Skocz do zawartości

problem z LXD75 i autostar


michaelus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie mam taki mały prosty głupi problem z którym nie moge sobie poradzic

a więc mam

Montaż EQ- LXD75 z napędem dwuosiowym i AT

System GOTO Autostar

Poustawiałem wszystko tak jak powinno wypoziomowałem statyw,

wycelowałem w Polaris i chciałem przetestowac system AUTOSTAR i tu problem niestety ma bardzo wielkie błedy i nie wiem gdzie szukac problemu moze macie jakies pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie mam inny montaż, ale pewne reguły obowiązują we wszystkich / czy prawie wszystkich / - więc takie proste sprawy:

 

- dobrze wkładasz datę? miesiąc, dzień, rok

 

- dobrze wkładasz aktualnie letni czas ? Daylight Savings Time

 

- dobrze zadajesz bieżący czas ? Może być w 12-godzinowym formacie PM / 12-24 / i AM / 0-12 / lub 24 godzinnym

 

- dobrze wkładasz strefę czasową ? Zone 1 dla Polski i " okolicy"

 

- dobrze zadajesz swoje współrzędne geograficzne ?

 

Zakładam, że dobrze masz ustawione indexy w obu osiach - RA i DEC. Dokładne wypoziomowanie akurat nie jest potrzebne, montaż sobie poradzi, jeśli oś RA ustawisz w miarę dokładnie na Polarną.

Jeśli to wszystko robisz dobrze, to bądź łaskaw napisać jak przejawiają się te błędy; na tę chwilę byłoby to wróżenie z fusów, bo nic o nich nie wiemy. Na forum zapewne są koledzy którzy mają ten montaż / np. albedo / - więc napewno pomogą ...

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie mam inny montaż, ale pewne reguły obowiązują we wszystkich / czy prawie wszystkich / - więc takie proste sprawy:

 

- dobrze wkładasz datę? miesiąc, dzień, rok

 

- dobrze wkładasz aktualnie letni czas ? Daylight Savings Time

 

- dobrze zadajesz bieżący czas ? Może być w 12-godzinowym formacie PM / 12-24 / i AM / 0-12 / lub 24 godzinnym

 

- dobrze wkładasz strefę czasową ? Zone 1 dla Polski i " okolicy"

 

- dobrze zadajesz swoje współrzędne geograficzne ?

tak data jest aktualna

tak czas tez jest ok

tryb 24h

ja ustawiam dla Dublina bo jestem obecnie w irl

współrzedne zczytałem z gpsa wiec są ok

 

 

chodzi o to ze jak wyszukam np księzyc to mi wędruje teleskop dużo za daleko

 

Az/ra ratio -02.53715

alt/dec ratio +02.53715

Edytowane przez michaelus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie bardzo rzadko się to zdarza, ale znam taki przypadek, że oś optyczna teleskopu nie była równoległa do osi montażu. Ale to mógłbyś sprawdzić, mając dokładnie wycentrowaną lunetkę biegunową w montażu. Najeżdżasz krzyżem lunetki na Polaris i patrzysz, czy w okularze ze średnim czy większym powiększeniem jest ta Polarna w miarę w środku. / zakładam, że szukacz masz dobrze zjustowany, chociaż to nie ten problem /.

 

Nic to nie kosztuje, zrób może eksperyment i wstaw sobie też Zone -1 ; Irlandia jest przedzielona na pół linią strefy czasowej

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie bardzo rzadko się to zdarza, ale znam taki przypadek, że oś optyczna teleskopu nie była równoległa do osi montażu. Ale to mógłbyś sprawdzić, mając dokładnie wycentrowaną lunetkę biegunową w montażu. Najeżdżasz krzyżem lunetki na Polaris i patrzysz, czy w okularze ze średnim czy większym powiększeniem jest ta Polarna w miarę w środku. / zakładam, że szukacz masz dobrze zjustowany, chociaż to nie ten problem /.

 

Nic to nie kosztuje, zrób może eksperyment i wstaw sobie też Zone -1 ; Irlandia jest przedzielona na pół linią strefy czasowej

 

:)

 

 

Zasilanie mam z zasilacza sieciowego wiec jest prawidłowe lutenka tez jest oki na okularze 25mm i 15mm polaris jest w srodku jak i na lunetce celowniczej

poprzestawiałem troche autostara zobacze wieczorem i dam znac co sie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeszcze pytanko: jak ustawiasz montaż na Polarną? Gdy ustawisz zgrubsza, nie wolno potem pilotem robić korektę, tylko śrubami nastawczymi w azymucie i wysokości. Indeksy muszą być zgodne / te strzałeczki naprzeciw siebie, w obu osiach - przynajmniej ja tak mam /. Nie jest mi jasne, piszesz o lunetce celowniczej; albo szukacz, albo lunetka biegunowa. LXD 75 sprzedają z podświetlanymi lunetkami biegunowymi i takową chyba tam masz...

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mechanicznie montaż jest ok, to może powinieneś przejść całą procedurę przystosowania Autostara do Twojego montażu?

 

1) Reset!

2) Wybierz w menu odpowiedni montaż - w żadnym wypadku nie zmieniaj fabrycznych ustawień az/ra i alt/dec ratio!

3) Na wszelki wypadek skalibruj silniki.

4) Skasuj backslash (nie chodzi o mechanikę montażu - to powinieneś zrobić wcześniej, lecz o ustawienia Autostara) - w ETX-ach bywa różnie; w moim dla osi dec 10% a dla ra aż 20% - najlepiej zrobić do doświadczalnie. Niestety, nie wiem, jak kształtują się te wartości w LXD.

5) Dokładnie przeprowadź procedurę "Training motors" - to zrobisz za dnia; wykorzystaj dość odległy obiekt i okular z dużym powiększeniem.

 

Jeśli coś pójdzie "nie tak" (np. przestrzelisz centrowanie celu przy Training motors), zacznij od początku, czyli Reset itd. Raz ustawiony pilot nie wymaga więcej specjalnych zabiegów, chyba że:

- prędkość śledzenia lub "trafność" GoTo jest niezadowalająca,

- zmieniłeś oprogramowanie Autostara,

- musiałeś bootować pilota (enter+strzałka w dół).

 

Poprawnie ustawiony montaż i zgrany z nim pilot powinny działać bez problemu z zadowalającą dokładnością dla obserwacji wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.