Skocz do zawartości

Przeciwwaga do Meade Lightbridge


gmalan

Rekomendowane odpowiedzi

Powszechnie wiadomo, że LB są kiepsko wyważone. Wystarczy dorzucić cięższy okular i już zaczynają się kłopoty.

Ja dołożyłem do swojego LB 10" szukacz i gdy zamontuję w wyciągu LVW 13mm ( co by było gdyby to był Nagler 31mm? :| ) to okazuje się, że muszę uzywać hamulca, żeby oglądać obiekty położone poniżej 30*.

Postanowiłem więc zrobić jakąś przeciwwagę.

Chciałem dokonać zabiegu w miarę nieinwazyjnie, więc zakupiłem pare magnesów neodymowych o wymiarach 20/2mm oraz dwa półkilowe odważniki do hantli.

Odważniki kosztują w Decathlonie ok 3.50zł za sztukę. Magnesy na allegro ok 1.5zł/szt. + koszt przesyłki.

Jeden magnes przy styku całą powierzchnią utrzymuje teoretycznie ok 2 kg.

 

Oto odważnik z magnesami:

odwa.th.jpg

Po każdej stronie założyłem 2 magnesy ponieważ odważnik ma rancik, który jest wyższy niż grubość magnesu. W zasadzie trzyma się to na pojedynczej warstwie magnesów, ale wolałem być pewny (a koszta przecież niewielkie)

 

Dla porównania na ręku:

79322637.th.jpg

 

Zamontowany na teleskopie jeden odważnik:

45466330.th.jpg

 

Dwa odważniki:

dwaodwa.th.jpg

 

I dwa odważniki przesunięte ku górze (magnesy trzymają bardzo mocno, nie ma szans żeby zjechało):

dwaodwagora.th.jpg

 

Początkowo chciałem zamontować ciężarki od dołu teleskopu, ale okazało się, że ten rant teleskopu, do kótrego przymocowana, jest cela zrobiony jest ze stopu, do którego magnes się "nie klei".

Mam zamiar jeszcze zrobić taką podkładkę z cieniutkiej warstwy mikro-gumy pod odważnik, żeby być pewnym, że nic nie będzie rysowało tubusu.

 

I jeszcze link do galerii w Picassie na wypadek gdyby obrazki w ImageShack wygasły: http://picasaweb.google.pl/gmalanowski/LB10PortableDobson#

Pozdrawiam

-Grzesiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, no i jeszcze takie "oczywiste oczywistości"

1) Przeciwwagi można zamontować od drugiej strony tubusu - wtedy ich nawet nie będzie widać.

2) przesuwając je góra-dół regulujemy obciążenie

 

3) montując przeciwwagi po drugiej stronie nie mamy ich jak przesuwać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Można także rozważyć taką możliwość (choć wymaga ona wywiercenia dziurek w tubie, a nie każdy to lubi):

Ja polecam rozwiązanie, które dostałem gratis od Janusza Płeszki, kupując teleskop w Astrokrak. Oni montują na dolnej części tubusa dodatkowy pręt przeciwwagi równoległy do tuby po dolnej części w rogu (45* na prawo w dół patrząc na wprost tyłu tuby) i przesuwany na nim odwaznik. Dzięki temu można regulować wychylenie odważnika i dostosowywać 'moc' przeciwwagi do wagi okularu.

(wydzielone z wątku http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341473 )

 

W ubiegły piątek/sobotę miałem przyjemność wypróbować LB16" Krzysztofa. Teleskop ten jest co do konstrukcji prawie identyczny jak 10" i 12" (drobne różnicy w konstrukcji celi).

Okazuje się, że o ile 10" i 12" mają pewne kłopoty z wyważeniem to 16" jest kompletnie niewyważona, a hamulec ma ten sam - czyli żałosny, badziewny i w ogóle szkoda gadać.

W 16" jest bardzo dużo miejsca na przyczepienie przeciwwagi, tak, że nawet przyklejając odwazniki magnesem tam gdzie sugeruje PKZ mamy do nich swobodny dostęp i możemy regulować ich wysokość. Magnesy trzymają jeszcze mocniej niż przy mojej 10" bo krzywizna tuby jest znacznie mniejsza, więc magnesy trzymają większą powierzchnią.

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.