Skocz do zawartości

Pomoc w obserwacji


Julek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam prośbę, jak by ktoś mógł mi napisać jakie mgławice dzisiaj będę mógł obserwować około godziny 22 , dodam że jestem początkującym obserwatorem i dzisiaj się wybrałem poza miasto będę się wspomagał programem stellarium pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu mglawice? ja narazie nic poza saturnem nie umiem ustrzelic... mi tutejsi autochtoni podali to (http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=tabela+Wimmera)... bardzo madra rzecz... zawiera spis obiektow na niebie dla slabszych teleskopów... a co za tym chyba idzie latwiejszych do zaobserwowania (nawet jakbys mial dobry sprzecik a byl nowicjuszem)... dobra... to teraz prosze Niech mi ktos powie jak sie szuka Tych obiektow na niebie...

1. czy montaz paralktyczny zawsze ma byc spolaryzowany (jesli tak się mowi)

2. z czym się je os godzinową, rektascencje i deklinacje? xD...

2. co oznaczaja rozmary kątowe? jesli pisze ze obiekt ma np 18' to czego sie moge spodziewac (jakim okularem tego wypatrywac)...

 

zakladajac poszukiwania m81i82 ktore wzialem na pierwszy cel... czy powiniennem ich szukac wg jakichs wspolrzednych (zdobyc je wczesniej i wedle Nich ustawiac teleskop), czy moze jest to zabawa na szukanie przez szukacz... nie wiem jak to ugryzsc...

 

zdaje sobie sprawe ze sa to pytanie czystego laika.. i zamiast zeby mi ktos sie tutaj plodzil i to tłumaczył (a takich jak ja na kopy) to jesli jest jakies źródło/temat/strona z której się tego można nauczyć to będę wdzieczny za odesłanie i pomoc

 

Pozdrawiam

Der

Edytowane przez Derudo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy montaz paralktyczny zawsze ma byc spolaryzowany (jesli tak się mowi)

 

Ustawienie na biegun nie jest konieczne, ale bardzo wygodne. Po prawidłowym ustawieniu montażu można korygować położenie obiektu w okularze tylko w jednej osi - rektascensji. Do obserwacji wizualnej nie jest wymagana duża precyzja ustawienia na biegun. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

2. z czym się je os godzinową, rektascencje i deklinacje? xD...

 

Znajomość tych pojęć nie jest konieczna do skutecznego wyszukiwania na nocnym niebie, ale możesz się z nimi zapoznać TUTAJ.

 

2. co oznaczaja rozmary kątowe? jesli pisze ze obiekt ma np 18' to czego sie moge spodziewac (jakim okularem tego wypatrywac)...

 

Rozmiar kątowy obiektu jest kątem, pod którym widzimy ten obiekt na sferze niebieskiej. Zależny jest od rzeczywistej średnicy obiektu i jego odległości od obserwatora. Rozmiary podawane są w stopniach (°), minutach (') i sekundach ('') łuku.

 

1 stopień = 60 minut = 3600 sekund

1 minuta = 60 sekund

 

Pole widzenia teleskopu przy danym okularze jest stosunkiem własnego pola widzenia okularu przez powiększenie przy tym okularze.

 

Dla przykładu okular o ogniskowej 10mm i własnym polu widzenia 50° w teleskopie o ogniskowej 1m daje powiększenie 100x i pole widzenia 0,5°, czyli 30'. Czyli obiekt o rozmiarze kątowym 18' zajmie ponad połowę średnicy pola widzenia.

 

Rozmiary kątowe Słońca i Księżyca są bardzo podobne i wynoszą około 0,5° (30').

Odległości kątowe na niebie można mierzyć następująco: kciuk w wyciągniętej ręce to około 2°, zaś pięść 10°.

 

zakladajac poszukiwania m81i82 ktore wzialem na pierwszy cel... czy powiniennem ich szukac wg jakichs wspolrzednych (zdobyc je wczesniej i wedle Nich ustawiac teleskop), czy moze jest to zabawa na szukanie przez szukacz... nie wiem jak to ugryzsc...

 

Wybrałeś dość trudne do odszukania obiekty jak na pierwszy raz. Zdecydowanie nie polecam szukania obiektu po współrzędnych, ale po charakterystycznych układach gwiazd w jego pobliżu. Polecam zaopatrzyć się w dobre mapki np. świetny dla początkujących Pocket Sky Atlas, ewentualnie wydruki z programów komputerowych i latarkę ze słabym czerownym światłem do ich oświetlania.

 

Jak obserwować przeczytasz TUTAJ.

Edytowane przez Tomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.