wykreślił już mapkę trajektorii bolidu

na podstawie relacji światków oraz danych z Kopenhagi i liczy na wideo z PFN:

 

"Maybe the Polish network has a video, too?"

 

Cytat z forum AKM:

http://www.meteoros.de/php/viewtopic.php?t...de01d05d4a86e81

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tym czasem Mark Vornhausen z AKM wykreślił już mapkę trajektorii bolidu

na podstawie relacji światków oraz danych z Kopenhagi i liczy na wideo z PFN:

 

"Maybe the Polish network has a video, too?"

 

Cytat z forum AKM:

http://www.meteoros.de/php/viewtopic.php?t...de01d05d4a86e81

 

Nie odniosłeś się w ogóle do pytania Maćka, to czemu na każdym kroku czepiasz się PFNu ?

Wiele osób na forum jest tego ciekawe.

 

Zauważ jedną rzecz, pyta o polskie wideo przed narysowaniem sobie trajektorii.

Jak widzisz prawdopodobna trajektoria (miejsce) leży w Niemczech.

 

http://www.parhelia.de/storm/2008/fk_20081121_2333.png

 

 

Pyta bo to normalne ze się pyta, czy sąsiedzi maja jakieś jaśniejsze zjawiska.

Przy dobrej pogodzie niektóre stacje zahaczają o tereny przygraniczne.

Priorytet dla PFNu to jednak Polska.

 

A Ty szydzisz z PFN na swojej stronie, swojego "projektu Tarczy bolidowej" ze nie mamy zjawiska nad Niemcami.

(tym bardziej ze całe centrum i połnoc była w chmurach)

 

Jednak bany które dostałeś, jakiś czas temu na astro-forum nic nie pomogły.

 

Jarecki proszę Cię, przestań w końcu czepiać się PFNu !

 

Krzyś

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, iż nie ma szans by taki bolid mógł dać spadek?

 

No i czy przy okazji byłby ktoś taki miły by napisać jakie warunki są konieczne, by bolid mógł dać spadek? Z góry dziękuję

 

Najważniejszym kryterium jest prędkość (spotkaniowa z ziemią) meteoroidu z którą wpada w atmosferę ziemską.

Przyjmuję się, iż maksymalna prędkość wejścia meteoroidu w atmosferę z którego może być spadek to 20 pare km/s.

 

Kolejnym elementem jest wielkość ciała a także materiał z którego jest zbudowany.

 

Pośrednią rzeczą tych elementów jest wysokość zgaśnięcia bolidu.

 

To że miał minus kilkanaście magnitudo, wcale nie znaczy ze dał spadek.

Potrzeba prędkości wejścia meteoroidu w atmosferę z obserwacji bazowej.

Wtedy można zacząć spekulować.

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obszarów działania, AKM-u i innych takich.. parę uwag ;)

 

Obserwacje video/foto to nie dyscyplina sportowa ;). Nikt nie będzie sie z nikim ścigał na ilość zjawisk, obszar pokrycia i inne takie bzdury. Głównym celem jest realizacja zalozen projektu w ramach którego siec została utworzona - w wypadku PFN chodzi o uzyskiwanie danych o odpowiedniej jakości, nadających się do dalszych analiz, modelowania rojów a w szczególnych przypadkach też do wyznaczania miejsc spadków meteorytów. Aby osiągać powyższy cel trzeba spełniać pewne minimalne standardy w zakresie stosowanego sprzętu, metod detekcji a następnie metod obróbki zebranych danych. Poniżej pewnego poziomu nauka się kończy ;)

Obraz uzyskiwany przez urządzenie przeznaczone do detekcji meteoru musi umożliwiać jednoznaczne określenie jego współrzędnych na podstawie widocznych w odpowiedniej ilości na obrazie gwiazd odniesienia. Powinien gwarantować odpowiednią rozdzielczość obrazu i w miarę możliwości też odpowiednią rozdzielczość czasową. Dla obiektywów szerokokątnych musi być znana charakterystyka dystorsji tak aby w procesie obróbki dało się wpływ tych dystorsji eliminować. Żadnych kamer z integracja klatek i innych takich wynalazków...

 

Tak przygotowanym sprzętem można się starać pokryć niebo nad Polska ;). Dla obliczeń najodpowiedniejszą sytuacją jest gdy dany wycinek atmosfery jest obserwowany przynajmniej z 3 stron jednocześnie - przynosi to wiarygodne informacje o błędach.

Pokrycie całego nieba nad Polską przy stosowaniu się do powyższych założeń wymagałoby jeszcze z parunastu dodatkowych kamer. Zamiast tego można wstawić 3-4 stacje fotograficzne all-sky, co do końca przyszłego roku wydaje się być realne.

Co do zagranicy - Jakoś ponad tydzien temu jedna z kamer stacji PFN30 Wrocław została skierowana nad Czechy i Słowację.. Uzgodniliśmy to z naszymi południowymi sąsiadami na ostatniej konferencji w Bańskiej Bystricy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, iż nie ma szans by taki bolid mógł dać spadek?

 

Moim zdaniem nie maił szans dać spadek meteorytu.

 

Już wstępne oszacowanie czasu lotu meteoroidu w atmosferze

trwające niespełna 2,3 sekundy świadczy o znacznych prędkościach

przekraczających grubo ponad 23 km/s.

 

Do tego w pierwszej sekundzie fragmentował na wskutek zderzeń

z górnymi warstwami atmosfery co świadczy o małej gęstości materiału

prawdopodobnie pochodzenia kometarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że miał minus kilkanaście magnitudo, wcale nie znaczy ze dał spadek.

Dokładnie, zwłaszcza, jak miał kilka rozbłysków, bo wtedy się rozpada i zamiast jednego, to kilka fragmentów się spala w atmosferze.

Podczas spalania jego objętość maleje znacznie szybciej podczas fragmentacji, niż przy 1 kawałku.

 

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zwłaszcza, jak miał kilka rozbłysków, bo wtedy się rozpada i zamiast jednego, to kilka fragmentów się spala w atmosferze.

Podczas spalania jego objętość maleje znacznie szybciej podczas fragmentacji, niż przy 1 kawałku.

 

MK

 

I wszystko jasne co się pali a ciemne jak się nie pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

// jak miał kilka rozbłysków, bo wtedy się rozpada i zamiast jednego, to kilka fragmentów się spala w atmosferze.

Podczas spalania jego objętość maleje znacznie szybciej podczas fragmentacji, niż przy 1 kawałku.

... bo wzrasta powierzchnia czynna.

Im bardziej się meteor rozpadnie na kawałki, tym mniejsza szansa, że coś dotrze do powierzchni Ziemi.

 

Do Jareckiego: wipsz sobie to spalanie w cudzysłów, albo zamień na ablację, odparowanie itp ...ehhh

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.