Skocz do zawartości

Kolimacja


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Niestety nigdzie nie moge znalzć artykułów na temat kolimowania newtona . Posiadam Soligora MT 800 i znana jest jego przpadłaść do częstego rozkolimowywania się. Chciałbym to zrobić dobrze i dlatego ponawiam to pytanko , czy zna ktoś domowy sposób na precyzejne wykonanie tego zabiegu ?

Gdzieś wyczytałem , że przy światłosile  f 4 wymagana jest dokładność rzędu 0,22 mm, jak uzyskać taką dokładność kolmacji ,nie kumam tego   za bardzo .

 

Pozdrawiam  R.F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od pająka, dokręcając druty do końca gwintu

za pomocą kombinerek żeby się nie ruszały. Ustaw pająk

centrycznie względem tubusa za pomocą nakrętek ustawczych.  Wysuń wyciąg okularowy i zobacz czy

lusterko eliptyczne leży z grubsza na przeciw na osi

wyciągu. Następnie zobacz czy obrys pająka odbity w

lustrze głównym jest centrycznie ustawiony na tle widocznego lustra gł. (oko blisko tulei) jeśli nie, musiz

ruszyć śruby nastawcze lustra gł. i obserwować zmiany,

aż do skutku. Potem skup się na lusterku eleiptycznym i

tym co widać w jego centrum, czyli odbicie tulei i swojego oka w niej.  Jeśli obraz jest przesunięty względem centrum, to należy delikatnie poluzować

jedną z trzech śrub kontryjących oprawę tego  lusterka

obserwując czy zmiana jest na lepsze. jeśli nie to  

wróć i porusz sąsiednią śrubkę obserwując co się dzieje

z obrazem w tulei. Odpowiednie pokręcanie nimi powinno doprowadzić do centycznego ustawienia obrazu Twojego oka w osi tulei wyciągu. Tak z grubsza

to się robi. Od siebie dodam że nie jest to super dokładnie, ale może dać zadowalający wynik, gdy

na koniec użyjesz słabszego okularu i ocenisz ostrość w

całym polu, na dowolnym obiekcie, niekoniecznie niebieskim i podkregulujesz subtelniej, jeśli zajdzie

potrzeba. Dobrze byłoby dorobić metalową podkładkę

pod te trzy śrubki regulacyjne zwierciadła eliptycznego,

gdyż jego plastikowa oprawa ugina się w miejscu docisku tych śrubek i pracując w zmiennych temperaturach i czasie, rozkolimowije teleskop. Sam

dorobiłem taką podkładkę z bachy aluminiowej grubości

4mm, żeby się nie uginała. Docisk tych śrub wraz ze śrubą centralną nie musi byś na siłę, ale dostatecznie

mocno, żeby oprawa nie zmieniała położenia podczas

transportu i użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku czy teleskop się rozkolimował w kurierskim transporcie z naszej firmy czy tylko pytasz proforma, bo wszystkie dokręcania i regulacje już zostały u nas wykonane przed wysyłką do odbiorcy.

Masz nawet na lustrze głównym centralny marker ułatwiajacy następne justowania laserowe jak i pomocne przy ustawianiu gołym okiem :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Dziękuję oczywiście za podany sposób skolimowania sprzetu .

Januszu oczywiście teleskop przyjechał w nienaruszonym stanie tak jak go prawdopodobnie zapakowałś. Natomiast pytam o sposób kolimowania ponieważ , moja wrodzona ciekawość nie pozwoliła mi , żebym nie rozkręcił pewnych elementów i nie przekonał sie sam , że wszystko jest  OK.

Stwierdzłem natomiast ,że Soligor MT 800 ma kilka niefortunnych rozwiazań,  które trzeba poprawić , tak jak już kolega Lemarc wspomniał w poście powyżej sprawa plastikowego uchwytu lusterka wstecznego ,gdzie pdkładka metalowa jest niezbędna, żeby sprzet żeczywiscie się nierozkolimowywał tak czesto .

 

Z racji właśnie tego że gdzieś wyczytałem o wadze dobrego skolimowania tak swiatłosilnego sprzętu zadaje to pytanie . Gdybyś Ty Januszu mógł opisać jak to robisz z wykorzystaniem kolimatora laserowego , byłbym niezmiernie wdzięczny. Nie jestem pewien czy robie to w odpowiedniej kolejności i właściwie. Z góry dziekuje za wszelkie informacje.  

 

Pozdrowienia z zachmurzonego  Konina  R.F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż, wsadzam kolimator laserowy w wyciąg, odpalam i najpierw lusterkiem wtórnym ustawiam plamkę lasera w markerze centralnym, na lustrze!!!

Potem dopiero doregulowywuję lustrem głównym aby odbita plamka po czole kolimatora zawędrowała do wylotu lasera jak po sznureczku i kolimacją jest the best  ;D ;D ;D

Czasem trzeba jeszcze raz dokorygować wtórnym jak główne wcześniej było mocno z boku bo plamka lasera po poprawie położenia głównego lustra wychodzi lekko za marker centralny na jego powierzchni :D

Dobry laser naprawdę ułatwia życie przy ustawianiu luster jasnych teleskopów Newtona !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne , właśnie o takie  coś mi chodziło .

Czy jest mozliwe , żeby po takim zabiegu było coś nie tak , np. gdyby lusterko wsteczne było lekko skręcone na bok  w osi uchwytu ?

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tych zabiegów proponuję najpierw bardzo precyzyjnie ustawić pająk. Tzn. nawet uyżywając suwmiarki wyregulować pająk tak aby odległości pomiędzy tubusem od wewnątrz a oprawą lusterka wtórnego były jednakowe. Jeżeli się tego nie zrobi można "skolimować" teleskop nawet laserowo niby-poprawnie, ale krążki dyfrakcyjne będą miały kształt elispy. Piszę z autopsji a nie jako "newtonowiec".

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Wreszcie skolimowałem swojego Soligora i wydaje mi się , że jest to zrobione dobrze , dlatego dziękuję wszystkim za cenne uwagi . Mogę wreszcie udać się w teren , a zanosi się dzisiaj na dobrą pogodę.

 

Pozdrowienia z Konina  Radek F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.