Skocz do zawartości

Foveon X3 w astronomii


P.Janowski

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy kupowałem swoja lustrzanke przegrzebałem wszystkie dostępne materiały o różnych aparatach . Ponieważ juz wcześniej słyszałem o systemie Foveon googlowałem równiez za tym "systemem".

test jakości na fotopolis

 

specyfikacja na recenzje net

 

opinie na cyberfoto

 

Niestety kolejne recenzje nie pozostawiają watpliwości: system jest ostro nie dopracowany i absolutnie w obecnym stanie nie nadaje sie do astrofoto.

szczególnie że :

.... Trzy osobne warstwy odpowiadające składowym RGB pozwalają uzyskać pełną informację o barwie każdego z pikseli bez potrzeby obliczania koloru na podstawie informacji z sąsiadujących fotoelementów tak jak w tradycyjnych matrycach. Powinno to dawać bardzo dużą dynamikę oraz znakomite barwy. Czy jednak takie rozwiązanie jest idealne? Z popularności tego typu matryc wynika, że raczej nie. Do najniżej umieszczonej warstwy fotoelementów dociera mniejsza ilość światła, niż do warstwy górnej. Powoduje to nieprawidłowe oddanie barw przy słabych warunkach oświetleniowych. W cieniach pojawiają się "czarne dziury", czyli obszary zupełnie pozbawione szczegółów. Po analizie w programach graficznych widać, że brakuje tam informacji o kolorze zielonym. Najciekawsze jest to, że nawet dobrze oświetlona scena w ciemnych partiach daje takie efekty...

 

Prosze wziąść pod uwagę że ilości światła jakimi pracuje sie w astro są tysiące razy niższe niz oświetlenie dzienne

 

Dodatkowo połozenie warstw swiatłoczułych nad soba gwarantuje ze nizsze warstwy dostaja światło rozproszone przez te wyższe. Przy scenie z ekstremalnymi kontrastami moze sie kolor "rozpełzać "

 

No i maksymalny czas ekspozycji 30 s- gdzie tam czymś takim do astrofoto DSO?

Czyli zostaje nam Ksiezyc Słońce ,może planety.

No normalnie jak opis co mozna sfotografować komórka w projekcji z teleskopu na dobsie.

 

 

Zastanawia mnie też ustep z tego artykłu:

...W czasie prób kamera wykonywała 7 zdjęć na sekundę. W ten sposób zademonstrowana została podstawowa zaleta nowego detektora w stosunku do tradycyjnych już w astronomii kamer CCD...

 

no normalnie chce sie odpisać : EEEEE ... ke?

Moja strasznie prymitywna kamerka ccd Logitech VC ze złączką na LPT więcej wyciąga frameratów niz to- co to za zaleta?

A nowy Canon EOS-1Ds Mark III wyciąga 5fps i to przy matrycy 21Mpix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.