Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc :)


Adam123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na tym forum, i prosił bym was o rade

Mam 13 lat chodzę do klasy 1 gimnazjum i dostałem na gwiazdkę teleskop sky watcher SKP1145EQ1 czyli newtonka 114/500. Ponieważ prezent przyszedł wcześniej nie marnowałem okazji rozpakowałem i zacząłem oglądać dzisiejsze wieczorne niebo, nie ma dużo chmur więc postanowiłem pooglądać gwiazdy.Nie powiem ale bardzo było mi trudno znaleźć cokolwiek ze względu na odwrócony obraz, jednak udało mi się znaleźć coś podobnego do Jowisza jednak nie wiem czy to napewno on dlatego że gdy reguluje ostrość i powiększam go to w środku wyskakuje nie jaki pajączek tzn 3 rurki i kółko w środku po za nim widzę 2/3 powiększonego obiektu i w tych 2/3 udało mi się dostrzec wyraźne pasy identyczne jak na Jowiszu . Czy aby pozbyć się tego pajączka muszę zmniejszyć ostrość tym samym pomniejszając obiekt i widząc jedynie małą kropeczkę?, korzystam z okularu 4 mm który był w zestawie ( słyszałem że ten od razu nadaje się do kosza jednak księżyc jest zasłonięty dlatego szukałem planet a do planet nadaje się tylko okular o najmniejszej ogniskowej)

Czy ten obiekt był by lepiej widziany bez ustawiania ostrości ale z barlowem 2x i dobrej jakosci okularem plossla 4 mm ? w zestawie nie było barlowa dlatego planuje go dokupić

 

Proszę o pomoc przy okazji jestem nowy i prosiłbym o wyrażanie się w miarę zrozumiałym językiem

 

Pozdrawiam, Adam

Edytowane przez Adam123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli widzisz "pajączka" to znaczy że obraz planety jest nieostry a to kółko które widzisz to nie kształ planety tylko kształt otworu wejściowego twojego teleskopu (przypadkowo też jest okrągły jak jowisz). więc niestety musisz ustawić ostrość inaczej i niestety planety będą malutkie. lepiej poczekaj na księżyc :)

barlow + 4mm to za dużo jak na ten teleskop. w sumie to 4mm też już jest chyba za dużo przy obiektach nisko nad horyzontem jak ostatnio jowisz...

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ale aż taki głupi nie jestem żeby pomylić planetę z otworem wejściowym ... mówię tylko że pajączek ma kształt 3 rurek i kółka w środku dlatego chyba mnie nie zrozumiałeś otóż gdy ustawiam ostrość tzn powiększam planetę wyskakuje pajączek jeśli ostrości nie ustawie to widzę tylko kropkę w środku obiektywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum Adamie,

 

gdy reguluje ostrość i powiększam go to w środku wyskakuje nie jaki pajączek tzn 3 rurki i kółko w środku po za nim widzę 2/3 powiększonego obiektu

 

Po pierwsze musisz zacząć do odpowiedniego wyostrzenia obrazu, czyli kręcisz gałką wyciągu tak aż stwierdzisz, że obraz jest już ostry.

 

Czy aby pozbyć się tego pajączka muszę zmniejszyć ostrość tym samym pomniejszając obiekt i widząc jedynie małą kropeczkę?,

 

przy pow. 125x jakie uzyskujesz z 4mm okularem, tak.

 

a do planet nadaje się tylko okular o najmniejszej ogniskowej

 

niekoniecznie. Podczas dobierania powiększeń a w szczególności tych dużych musisz mieć na uwadze przede wszystkim seeing i wysokość na horyzontem obiektu, który chcesz oglądać. Art na Celestii KLIK.

 

Czy ten obiekt był by lepiej widziany bez ustawiania ostrości ale z barlowem 2x i dobrej jakości okularem plossla 4 mm ? w zestawie nie było barlowa dlatego planuje go dokupić

 

wątpię, jest to już za duże powiększenie dla twojego teleskopu. Zapoznaj się z art. na Celestii nt. dobierania okularów KLIK.

