Skocz do zawartości

Spotkanie Zagłebiaków (ale nie tylko)


Rekomendowane odpowiedzi

Co powiecie na jakies spotkanie plenerowe?

Głównie ludzie z okolicy, ale nie tylko. Jest propozycja, żeby sie spotkać w plenerze jakąś pogodną nocką. Porozmawiać, popatrzeć w niebo przez różnej maści sprzęt. Dla co niektórych (a na pewno dla mnie) byłaby to możliwość porównania sprzętu i pogłębienia wiedzy. Miejsce spotkania do dogrania. Termin również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz - ja jestem za i chętnie się piszę na takie spotkanie.

Proponuję wstępnie, żeby to było za około 1-2 tyg. żeby księżyc nam przestał tak dawać po oczach.

No i może mróz nieco zelżeje do tego czasu :)

Kto jest jeszcze chętny z okolicy? Proszę się zgłaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam,

Najlepsze są spontaniczne pomysły :)

Ponieważ pogoda gwałtownie zaczęła się poprawiać, spotykamy się dziś o 21.30 na parkingu przy niegowonickich skałkach.

Jeśli uda nam się z pogodą, to wstrzelimy się idealnie pomiędzy koniec zmierzchu nawigacyjnego, a wschód Księżyca - wówczas mamy prawie 2h idealnych warunków.

 

Dojazd z naszego regionu: droga nr 94 w kierunku Krakowa, a następnie 790 w kierunku Ogrodzieńca.

Współrzędne:

N: 50 23 58,2

E: 19 26 6,1

 

Spotkanie jest na 100% o ile nie stanie się coś dziwnego z pogodą. Zapraszam wszystkich chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie oczywiście doszło do skutku:)

Parkin przy skałach okazał się być oblegany przez młodzież tudzież parki, więc przenieśliśmy się jakieś 2 - 3km na wschód, w okolice wsi Grabowa. Miejscówka okazała się pod zaskakująco ciemnym jak na ten rejon niebem - widoczna była Droga Mleczna!! a na horyzoncie na zachodzie światła Huty Katowice....

Obok jest możliwość wjechania na pobliskie wzniesienie, ew za nie - co znacząco powinno poprawić warunki.

Ale do rzeczy:

M101 - nie bez problemu, ale upatrzona. Ramiona praktycznie niewidoczne, jedynie jakieś niejodnorodności na zewnątrz

M53 - dobrze widoczna, najjaśniejsze gwiazdy ładnie rozbite

M64 - zaskakująca - bardzo jasne jądro i wyraźne pociemnienie dookoła (że się tak wyrażę)

Mel 111 - bardzo ładnie prezentująca się w lornetce

M57 - o wiele wyraźniej widoczna niż na Silosie

M27 - zaskakująco szybko ustrzelona. Przepiękny, bardzo wyraźnie widoczny obiekt przy standardowym okularze 10mm z zestawu do Synty 10"

M4 - to chyba tą gromadę udało się Marcinowi wypatrzeć nisko nad horyzontem na S/SSE. Słabo widoczna, ale mimo to udało się wyłuskać pojedyńcze gwiazdy

M104 - wspaniały obiekt na koniec - nawigacja po Kruku - wyraźnie widoczny pas ciemnej materii

 

Zebraliśmy się zaraz po północy, Księżyc właśnie wschodził.

Ogólnie:

- miejscówka moim zdaniem bije na głowę Silos, dojazd z Będzina zajmuje ok 30 - 35 min

- wyjazd bardzo udany - wreszcie dopadłem czarnooką i sombrero. No i hantle:)

- cóż... to dopiero początek - to chyba najciemniejsze miejsce w okolicy, aczkolwiek muszę sprawdzić wzgórze na N od miejsca gdzie byliśmy, wg zdjęć satelitarnych są tam 2 drogi, gdzie można podjechać wyżej i być może zjechać tak., żeby znikły bezpośrednie światła Huty Katowice i Koksowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczam to spotkanie do bardzo udanych.

Po pierwsze mamy miejscówkę, która bije na głowę Silos.

Po drugie dzięki doskonałemu przygotowaniu Kolegi carconosha (i jego teleskopowi :) )zobaczyłem kilka nowych, fajnych obiektów. ( sam byłem nieprzygotowany :) )

Po trzecie po raz pierwszy od ponad pół roku widziałem drogę mleczną gołym okiem - warunki tam są naprawdę świetne i to tak blisko.

 

Szkoda, że nie mam uprawnień do wrzucania tu fotek (ja długo jeszcze będę newbie ? ), bo pokazałbym Wam carconosha przy teleskopie a nad nim morze gwiazd...

Trzasnąłem sporo zdjęć i wyobraźcie sobie - niebo na nich jest czarne! :) nie do pomyślenia dla kogoś mieszkającego na wielkim osiedlu w D.G.

 

Jedyne, co mnie martwi, to że stawiliśmy się na miejscu tylko we dwóch. Co jest z Wami?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam kolegów.

Jestem nowym miłośnikiem astronomii z Dąbrowy Górniczej i jeśli będziecie się kiedyś wybierać gdzieś na obserwacje to chciałbym się zabrać z wami, jeśli można oczywiście.

 

ps.

Posiadam własny transport.

 

pozdro.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do b.makowiecki.

Mysłowice to niedaleko, a co masz za sprzęt ? syntę 12" ? zmieścimy się w moim aucie ?

 

a jaki masz wóz? podejrzewam że będzie kapa bo 12" to krówsko hehe, zadzwoniłem właśnie do warsztatu możliwe że będę miał dziś autko, po pracy skoczę i obadam co i jak :) jakby co to wyslę esa carconoshowi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.