Skocz do zawartości

Kolejna próba...


krecik380

Rekomendowane odpowiedzi

Znowu spróbowałem powalczyć z astrofoto i jak narazie przegrywam tę walkę :(

Generalnie wiem co jest nie tak (jeszcze za mało materiału bo flame ledwo się łapie a kuń to chyba tylko oczami wyobraźni...) ale jestem bardzo niezadowolony z ostrości i wogóle ta (i inne moje) fota jest jakaś taka "rozchechłana" nawet w dużej rozdzielczości (wina Nikona?). Będę musiał popracować i chyba zainwestować w jakąś stałkę 200 - 300mm...

 

Nikon D80, Nikkor AF 70-300 (tu 150mm) ISO 800

Stack 1x5 min, 3x 3min, 4x 30 sek Darki, Biasy i źle zrobiony Flat bo winietuje jak jasny gwint

 

cc4d91efe4c87630m.jpg

 

Pozdrawiam i proszę o porady ;)

 

P.S. Wogóle to pewnie zrobiłbym więcej materiału bo widzę że CG 5 jakoś te 5 minut ciągnie ale nie mam jeszcze wężyka a metoda "na paluszek" przy minus kilku stopniach na stojaka jest do bani (wiem że się nie przytrzymuje spustu migawki samemu ale dziś nie miałem innego wyjścia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wiem co jest nie tak (jeszcze za mało materiału bo flame ledwo się łapie a kuń to chyba tylko oczami wyobraźni...) ale jestem bardzo niezadowolony z ostrości i wogóle ta (i inne moje) fota jest jakaś taka "rozchechłana" nawet w dużej rozdzielczości (wina Nikona?). Będę musiał popracować i chyba zainwestować w jakąś stałkę 200 - 300mm...

 

 

Witaj! Generalnie zoomy foto nie są najlepsze do astrofoto...sam się kiedyś już na analogowej fotografii przekonałem a w cyfrze to już niestety dość dokładnie widać.

 

Podjechałem lewelsami w PS i konia widać - słabo ale coś tam widać :)

Kiedy robiłeś to zdjęcie? Bo jakieś mocne zamglenie widać na tym foto, może nie do końca niektóre klatki były ostre?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle mam problem z ostrością z tym obiektywem w astro, bo jak jest na nieskończoność to jest rozogniskowane i muszę parę mm przed nieskończonością łapać...

A poza tym to też muszę sobie zainstalować PS (mam na drugim kompie i musze płytki poszukać) bo ustawianie kolorów w Irfan View to troszkę porażka.

 

Zdjęcie z dziś koło godziny 20:00-20:20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nie o parę mm chodzi a o setne części milimetra!

im jaśniejszy obiektyw czy teleskop, tym jest mniej pola do manewrów przy ustawianiu ostrości

 

a u Ciebie widać jeszcze rotację pola, czyli musisz też dokładniej ustawiać montaż

no i ta beznadziejna walka z zaświetleniem, sprawia, że coraz trudniej focić szerokie pola :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważam to wszystko o czym piszecie ale macie rację. Co do zaświetlenia to rzeczywiście, niby mieszkam na wsi ale los chciał, że nam latarnie założyli 2 miesiące temu. Jakby tego było mało mieszkam przy krajowej 14 więc palą się od zmierzchu do świtu ;P Następnym razem muszę wyemigrować z "astrografem" w pole ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Nie ma się co poddawać :)

 

Spróbuj na 70mm, przymknij listek przysłony o jeden stopień w górę od minimalnego, będziesz miał szersze pole i przy tym obiektywie powinno być lepiej (o ile się nie mylę), ew. błędy montażu będą mniej widoczne na fotkach i jeszcze będzie można brzegi "wycropować" :)

 

Dopiero teraz zauważam to wszystko o czym piszecie ale macie rację. Co do zaświetlenia to rzeczywiście, niby mieszkam na wsi ale los chciał, że nam latarnie założyli 2 miesiące temu. Jakby tego było mało mieszkam przy krajowej 14 więc palą się od zmierzchu do świtu ;P Następnym razem muszę wyemigrować z "astrografem" w pole ;)

 

Powiem szczerze że w zimie jeszcze przy takiej pogodzie jak dziś - dymy z domowych kominów opalanych paliwem stałym (coś a'la smog) z połączeniem z LP powodują że mamy strasznie zły seeing i kiepską widoczność.

 

Przykładowo - dziś chciałem zapolować na Merkurego - i niestety się chyba nieco spóźniłem - ponieważ zszedł on na taką wysokość że przez Krakowski smog nie udało się go już dojrzeć....

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.