Skocz do zawartości

Jaki Obiektyw?


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Zwracam się tutaj z ogromną prośbą o pomoc w wyborze obiektywu fotograficznego z przeznaczeniem do DS'ów.

Na chwilę obecną posiadam:

-Pentax K20D

-montaż Celestron CG5 1Xnapęd (docelowo 2X napęd + guiding)

-w budowie platforma paralaktyczna (proj.L.Jędrzejewski)

-markowy statyw geodezyjny i pier własnej konstr.

 

Na podstawie tego co się dowiedziałem w różnych postach wytypowałem kilka egzemplarzy obiektywów , który z nich ? nie wiem.

 

1.Rubinar 500/5,6

2.Średnioformatowy PENTACON 4/300

3.PENTACON 5.6/500

4.Średnioformatowy Carl Zeiss Jena MC Sonnar 4/300

 

Do wszystkich oczywiście adapter obiektyw->pentax zapewniający nieskończoność.

 

Z krotnością Pentaxa 1,5X (ogniskowe odpowiednio 450mm i 750mm) myślę że na CG5 będzie możliwe prowadzenie w okolicy 5-7 min. , a na platformie może i z 15min <_< (praktyka pokaże).

 

Zdaję sobie sprawę z plusów obiektywów zwierciadlanych (np. brak aberacji chr.), ale również i minusów (masa, kolimacja czy ostrzenie w różnych temperaturach).

Jak się ma rzecz z pozostałymi obiekt. pod względem aberracji nie wiem.

 

Teraz stoję przed dylematem które z w/w szkieł byłyby odpowiednie , a może całkiem coś innego.

 

Zapraszam do dyskusji .

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CG5 spokojnie powinieneś pociągnąć obiektywem o ogniskowej 500mm,i tu raczej warto wykorzystać maksymalnie możliwości montażu czy platformy.Jakościowo Pentacon 500.5.6 powinien górować nad Rubinarem o tych samych parametrach,w końcu to sprawdzone niemieckie szkło.Ciekawym obiektywem będzie również Carl Zeiss Jena MC Sonnar 4/300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej żaden z nich, no może Sonnar, ale jak już, to poszukaj 200 f/2,8

a Pentacony to niestety mydło i na domiar mają sporą abberację

a i nie mnóż ogniskowej przez "krotność" Pentaxa, to jest crop factor, ogniskowej nie zmienia, zmniejsza Ci jedynie pole widzenia aparatu

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli matryca w Twoim aparacie mialaby wiekszy roziar niz tzw. "sredni format" to bylby problem. W przedstawionej sytuacji to praktycznie nie ma znaczenia bo matryca jest mniejsza zarowno od sredniego jak i malego formatu. Moze sie jednak zdazyc, ze np. obiektywy srednioformatowe beda mialy wieksza aperture a co za tym idzie wieksza rozdzielczosc. Tak wiec jesli juz bedzie jakakolwiek roznica to raczej na korzysc obiektywow srednioformatowych, przy zalozeniu ze korekcje innych wad optycznych sa na porownywalnym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Pentacony to niestety mydło i na domiar mają sporą abberację

 

Zmartwiłeś mnie, mam średnioformatowego Sonnara 180/2.8 i od niego zamierzam zacząć, ale docelowo też miałem zamiar robić astrofoto Pentaconami od średniego formatu z przejściówką (m. in. 500 mm 300 mm). Czytając posty doświadczonych userów mam również wątpliwości czy pół metra ogniskowej bez guidingu da satysfakcję czy frustrację :D.

 

Tomero, czekam na pierwsze wrażenia, z użytkowania Pentacona.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam Sonnara 2,8/180 z średniego formatu( bo do średniaka jest właśnie s 2,8/180 a nie małoobrazkowy sonnar 2,8/200). Przy otwartej przysłonie jest to szkło w astrofoto bardzo miekkie czyli opisujac bardziej normalnie: abbera zabija. Po przymknieciu do 5,6-11 jest to szkło nienajgorsze.

Chciałbym tez dodać że cechą charakterystyczna obiektywów średnioformatowego jest własnie dość wysoka abbera . Negatywy z takiego formatu sa mniej powiększne więc i abbera mniej sie rzuca w oczy. Zaletą za to takich obiektywów jest za to bardzo płaskie pole i brak winiety

Cechy te zwiekszają się im wyższy crop faktor matrycy.

 

Otwarta przysłona:

 

aaeab7908bb379b2.jpg

 

 

Przysłona 5,6

 

5dd3c8c9e3f675ac.jpg

 

 

fragment tej powyższej nieco inaczej obrobiony:

 

237112f04e420870.jpg

 

Tu masz fotki przy 4,5 przysłonie(mniejsze lub wieksze fragmenty)

 

f19cf992833e19bb.jpg

 

4c1e563efeeaec0a.jpg

 

 

17cc1ed1e0369921.jpg

 

ef3597e4a7fe4f6c.jpg

 

 

A tu fotki z zwykłe

 

451a4ea9f8e7b1dd.jpg

 

fd534fee7750a697.jpg

 

10d859bf6880fed9.jpg

 

19c517d0fa20636d.jpg

 

Obiektyw wersja "zebra" z canonem 10D

 

4a0f3de713a71457.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Serdecznie dziękuję za przybliżenie tematu obiektywów do astrofoto i pomoc w ewentualnym wyborze.

sumas-dzięki za rzeczowe sugestie.

misiekc

"Jesli matryca w Twoim aparacie mialaby wiekszy roziar niz tzw. "sredni format" to bylby problem. W przedstawionej sytuacji to praktycznie nie ma znaczenia...."

 

I wszystko jasne... , albo trochę fioletowe :unsure: , a szkoda bo plusy średniego formatu niepodważalne. Pewnie na wysokiej klasy montażu i z dużym bagażem doświadczenia w astrofoto można uzyskać zadowalającą jakość np. foty noxili.

Ja zaczynam dopiero zabawę .

 

Reasumując , mój wybór pada na zwierciadło , tylko które z poniższych jeszcze nie wiem? chyba że są inne o których nie wiem.

Kilka znalezionych w sieci modeli;

 

RUBINAR 300/4,5 MC MACROrubinar300.jpg

SIRUS TELE 500/F-8 ??? co to?sirius.jpg

Sun Mirror-Telephoto 8/500mm?sunmirror500.jpgsunmirror500japan.jpg

3M-6A 6,3/500rubinar500.jpg

3M-5CA 8/500 MC

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rubinarek 4,5/ 300 ma dobra opinię .

 

M-5CA 8/500 MC miałem i sprzedałem. Niewiem czy tylko mój egzemplarz był taki jakiś "mydlany" czy to wada serii. Zreszta inni tez go mieli i niezbyt byli zadowoleni. Ogólnie słaby kontarast, kolory nijakie . Może nie jest totalnie zły , za bardzo dobrą ceną sam bym go z chęcią odkupił, ale ... jakoś nie chwyta za serce.

PS ciężko ustawić ostrość.

 

3290c56d7e850ac0.jpg

 

122114f8ccd22152.jpg

 

b3e584007b537114.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.