Skocz do zawartości

Spotkanie Zagłebiaków (ale nie tylko)


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zapowiadają się w miarę dobre warunki. Proponuję zapolować na Jowisza i Neptuna, jest tez szansa na kometę Christensen. Oczywiście popatrzymy również w dalsze odmęty kosmosu... Proponuję po raz kolejny udać się na sprawdzoną miejscówkę - za Grabową. Spotkanie ok. 23.00 pod McDonaldem w Gołonogu. Są chętni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i odbyło się:)

Zaczęliśmy od Łabędzia i jego pętli. Palec Boga, zwany też Miotłą Czarownicy mnie po prostu rozwalił, że tak powiem. Świetnie widoczny i to w standardowym okularze 25mm z zestawu z Synta 10" - niestety nie popatrzeliśmy sobie w ten rejon przez Swana 33, bo po prostu nie zabrałem redukcji... co nie zmienia faktu, że ten widok mnie oczarował. Później wytropiliśmy kometę Christensen - całkiem szybko to poszło, kometa ładnie widoczna. W dalszej kolejności: M17, M2, M8, NGC6543, M31, M32, M33, M101, M81, M82, M11, M8, M16, M20. Nie powiodły się próby odszukania M97, NGC7009, NGC7293. Poza tym oczywiście na ruszt poszedł Jowisz, Neptun a na koniec Mars - Zresztą już sprzęt był spakowany, już mieliśmy się zbierać, a tu coś pomarańczowego wzeszło. Lornetka - hm... Mars?? no to z powrotem rozstawić sprzęt - oczywiście za nisko był, ale był:) Za to Jowisz wtedy prezentował się już całkiem przyzwoicie. Na koniec wzeszły Plejady, szybki rzut oka i do domu. W drodze do domu niestety dało o sobie znać zmęczenie - o mały włos nie zasnąłem za kółkiem, i to kilkakrotnie. Następnym razem zabieram śpiwór - przy pierwszym objawie zmęczenia i senności na pobocze i spać. Nie ma co ryzykować.

Ogólnie powiem (napiszę) tak: Silos jest bliżej, ale za Grabową niebo jest ciemniejsze. Wczorajszy wyjazd uznaję za naprawdę bardzo udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dodać... niezły maraton zrobiliśmy. Tak nas wzięło, że nagle okazało się, że jest 2 w nocy.

Na mnie największe wrażenie zrobiła "dzika kaczka" - kilka razy ją już oglądałem swoim refraktorkiem i teraz przez 10" zobaczyłem różnicę :) "Miotła wiedźmy" też była fajna.

Z rozczarowań to zdecydowanie Neptun - dzięki Stellarium wiedziliśmy precyzyjnie gdzie on jest ale nawet przy powerze 200x nie różnił się zbytnio od pobliskich małych gwiazdek. Żeby zobaczyć tarczę a raczej tarczkę, to trzeba sobie było mocno wmówić, że widać.

 

Nie napisałeś nic o hihotach - moim zdaniem były piękne. No ale to nie jest obiekt trudny do znalezienia, którym można by się chwalić :)

 

Mam jeszcze jedno spostrzeżenie: kilka dni temu będąc w górach pod ciemnym niebem oglądałem obiekty w Strzelcu znaaaacznie mniejszym sprzętem i mam wrażenie, że było je lepiej widać, niż wczoraj przez 10". Z tego wynika, że dla takich mgławic będących bardzo nisko nad horyzontem zasadnicze znaczenia ma jakość nieba. Na zaświetlenie nie poradzi nic nawet największa apertura.

 

Było super. Gorzej się wstawało rano do pracy po 3 godzinach snu ale to drobiazg. Jedziemy dzisiaj? :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie. Pomimo tego, iż w weekend nasycałem oczy widokami zapierającymi dech w piersiach (Jodłów) i miałem nadzieje, że na jakiś czas mam dość,to zapowiadające się warunki aż proszą się o wykorzystanie. Z tego powodu dziś jedziemy na standardową miejscówkę. jeśli są chętni, to zbiórka będzie w DG tam gdzie zawsze czyli pod Makiem. Około 21.30. chętnych zapraszamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.