Skocz do zawartości

problem z identyfikacja


pepi_II

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam maly problem dopiero zaznajamiam sie z obserwacjami zmiennych i z wiekszoscia zagadnien staram poradzic sobie samemu mysle ze wiekszosc niezbednych informacji do rozpoczecia posiadlem.dokladnie zapoznalem sie z manualem aavso mam ksiazke krzyta i levyego i ostatniej nocy zadecydowalem ze przeprowadze pierwsza obserwacje mam lornetke nikona 10x50 a wybralem sobie w orionis i wszystko szlo dobrze odnajdywalem na niebie gwiazdki z mapki aavso w koncu stwierdzilem ze dotarlem do zmiennej dla pewnosci przerysowalem sobie na krtke to co wiedzialem i poszedlem zerknąc do cdc dla pewnosci i problem w tym ze w rzeczywistosci widzialem znacznie wiecej gwiazd w okolicy zmiennej niz jest to pokazane na mapce aavso a oznaczenie gwiazdy na mapce hd jest inne niz w cdc jesli oczywiscie jest to ta sama gwiazda ale sprawdzilem kilka dookola dla pewnosci i zadnej z nich hd nie zgadza sie z tym co mam na mapce aavso i w zwiazku z tym pytanie gdzie lezy problem.czy to z powodu ze mam nie zainstalowane katalogi w cdc na chwile obecna mam zainstalowane tycho2 i jezeli chodzi o zasięg to wiecej nie potrzebuje pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,ledwo mi wystarczyło siły doczytać Twój "post" do końca... Ogrom błędów i kompletny brak interpunkcji męczą po kilku zdaniach, że się nie chce nawet dalej czytać. Dlatego nie zrozumiałem nawet która mapa z czym się nie zgadza? Czy gwiazda?

Pozdrawiam, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) rzeczywistosci widzialem znacznie wiecej gwiazd w okolicy zmiennej niz jest to pokazane na mapce aavso a oznaczenie gwiazdy na mapce hd jest inne niz w cdc (...)

Witam,

O ile to pomoze to:

1) ilosc gwiazd na mapce AAVSO "mozna regulowac" poprzez Mag. Limit w generatorze mapek VSP. W zaleznosci od skali mapy generator ustawia automatycznie ta wielkosc. Jezeli zwiekszysz ten parametr to na mapce AAVSO bedzie wiecej gwiazd

 

2) Zeby oznaczenia w CdC zgadzaly sie z tymi z AAVSO sugeruje zainstalowac katalog gwiazd zmiennych GCVS stad dla Cartes Du Ciel

 

3) co to jest hd nie wiem,

 

Pozdrawiam,

Barnabi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) co to jest hd nie wiem,

 

Przypuszczam, że chodzi o oznaczenia gwiazd w katalogu HD (Henri Draper).

 

Przykładowo zmienna T Cep to gwiazda SAO 19229, a jednocześnie HD 202012

 

Gdyby nasz kolega podał, którą gwiazdę poszukiwał, to można by wskazać odpowiednie mapki (lub wygenerować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, faktycznie moj post jest delikatnie rzecz ujmując niezrozumialy.postaram sie zwracac uwage na interpunkcję i zaczne jeszcze raz.

poszukiwalem gwiazdy W Orionis , sugerując się mapką aavso znalazłem gwiazde najbardziej odpowiadającą położeniem W Orionis na tejże mapce.

postanowilem jednak dla pewnosci zerknąc do cdc czy aby napewno nie pomylilem sie zważywszy na to, iż na mapce zaznaczonych jej mniej gwiazd niż mialem okazje zobaczyc na wlasne oczy przez lornetkę.Wtedy uświadomilem sobie że harward designation w lewym górnym rogu mapki nie jest zbyt precyzyjnym oznaczeniem a na mapce aavso nic innego nie jest juz podane , sprawia mi wiec to trudnosci ze sprawdzeniem czy dana gwiazda to wlasnie ta o ktorą mi chodzi

Edytowane przez pepi_II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy aby na pewno W Ori przy zakresie swojej zmiennośi

Type of Variability: SRB		
Magnitude:  P   8.20/ 12.40 
Period:   212.0000000000

łapie się w zasięgu granicznym Twojego sprzętu obserwacyjnego (o ile rozumiem lornetka 10x50 -- maks zasięg w idealnych warunkach około 11mag, a któż w nasze dni ma idealne). Być może tu kryje się jeden z problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne obserwacje, jakie znaleźć można na stronach AAVSO wskazują, że W Ori ma ok. 7 mag, więc nie powinno być problemów z widocznością tej gwiazdki w lornetce 10x50.

