Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc w przetłumaczeniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Potrzebuję przetłumaczyć kilka słówek związanych z LP, cgodzi o jego typy, próbowałem sam tłumaczyć, ale w dosłownym tłumaczeniu coś nie pasuje ;), zna ktoś te pojęcia? Możecie op każdym napisać 2-3 zdania(do referatu nt light pollution)?

 

* 2.1 Light trespass

* 2.2 Over-illumination

* 2.3 Glare

* 2.4 Clutter

* 2.5 Sky glow (chodzi o tzw. "łune"?)

 

Jak już wspomniałem pisze kolejny referat, poprzednio tez prosiłem o Waszą pomoc ;). Co mozna by było napisać w tym referacie? Chodzi głównie o wpływ LP na zwierzeta, rosliny, człowieka macie jakieś konkretne pomysły. JA doczytałem się ze LP wydłuża czas śpiewu ptaków przez co są słabsze ogólnie i szybciej zdychaja ;), no i u człowieka wywołuje stres i td.

 

 

Byłbym bardzo wdzięczny, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy na człowieka działa zbyt długo światło nie wytwarza się u niego melatonina. Kiedyś czytałem o badaniach, gdy jeszcze elektryfikacja nie była powszechna. Obserwowano szybsze pokwitanie u dzieci miejskich (dłużej oświetlanych) od wiejskich, więc być może obecne przez light pollution wszystkie dzieci szybciej sobie pokwitają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Ci pomoże?

 

(tlumaczyl czlowiek nie majacy nic wspolnego z astronomia!!)

 

* 2.1 Light trespass - "przejscie" swiatla, takie niemile widziane chyba, bo trespass to bezprawne wkroczenie na cudzy teren

 

 

* 2.2 Over-illumination - nadmierne oswietlenie

 

* 2.3 Glare - oslepiajacy blask, np jak sie jedzie samochodem pod slonce, moze to tez byc odbicie swiatla w ekranie TV itp

 

 

* 2.4 Clutter - zaklocenia (typy biernego)

 

* 2.5 Sky glow (chodzi o tzw. "łune"?)- doslownie jarzenie sie nieba, czyli "luna na niebie",np afterglow to luna po zachodzie slonca

 

frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Light trespass - to nadmierne oświetlenie zewnętrzne, które oświetla nie tylko to, co ma na oświetlać, ale również sąsiedztwo, zaświetla okolice - to nadmiar oświetlenia

 

w takim razie czy over-illumination nie byłoby bardzo podobną definicją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frugosław już Ci to objasnił przecież

 

fordlite.jpg

over-illumination - to ogólnie zbyt mocne oświetlenie

 

 

lpa2.jpg

Light trespass - to przekraczanie oświetleniem poza granice swojej własności (zaświetlanie sąsiada)

 

nodzieki teraz juz wszystko wiem... te obrazki nie pozostawiają wątpliwości :)

 

pozwolę sobie skorzystać z drugiego obrazka... :lol:

 

Mam teraz druga prośbę - szczególnie do astro-fotografów:

Jak wiadomo LP nie jest wywołane tylko działalnością człowieka, przykładem naturalnego Lp jest światło zodiakalne, no i mam pytanie czy ktoś ma dobry przykład światła zodiakalnego, i udostępnił by go bez praw autorskich do mojej prezentacji? :)

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.