Skocz do zawartości

Czy to Merkury?


Olga K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! :mr.green:

Miałam przyjemność obserwować wczoraj przez teleskop baaaaardzo ciekawy obiekt. Więc zrobiłam mu zdjęcia [w załączniku].

Jak i gołym okiem również przez okular (25mm, 6mm) niesamowicie go widać. Początkowo myślałam, że jest to gwiazda, bo migała na różne kolory, a przez telepa widać było coś w stylu wybuchów. Przypuszczałam, że to może być także gwiazda podwójna, ale chyba nie, ponieważ strasznie szybko się to poruszało. Potem przeczytałam astro-forum i pomyślałam, że był to Merkury. Piękny obiekt widać od ok. godziny 18, a zachodzi ok. 21-22. Poruszał się z południa na południowy-zachód. Najprawdopodobniej jest to Merkury, chociaż może coś zupełnie innego.

Nie jestem pewna, dlatego czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam!

post-7513-1240403497_thumb.jpg

post-7513-1240403511_thumb.jpg

post-7513-1240403724_thumb.jpg

post-7513-1240403769_thumb.jpg

Edytowane przez Olga K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Witam ! :mr.green:

Miałam przyjemność obserwować wczoraj przez teleskop baaaaardzo ciekawy obiekt. Więc zrobiłam mu zdjęcia [w załączniku].

(...) ponieważ strasznie szybko się to poruszało. Potem przeczytałam astro-forum i pomyślałam, że był to Merkury. Piękny obiekt widać od ok. godziny 18, a zachodzi ok. 21-22. Poruszał się z południa na południowy-zachód. Najprawdopodobniej jest to Merkury(..)

ad 1. To co widać na zdjęciu przypomina obraz Merkurego, ale w... programie astronomicznym. Zrobienie prawdziwego zdjęcia Merkurego, aby wyszła tarcza (i jego faza) przy jego średnicy ok. 7" jest trudne... Przy tej średnicy "Merkurego" na zdjęciu, zdolność rozdzielcza teleskopu musiała by być dużo poniżej 1"...

ad 2. Merkury, tak jak sfera niebieska, przesuwa się z prędkością 15 stopni/ godzinę - na równiku niebieskim. Trudno mówić o szybkim ruchu - to nie samolot.

ad 3. Mało prawdopodobne jest, abyś widziała Merkurego od godz. 18 - czyli prawie dwie godziny przed zachodem Słońca. Wenus, przy elongacji 40 stopni, można zobaczyć w dzień, ale Merkurego, przy elongacji zaledwie 20 stopnio - raczej nie.

 

Wniosek - jest te pokazane zdjęcia nie są zdjęciami ekranu z komputera :Boink: , to typuję, że to był... balon, oświetlony przez Słońca, prawie jak Księżyc w kwadrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widać na zdjęciu przypomina obraz Merkurego, ale w... programie astronomicznym. Zrobienie prawdziwego zdjęcia Merkurego, aby wyszła tarcza (i jego faza) przy jego średnicy ok. 7" jest trudne... Przy tej średnicy "Merkurego" na zdjęciu, zdolność rozdzielcza teleskopu musiała by być dużo poniżej 1"...

 

te pokazane zdjęcia nie są zdjęciami ekranu z komputera :Boink: , to typuję, że to był... balon, oświetlony przez Słońca, prawie jak Księżyc w kwadrze...

 

Rozumiem, robiłam te zdjęcia przez okular.

Nie przez żaden ekran.

Balon nocą?

 

 

Merkury, tak jak sfera niebieska, przesuwa się z prędkością 15 stopni/ godzinę - na równiku niebieskim. Trudno mówić o szybkim ruchu - to nie samolot.

 

Tak, ale w poruwnaniu do np. zwykłej gwiazdy dosyć szybko się poruszał. Oczywiście, że nie był to samolot.

 

 

Mało prawdopodobne jest, abyś widziała Merkurego od godz. 18 - czyli prawie dwie godziny przed zachodem Słońca. Wenus, przy elongacji 40 stopni, można zobaczyć w dzień, ale Merkurego, przy elongacji zaledwie 20 stopnio - raczej nie.

 

Słońce właśnie w okolicach tej godziny zachodziło, więc nie był to już dzień. Wesus już dawno nie widać tak wcześnie na południowym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, robiłam te zdjęcia przez okular.

Nie przez żaden ekran.

Balon nocą?

 

Tak, ale w poruwnaniu do np. zwykłej gwiazdy dosyć szybko się poruszał. Oczywiście, że nie był to samolot.

 

Słońce właśnie w okolicach tej godziny zachodziło, więc nie był to już dzień. Wesus już dawno nie widać tak wcześnie na południowym niebie.

 

No to, skoro jesteś takim ekspertem, to po co zadajesz pytanie na forum astronomicznym? :blink:

Każdą naszą odpowiedź i sugestię odrzucasz...

