Skocz do zawartości

optyka do czyszczenia?


leninjs

Rekomendowane odpowiedzi

witam moje lustro gówne pokryło sie spora iloscia sam nie wiem jak to nazwac pylu nalotu? w kazdym razie dosc kiepsko to wyglada zalaczam zdjecie, nie wiem kiedy tak naprawde powinno sie je czyscic sprzet ma zaledwie rok czasu i zawsze byl przykrywany pokorywka na lustro jednak jest tez czesto przewozony i wystawiany na rozne warunki pogodowe, klimatyczne co pewnie nie sprzyja dobrej kondycji optyki, ostatnio otrzymywalem rozmyte obrazy malo ostre ale to raczej byla wina kiepskiej kolimacji wczoraj wizalem sie za to porzadnie i wszystko poustawialem... wiec nie mialem jeszcze szansy wyprobowac na ile moja kolimacja sie poprawila, w kazdym razie wklejam fotki i moze ktos moglby mi podpowiedziec czy przejmowac sie tym czy nie? A w instrukcji teleskopu opisany jest sposob czyszczenia uzywajac roztworu sporzadzonego z 3 destylowanej wody i 1 czesci izopropylowego alkoholu. MOzna takze dodac 1 krople biodegradowalnego srodka powierzchniowo czynnego i miekk a tkanina, lagodne ruchy... Czy probowaliscie takich zabiegow? a o co to jest ten alkohol izopropylowy i gdzie go dostac, ewentualnie?

Dzieki, pozdrawiam!

post-9176-1232272485_thumb.jpg

post-9176-1232272507_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz wątek o sposobie mycia lustra: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10834

a swoją drogą, musiałeś chyba kiedyś zostawić zarosiały czy zaszroniony teleskop, wtedy wilgoć z wnętrza tubusu osadziła się na lustrze, do tego przykleiły się drobinki kurzu, wilgoć odparowała, ale zostawiła na powierzchni te plamki

jedynie możesz zmienić spróbować sposób przechowywania teleskopu, nie trzymać go pionowo, stawiając na celi, tylko kłaść poziomo, wtedy mniej kurzu będzie się osadzało na lustrze, a pionowo przechowywać tylko zupełnie suchy i szczelnie zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze teleskop wlasnie pionowo powinno sie przechowywac.

Szklo jest przechlodzona ciecza i bedzie splywac na jedna strone.

Witam

Przedstaw mam tutaj wszystkim jak to ustawione pioowo LG / czyli tubus poziomo/ będzie sie rozpływało.

Może jakieś wyniki badań ?.

Mam LG 300mm, grubość 30mm, ciężar 6kg. Przechowuje go pionowo/tubus poziomo, nie myte od dwóch lat ,wygląda jak nówka/. Proszę napisz po jakim czasie spłynie i nie będe mógł oglądać

gwiazd ,chciałbym się na tą ewentualną sytuacje przygotować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w kazdym razie ten "brud" kwalifikuje sie na mycie i raczej oslabia jakosc obrazu?

Witam

Wiekszą degradacje obrazu da zła kolimaca niż tak zabrudzone LG.

Faktycznie jes brudne , więć umyj i nie przechowuj tubusa w pionie, nie

zaglądaj do niego zbyt często bez potrzeby.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie szkło jest baaaaardzo gęstą cieczą. I będzie spływało. Ale zanim to nastąpi, to z twojego lustra dawno już odejdą warstwy odbijające światło. :D Proces ten doskonale widać w witrażach kościelnych. Zwłaszcza w tych mających kilkaset lat. :D

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przedstaw mam tutaj wszystkim jak to ustawione pioowo LG / czyli tubus poziomo/ będzie sie rozpływało.

Może jakieś wyniki badań ?.