Różnica w ilości gwiazd pomiędzy mapką AAVSO a CdC może wynikać z różnych przyczyn, np.: ustawień CdC, zainstalowanych katalogów (dla "zmiennika" bardzo przydatny jest wspomniany wcześniej GCVS). Jednak układ gwiazd w okolicy W Ori jest na tyle charakterystyczny, że różnica ta, mimo wszystko, nie powinna sprawić kłopotów w identyfikacji.

mapka aavso: w_ori_amap.jpg CdC: w_ori.jpg

 

Jeżeli jednak różnica w ilości widocznych gwiazd jest przeszkodą to, jak wspomniał Barnabi, należy zadbać o ustawienie takich samych limitów mag w ploterze AAVSO i CdC.

 

Czasami też problem w identyfikacji gwiazdy może sprawić sama mapka AAVSO - przy obserwacjach lornetkowych mamy obraz prosty a domyślnie ploter ma ustawienia do obserwacji teleskopowych, dlatego dobrze jest zmienić te ustawienia podczas przygotowywania mapki.

ploter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Wtedy uświadomilem sobie że harward designation w lewym górnym rogu mapki nie jest zbyt precyzyjnym oznaczeniem a na mapce aavso nic innego nie jest juz podane (...)

Witam,

 

Sugeruje uzyc plotera AAVSO do wydruku mapki tutaj. Tak jak pisal E.Eri - nalezy zwrocic uwage na polezenie polnocy i na mapce (dla lornetki polnoc powinna byc na gorze a wschod na lewo - jest to opisane w manualu AAVSO na str. 11 w wersji polskiej). Na takiej mapce nie ma oznaczen harwardzkich tylko koordynaty na rok 2000. Jesli chodzi o oznaczenia harwardzkie to sugeruje zapoznac sie z opisem na stronie 18 w/w podrecznika.

 

Pozdrawiam,

Barnabi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne obserwacje, jakie znaleźć można na stronach AAVSO wskazują, że W Ori ma ok. 7 mag, więc nie powinno być problemów z widocznością tej gwiazdki w lornetce 10x50.

Rzeczywiście... przepraszam mój błąd, zasugerowałem się danymi z CdC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie żartuj! Jaki błąd? Słusznie zauważyłeś, że w minimum W Ori, delikatnie rzecz biorąc, ciężko zobaczyć w 10x50. U mnie zasięg takiej lornetki w dobrych warunkach kończy się na ok. 9 mag.

A nie masz obowiązku znać terminów minimów i maksimów każdej gwiazdki zmiennej. Ja też ich nie znam - po Twojej sugestii sprawdziłem aktualne dane w bazie aavso. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie dziekuje wszystkim za pomoc ale mam jeszcze jedną wątpliwosc mianowicie barnabi napisal "Na takiej mapce nie ma oznaczen harwardzkich tylko koordynaty na rok 2000. Jesli chodzi o oznaczenia harwardzkie to sugeruje zapoznac sie z opisem na stronie 18 w/w podrecznika"

na mapce W orionis są podane koordynaty na rok 1900 i 2000 fakt.ale co w takim razie znajduje sie w lewym gornym rogu jesli nie wlasnie szesc cyfr z rektasencji i deklinacjii na epoke 1900?dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) na mapce W orionis są podane koordynaty na rok 1900 i 2000 fakt.ale co w takim razie znajduje sie w lewym gornym rogu jesli nie wlasnie szesc cyfr z rektasencji i deklinacjii na epoke 1900?(...)

Musialbys mi pokazac ta mapke ale na 99% w tym lewym gornym rogu znajduje sie oznaczenie harwardzkie. Nie jestem jedynie pewny na czym polega Twoja watpliwosc i z czym konkretnie jest zwiazana ...

Barnabi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc moich watpliwosci juz rozwianych zainstalowalem katalog gcvs i teraz pojawiają mi sie nazwy gwiazd w cdc ,wczesniej byly tam dwa numery HR i HD i ja blednie myslalem ze to moze harvard des i nijak mi ten numer z mapki nie pasowal do numeru HD z cdc a na mapce jest jak mowi barnabi harw des a w programie hd oznacza katalog drapera jak napisal robert bodzoń a tego nie wiedzialem myslalem ze to to samo oznaczenie.i mam pytanie czy potrzebne mi beda jeszcze jakies dodatkowe katalogi ?na dzien dzisiejszy mam tycho 2 i gcvs czy to mi juz wystarczy?dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc moich watpliwosci juz rozwianych zainstalowalem katalog gcvs i teraz pojawiają mi sie nazwy gwiazd w cdc ,wczesniej byly tam dwa numery HR i HD ...

 

Początkowo nie widziałem o co chodzi. Teraz już wiem, że koledze chodziło o oznaczenia gwiazd pojawiające się na samej górze w okienku identyfikacji najbliższej gwiazdy. Dodam, że HR to oznaczenie gwiazd występujące w katalogu The Yale Bright Stars, który obejmuje informacje o 9096 najjaśniejszych gwiazdach nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.