Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKMAK102SP OTA


ozzi

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zamierzam kupować tego od razu. Myślałem o stopniowym uzupełnianiu sprzętu. Zadając tutaj pytania, chciałem dowiedzieć się, co warto kupić, a czego nie. Ta wiedza plus obserwacje przez sprzęt kitowy dadzą mi odpowiedź czego mi potrzeba najpilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii 8mm popieram exec-a. To okular akurat do planet, w dodatku 8mm w tym typie okularu jeszcze jest do wytrzymania z wysunięciem źrenicy wyjściowej. Plossle wypadają gorzej [wg. danych katalogowych z DO, na podstawie porównania orto Baadera z Plosslami Celestrona i Vixena], w miarę komfortowe pod tym kątem są jeszcze PL 10mm z własnych doświadczeń]. Orto 8mm powinno być O.K.

Co do 40/32mm -faktycznie zapomniałem o kicie 25mm. Skoro już jest to trochę zmienia postać rzeczy. Nie ma co mnożyć okularów o dających niemal identyczne powiększenia i źrenice -przynajmniej od strony długoogniskowych. Co do pola widzenia, trudno tak naprawdę powiedzieć, czy faktycznie będzie przewaga przy tak małej różnicy -zależy od tego, na ile rzetelnie podane są pola przez producenta. Może to działać w obie strony.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperałem dość długo po necie i tego ortho 8mm nie znalazłem. W takim razie nie pozostaje nic innego jak zdecydować się na Ortho 9mm, albo poszukać jakiejś alternatywy. Swoją drogę przejrzałem parę testów porównawczych, recenzji nt. ortho i rzeczywiście okular ten do planet nadaje się wyśmienicie, przewyższając pod tym względem nawet sporo droższe okulary.

Edytowane przez Swarog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

http://deltaoptical.pl/okular-skywatcher-s...-125,d1205.html

Czy ten okular będzie ok do tego maka? Mam taki i nie chcę się go pozbywać, myślę że chyba powinien być lepszej jakości niż te, które dołączają z Mak102 ?

I jeszcze pytanie czy do tego montażu EQ2 da się podczepić prowadzenie (silniczki)?

 

Jeszcze tak od razu z innej beczki:

Czy taki aparat (mam taki) nadaje się do astrofoto, takiego amatorskiego na razie?

http://www.allegro.pl/item623147980_hp_pho..._56_x_zoom.html

 

Proszę o odpowiedź..

Edytowane przez pim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.