Mam LG 300mm, grubość 30mm, ciężar 6kg. Przechowuje go pionowo/tubus poziomo, nie myte od dwóch lat ,wygląda jak nówka/. Proszę napisz po jakim czasie spłynie i nie będe mógł oglądać

gwiazd ,chciałbym się na tą ewentualną sytuacje przygotować.

Pozdrawiam

 

Lustro ci jakos zauwazalnie nie splynie, to wogole nie wchodzi w rachube, ale pomysl.

Lustro masz wykonane z dokladnoscia powiedzmy 50nm. Jezeli splynie o kolejne 50nm to i tak bedziesz obraz widzial, ale troche gorzej.

Jesli cie naprawde ten temat poruszyl to w internecie znajdziesz mnostwo informacji na temat przechlodzonych cieczy, cial amorficznych, lepkosprezystosci, bla, bla, bla.

 

Chyba przeciez wazne jest nie tylko miec teleskop, ale tez wiedziec jak on dziala?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro ci jakos zauwazalnie nie splynie, to wogole nie wchodzi w rachube, ale pomysl.

Lustro masz wykonane z dokladnoscia powiedzmy 50nm. Jezeli splynie o kolejne 50nm to i tak bedziesz obraz widzial, ale troche gorzej.

Jesli cie naprawde ten temat poruszyl to w internecie znajdziesz mnostwo informacji na temat przechlodzonych cieczy, cial amorficznych, lepkosprezystosci, bla, bla, bla.

 

Chyba przeciez wazne jest nie tylko miec teleskop, ale tez wiedziec jak on dziala?!

Drogi kolego -pisząc troche ironicznie chciałem byś osobiście zrozumiał ,że problem płynięcia luster nas śmiertelników nie dotyczy.

Niewielkie zmiany ,które nie wykluczłyby dalszej uzyteczności lustra nastąpiłybydopiero za 500-1000 lat.

Lepiij poradzić koledze by przechowywał tubus poziomo i nie będzie miał problemu z czystością LG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka spostrzezen na koniec lustro umyte... na pewno jednak nie tak czyste jak nowe, postepowalem zgodnie ze wskazowkami opisanymi na forum, zostalo sporo kropek na powierzchi oczywisce lustro wyglada o niebo lepiej ale wielkiego szalu nie ma...

 

Niestety na lustrze zauwazylem tez kilka rysek i wlasnie doszedlem do tego jak sie to stalo, Meade LB 10' jest wyposazony w plastikowa oslonke lustra glownego o bardzo ostrych krawedziach... jak na zlosc... niestety zdarzalo mi sie przewozic tubus w plecaku, w samochodzie w pozycji poziomej, jak mi sie wtedy wydawalo stabilniejsza pozycja... (gdyby stal w pionie po prostu moglby sie latwo przewrocic na ktoras ze stron) Niestety przewozenie go na boku spowodowalo obsuniecie sie owej pokrywki przez co powstalo kilka malych rysek... niestety jednak sa... (mam nadzieje ze jednak nie wplyna jakos bardzo mocno na uzyskiwany obraz?)

 

W kazdym razie jesli juz przewozic teleskop to raczej w drewnianej podstawie, tylko w pozycji pionowej, ewentulanie bez pokrywki poziomo ale to tez raczej nie wskazane...

pytanie czy da sie jakos zniwelowac ryski jesli by one mialy przeszkadzac?

post-9176-1232302445_thumb.jpg

post-9176-1232302471_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LB to otwarta konstrukcja. Nie dziwię się że się zakurzyła. Ciekaw jestem jak jest od spodu lustra w LB ? Jest tam otwór wentylacyjny zatykany deklem ? Bo jak nie to wiadomo że się tamtędy kurzy także.

 

Jak Ci ślady po kroplach zostały to musiałes użyć złej wody destylowanej. Jak pisano w poradnikach najlepsza jest z apteki woda.

 

P.S.

a co do tego spływania lustra ....

... lustra najlepiej się "upłynnia" w dziale sprzedam :D:P:lol:;) ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.