Skocz do zawartości

Okular szerokokątny do Księżyca


kurzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zastanawiam sie nad doborem okularu do SC6".

Zależy mi na jak największym polu widzenia, równocześnie interesuje mnie żeby raczej cały księżyc sie mieścił w polu.

 

 

Najlepiej jakby ktoś miał linka do strony obliczającej pole widzenia w danym teleskopie z danym okularem ( kiedyś na coś takiego natrafiłem ale teraz nie mogę tego zlokalizować :Boink: )

 

Ma być to okular docelowy wiec kwota nie jest tu mocno ograniczona ( ale max do 1000zł )

Wyciąg 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby ktoś miał linka do strony obliczającej pole widzenia w danym teleskopie z danym okularem ( kiedyś na coś takiego natrafiłem ale teraz nie mogę tego zlokalizować :Boink: )

 

Może chodziło Ci o to?

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=warsztat

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przynajmniej ogniskową teleskopu.

Albo dobierz Naglera ,który daje powiększenie w granicach 140x.

 

ogniskowa 1500

 

No to chyba będzie to:

http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

 

(uwaga, według mnie ten symulator w niektórych przypadkach fałszuje)

 

własnie o coś takiego mi chodziło, dzięki wimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj na papierze milimetrowym oś optyczną, czyli zwykła prostą i przeciągnij drugą prostą pod katem 2st. do tej osi przez długość 1500mm a zobaczysz jak duży będzie liniowy obraz w ognisku dla 2st kątowych (przykładowo) to cię czegoś nauczy a wtedy będziesz mógł śmiało korzystać z programów ułatwiających życie ale grunt w zrozumieniu zagadnienia. Zmierz suwmiarką średnicę diafragmy w twoim okularze i zobacz czy zmieści się na niej cały obraz. Zrób próbę przeciągając prostą np pod katem 2st. (zaopatrz się w dobry kątomierz aby twoje rysunki były precyzyjne. )

 

Dla przypomnienia:

Księżyc ma 0,5st. czyli rysując musisz przeciągnąć prostą pod kątem 0,25st. do osi optycznej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zależy mi na jak największym polu widzenia, równocześnie interesuje mnie żeby raczej cały księżyc sie mieścił w polu.

 

Witam.

W swoich obserwacjach Księżyca, szczególnie gdy seing nie pozwala na szaleństwa, używam WO SWAN 15mm http://deltaoptical.pl/william-optics-swan-15-mm,d495.html . Co prawda jest to okular niskobudżetowy ale w sprzętach długoogniskowych sprawdza się całkiem dobrze. W zestawieniu z MAK-iem o ognisk. 1800 mm daje powiększenie 120x i mieści w polu widzenia cały Księżyc. Uzyskiwany obraz jest dobrej jakości, jedynie na obwodzie wystepuje bardzo nieznaczny chromatyzm i zmniejszenie ostrości. Także odległość komfortowego widzenia jest przyzwoita.

Kończąc te pochwały muszę wspomnieć o wadach. A największą jest to, że aby ogarnąć jednym spojrzeniem pełne pole widzenia trzeba znacznie zbliżyć oko do soczewki - wprost wsunąć je do muszli okularu. Zmniejsza to niestety wygodę zimowych obserwacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.