 

EDIT: teraz doczytałem, Co rozumiesz przez 'bez ustawiania ostrości' ? Ostrość po prostu musisz ustawić najlepiej jak można i tyle. Pamiętaj tylko, że jeżeli obiekt jest nisko nad horyzontem możesz mieć poważne problemy ze względnie sensownym ustawieniem jej. To samo się tyczy krótko ogniskowych okularów, im krótszy i większe powiększenie tym trudniej.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ale aż taki głupi nie jestem żeby pomylić planetę z otworem wejściowym ... mówię tylko że pajączek ma kształt 3 rurek i kółka w środku dlatego chyba mnie nie zrozumiałeś otóż gdy ustawiam ostrość tzn powiększam planetę wyskakuje pajączek jeśli ostrości nie ustawie to widzę tylko kropkę w środku obiektywu

dobre ustawienie ostrości to skupienie światła w jak najmniejszym obszarze, jeżeli widzisz kropkę to kręć aż stanie się jak najmniejsza i wtedy bedzie ostra. twoje słowa "ustawiam ostrość tzn powiększam planetę" sugerują że robisz coś wręcz przeciwnego i w efekcie masz ustawiony ostry obraz otworu wejściowego a nie obiektu na niebie.

ale nie jestem pewien co widziałeś, tak tylko zgaduję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam123 wiesz nie chcę Cię zmartwić ale w Twoim teleskopie Jowisz nie będzie wyglądać tak

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../e2/Jupiter.jpg

 

a raczej jak mała jasna kropka i cztery jeszcze mniejsze z boku to księżyce.

 

Jak już kolego jacapa pytał napisz gdzie widziałeś tego Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogłem go zobaczyć o od około 17.00 a nie był już widoczny około 17:20 (chmury go zasłoniły) jak już mówiłem nie wiem czy to był Jowisz jednak w ustawieniu ostrości oprócz pajączka widziałem obiekt który miał pasy jak jowisz niestety nie widziałem ważniejszych cech jak np czerwona plama ze względu na tego głupiego pajączka który zasłaniał 1/3 obiektu Co to postu lecha to poczytałem trochę na celesti i z tego wynika że skoro mój teleskop ma światłosiłę 4.4 to okular powinien być około 2mm a co z tego wynika powiększenie wynosiło by 250x a według średnicy użyteczne powiększenie to 228 (114x2) to jednak trzeba znaleźć mniejszy. Co do mojego położenia to mieszkam we Włocławku w bloku 10 piętrowym ( mieszkam na 6 piętrze ) i z mojego pokoju mam widok na las i na kolejny 10 piętrowiec z 2 zaś strony bloku mam widok na kilka małych budynków i Wisłę, po tej właśnie stronie wschodzi księżyc a obiekt podobny do jowisza widziałem po przeciwnej stronie tzn w moim pokoju

 

Pozdrawiam, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zibi

Wiem że nic podobnego nawet do tego nie zobaczę jednak mam nadzieję uzyskać jak najlepszy obraz bo na razie jestem na etacie kropki która nie przypomina nawet księżyca widzonego odwrotną stroną lunetki :)

Edytowane przez Adam123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to było po 17 i był to jasny obiekt to wnioskuję że widziałeś Wenus bo Jowisz o tej godzinie raczej blisko horyzontu przebywa

Hmm, ciekawe możliwe że to była wenus jednak ciekawi mnie to że bardzo blisko nad lasem również była słabo widoczna gwiazda skoro bardzo nisko nad horyzontem to możliwe że to był on ? niestety nie udało mi się go znaleźć w moim teleskopie ponieważ nie długo po tym zniknął ( chmury go zasłoniły) a skoro zniknął to zobaczyłem tą 2 gwiazdę podobną do jowisza resztę już znacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogłem go zobaczyć o od około 17.00 a nie był już widoczny około 17:20 (chmury go zasłoniły) jak już mówiłem nie wiem czy to był Jowisz jednak w ustawieniu ostrości oprócz pajączka widziałem obiekt który miał pasy jak jowisz niestety nie widziałem ważniejszych cech jak np czerwona plama ze względu na tego głupiego pajączka który zasłaniał 1/3 obiektu Co to postu lecha to poczytałem trochę na celesti i z tego wynika że skoro mój teleskop ma światłosiłę 4.4 to okular powinien być około 2mm a co z tego wynika powiększenie wynosiło by 250x a według średnicy użyteczne powiększenie to 228 (114x2) to jednak trzeba znaleźć mniejszy. Co do mojego położenia to mieszkam we Włocławku w bloku 10 piętrowym ( mieszkam na 6 piętrze ) i z mojego pokoju mam widok na las i na kolejny 10 piętrowiec z 2 zaś strony bloku mam widok na kilka małych budynków i Wisłę, po tej właśnie stronie wschodzi księżyc a obiekt podobny do jowisza widziałem po przeciwnej stronie tzn w moim pokoju

 

Pozdrawiam, Adam

 

Jak przypuszczałem na pewno nie był to Jowisz. Czy w swoim pokoju też masz balkon ? może obserwowałeś przez okno ? może przez szybę ?