Zastanów się kobieto, bo tutaj niektórzy z odpowiadających mają staż w astronomii sporo większy niż Ty lat. :blink::burza:

Balony owszem latają rowniez w nocy, np. meteorologiczne albo te dzikie urwane z tasiemki dzieciom :P, poza tym jak balon jest w górze, może być oświetlony promieniami Słońca, które już nie oświetlają bezposrednio powierzchni Ziemi, z miejsca skąd obserwujesz...

 

co rozumiesz piszac o prędkościach gwiazdy? Prosze o rozwinięcie tej wypowiedzi. Potrafisz zarejestrować organoleptycznie ruch gwiazdy, a moze raczej całego nieba, czyli ruchu pozornego, bo tak na prawdę porusza się wtedy Ziemia, a nie sfera. Jak chcemy być super dokładni, to możemy nałożyć jeszcze ruch roczny nieboskłonu oraz ruch precesyjny... i wtedy rzeczywiście "prędkość" poruszania sie Merkurego jest niczym bolid formuły pierwszej... wszystko jest względne...

 

 

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, skoro jesteś takim ekspertem, to po co zadajesz pytanie na forum astronomicznym? :blink:

Każdą naszą odpowiedź i sugestię odrzucasz...

Zastanów się kobieto, bo tutaj niektórzy z odpowiadających mają staż w astronomii sporo większy niż Ty lat. :blink::burza:

Balony owszem latają rowniez w nocy, np. meteorologiczne albo te dzikie urwane z tasiemki dzieciom :P, poza tym jak balon jest w górze, może być oświetlony promieniami Słońca, które już nie oświetlają bezposrednio powierzchni Ziemi, z miejsca skąd obserwujesz...

 

pozdrawiam

Ori

 

:blink: nie jestem ekspertem.

A na forum właśnie piszę. :notworthy: astronomii amatorskiej.

Wcale nie przeczę temu co piszecie, ale chciałabym dowiedzieć się więcej szczegółów.

To że jestem młoda nie znaczy, że można mnie porównywać.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz fotki Merkurego - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry340321

wraz z relacjami z obserwacji.

 

wystarczająco ciężko jest ustalić, co delikwent widział, tak więc spróbuj nas też zrozumieć. Przepraszam jesli Cię uraziłam, nie to było moim zamierzeniem. Po prostu z tego co napisali poprzednicy, niestety nie zaobserwowałaś Planety, największe prawdopodobieństwo, to właśnie balon lub satelita, który odbijał refleksy, zajączki w Twoim kierunku. Z powodu kompletnie rozogniskowanego obrazu w teleskopie otrzymałaś taki właśnie dynamiczny, mieniący się (wybuchający) obraz. Jeśli ostrość miałaś ustawioną na horyzont, czyli na daleko, a obiekt wpadł w pole widzenia i był rozogniskowany, to kolejne potwierdzenie na to, że był stosunkowo blisko Ciebie, czyli ostatecznie balon.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nawiążę do poprzednich informacji: teraz, gdy piszę ten post, jest godzina 18:50 - Słońce świeci jeszcze dość wysoko nad horyzontem; nad nim niebo jest tak jasne, że zobaczenie Merkurego w tej oślepiającej strefie, nawet przez teleskop, jest praktycznie niemożliwe.

Jeśli miejscem wczorajszej obserwacji był Tarnobrzeg, to wczoraj o godz. 18 Słońce było na wysokości 14 stopni (Merkury = 32 st.); zachód Słońca był ok. 19:40.

 

Szybkość Merkurego względem gwiazd wynosi teraz 200"/godz (czyli 1/18 stopnia/godz) - a zatem - prawie 270 razy mniej, niż ruch sfery niebieskiej. To jest prawie niewidoczne wizualnie w krótkim czasie; nie można mówić, że Merkury "w poruwnaniu do np. zwykłej gwiazdy dosyć szybko się poruszał". Gdyby to była bliska planetoida o ruchu 8 st/godz (16 razy szybciej niż Księżyc względem gwiazd) - to było by szybko. A taką planetoidę kiedyś obserwowałem, nawet mam nagranie wideo jej ruchu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis jest bardzo niedokładny i trudno cokolwiek wnioskować. Biorąc jednak pod uwagę, że obiekt był jasny, że poruszał się z południa na południowy-zachód, że w teleskopie silnie mrugał, mienił się barwami i obserwowano coś na kształt wybuchów obstawiam, że był to Syriusz :)

 

Teraz jest godzina 20:25 i Syriusz pięknie mieni się wszystkimi barwami tęczy, przebywając ok. 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za wszystkie odpowiedzi. Sprubuję zainstalować ten program. Mój błąd, bo obiekt nie pokazuje się o 18 tylko o 20, wtedy, gdy słońce zachodzi. Czyli najprawdopodobniej jest to Syriusz z gwiazdrozbioru Wielkiego Psa. Zgadza się rzeczywiście.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.