Światłosiła (4,4) nie ma nic do ogniskowej okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacapa

Nie mam balkonu w swoim pokoju , obserwowałem przy otwartym oknie ale mniej mnie martwi co to było czy jowisz czy wenus czy plamka na zwierciadle chciałbym się od was dowiedzieć jaki sprzęt nadawał by się aby uzyskać najlepszy obraz jowisza czy saturna ewentualnie jakieś filtry czy coś- nie jestem tu specem od sprzętu dlatego proszę abyście pomogli w dobraniu go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Skoro jesteś początkującym, to może zacznij obserwacje od okularu o większej ogniskowej? Gdy już mniejwiecej zoabczysz z czym sie to je, i jak to wyglada, łatwiej będzie Ci przejść na okular o mniejszej ogniskowej (np. 4mm). Kwestia to poznać niebo, i możliwości sprzętu.

 

Co do tego co widziałeś. O 17:00 jeśli to co widziałeś było wyżej i jaśniejsze niż niższa "kropka" to zdecydowanie Wenus. Jowisz o tej godzinie świeci znacznie niżej i słabiej.

 

No tak jak pisałem - postaraj sie najpierw dokładnie poznać mozliwości sprzętu, wykarz się cierpliwością, i dopiero potem kombinuj z reszta okularów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szczerbaty::ha::szczerbaty:

 

...no dobra wyśmiałam się, a teraz do rzeczy.

Po pierwsze NIGDY nie obserwuje się przez okno - zbyt duże zakłócenia i turbulencje przepływu powietrza ciepłego z pomieszczenia i zimnego z zewnątrz,

po drugie zawsze przed obserwacjami trzeba wychłodzić sprzęt,

po trzecie ostrość to ostrość, a powiększenie to powiększenie - to są dwie różne rzeczy w teleskopie, ostrość regulujesz pokrętłami przy wyciągu, powiększenie jest zależne od ogniskowej okularu jaki wkładasz w wyciąg (pomijam okulary z zoomem). Po włożeniu stałoogniskowego okularu, uwierz, nie jestes w stanie zmienić powiększenia obserwowanego obiektu...

tyle na szybko, resztę poczytaj w wypowiedziach powyżej i na forum.

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

 

edit - nie zrażaj się, tylko dużo forum czytaj w oczekiwaniu na czyste niebo...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dokładnym obejrzeniu stwierdzam że to mogła być wenus jednak nie mogę tego potwierdzić w 100% ponieważ 1 raz obsługuje stellarium i osobiście to 1 dzień moich obserwacji (nigdy wcześniej nie szukałem planet za pomocą teleskopu) No niestety chmury wróciły i teraz już nic nie widać :( posiedzę do 2-3 w nocy i może uda mi się coś zaobserwować jeśli niebo się nie rozchmurzy to na dziś dam sobie spokój, myślę że wpierw najlepiej będzie obejrzeć księżyc jednak dziś mi już się najprawdopodobniej nie uda.

 

 

@Ori- nie czytałaś uważnie jak już mówiłem obserwowałem przy otwartym oknie !!!

 

 

Pozdrawiam, Adam

Edytowane przez Adam123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ori- nie czytałaś uważnie jak już mówiłem obserwowałem przy otwartym oknie !!!

 

Adamie zapewniam Cię, że czytam bardzo dokładnie Twoje wypowiedzi.

Powtórzę jeszcze raz - NIGDY nie wolno obserwować teleskopem przez okno, nawet (a może tym bardziej) otwarte!!!!!

 

Ori

 

edit - turbulencja ciepłego powietrza z pokoju całkowicie masakruje obraz (obiekty pływaja jak w zupie), ustawienie ostrości w takich warunkach to utopia, sam to z resztą potwierdziłeś.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się kłócić ale skoro mówię że okno było otwarte a teleskop na powietrzu nie było żadnego kontaktu z szybą to jak mam obserwować z domu? przepraszam ale lepiej przez szybę czy bezpośrednio na gwiazdy?

 

jeszcze raz powiem: OKNO BYŁO OTWARTE NA SZERZ A TELESKOP BYŁ USTAWIONY BEZPOŚREDNIO NA GWIAZDY!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori Ty się nie śmiej tylko czytaj uważnie ;)

Teraz już poważniej, Adam123 piszesz rzeczy trochę dla nas egzotyczne.

Oswoisz się ze sprzętem dość szybko i sam się uśmiejesz na wspomnienie tych pierwszych doświadczeń.

Póki brak pogody czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

Głowa do góry i pogodnego nieba.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.