Jump to content

Tomi

Społeczność Astropolis
 • Posts

  420
 • Joined

 • Last visited

About Tomi

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  7588001

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin
 • Zainteresowania
  Astronomia, astrofizyka, kosmologia, sport
 • Sprzęt astronomiczny
  TAURUS 270/1300, SK 80/400, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, WO SWAN 33 mm, Vixen ZOOM 8-24 mm, Soligor Barlow 2", filtry Baader UHC-S, Orion UltraBlock, kolimator laserowy Baader, Nasadka bino SV, CG5, Canon 300D

Recent Profile Visitors

1183 profile views

Tomi's Achievements

142

Reputation

 1. Zdjęcie pierwsza klasa! Mógłbyś zdradzić jaki posiadasz korektor komy? Szukam czegoś sprawdzonego do jasnego Newtona.
 2. Moim zdaniem warto, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Aby guiding takiej konfiguracji sprzętowej był efektywny należałoby zadbać o regulację luzów montażu (a najlepiej jego pełną konserwację z wymianą smaru i ewentualnie łożysk). Napisałeś, że bez guidingu rzuca na wszystkie strony. To niedokładne prowadzenie może być związane właśnie ze wspomnianym luzem w obu osiach. Jeśli tak jest, guiding nie tylko nie pomoże, ale nawet zaszkodzi (montażem będzie dodatkowo szarpało przy każdej korekcie). W Twoim zestawie do guidingu (dla ekspozycji 30 sekund) zastosowałbym typowy guider 50/170. Stosowałem taki przy Newtonie 200/1000 i był w zupełności wystarczający. U mnie wyglądało to następująco: CG5 + ED120/900 - guiding wyraźnie poprawiał prowadzenie zarówno przy krótszych jak i dłuższych ekspozycjach iOptron iEQ30 Pro + Newton 200/1000 - wyraźna poprawa po włączeniu guidingu przy czasach ekspozycji od 30 sekund w górę; duża wrażliwość zestawu na podmuchy wiatru NEQ6 + Newton 250/1200 - guiding znacznie poprawia prowadzenie, choć przy krótkich czasach ekspozycji rzędu kilku do kilkunastu sekund można z niego zrezygnować (korekty mogą powodować delikatną utratę szczegółu); dość duża podatność zestawu na podmuchy wiatru.
 3. Kamera aktualna. Polecam! Można ją mieć za 3400 zł
 4. Miałem ją przez 2 lata. Wcześniej należała do Taysona i Antoniego. Dokładnego wieku kamery nie potrafię określić, ale jest w pełni sprawna i głodna fotonów. Poprzedni właściciele wykonali tą kamerą wiele pięknych zdjęć. Mnie posłużyła do zarejestrowania kilkudziesięciu tranzytów planet pozasłonecznych. Obecnie posiadam trzy monochromatyczne kamery CCD (QHY9, Atik 383L+ i Atik 314L+). Chciałbym spróbować również fotometrii kamerą CMOS, dlatego jedną z moich kamer (pod wieloma względami najlepszą z nich) zamierzam zamienić na model z taką właśnie matrycą.
 5. Oferta aktualna. Cena do negocjacji.
 6. Sprzedam kamerę QHY9 mono 16-bit z matrycą CCD Kodak KAF-8300, taką jak w poniższym linku: https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/alccd-qhy-aparat-fotograficzny-9-mono/p,54541 Stan kamery oceniam na bardzo dobry. Nigdy nie miałem z nią problemów. Przez ostatnie dwa lata służyła mi do obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych, dlatego nie posiadam wielu zdjęć wykonanych za jej pomocą. Poprzednim właścicielem tego egzemplarza był Tayson, który wykonywał nią piękne fotografie nieba. Sterownik kamery QHY9 udostępnia możliwość regulacji parametrów Gain i Offset - tak jak w kamerach CMOS. Do kamery dołączam dedykowany zasilacz. Oferta nie obejmuje koła filtrowego. Kamera schładza się bez problemu do -20 stopni Celsjusza nawet w ciepłe letnie noce. Osobom zainteresowanym mogę udostępnić aktualne darki wykonane sprzedawaną kamerą. Dodatkowo oferuję osobie, która zdecyduje się na zakup, pomoc przy pierwszych krokach z nową kamerą (instalacja, kalibracja, konfiguracja). Cena: 3500 zł. Istnieje możliwość odbioru osobistego w Łodzi lub w Lublinie (ewentualnie gdzieś po drodze).
 7. Opis jest prawidłowy. Podana jest odległość do galaktyki NGC 2424, liczona w milionach lat świetlnych. Gromada kulista NGC 2419 leży zaś około 300 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.
 8. Pozwolę sobie dołączyć zdjęcie SN 2021hpr, które wykonałem ubiegłej nocy. Użyty sprzęt: Newton 250/1200 na NEQ6, Atik 383L+ (14 klatek po 60 sekund).
 9. Cieszę się z Twojego powrotu. Kolejna wartościowa obserwacja w Twoim wykonaniu!
 10. Nowa cena walizki: 220 zł przy odbiorze osobistym w Lublinie lub w Łodzi.
 11. ASTAP korzysta z pliku MPCORB.DAT udostępnionego na Minor Planet Center. Wygląda na to, że plik nie zawiera elementów orbit planetoid bliskich Ziemi (NEA) i trzeba je jakoś dołączyć ręcznie. Dotychczas mi się to nie udało.
 12. Statyw został już sprzedany. Nowa cena walizki: 270 zł. Pomieści pewnie każdy refraktor o apreturze do 120 mm i ogniskowej do 900 mm.
 13. Te dwa ostatnie zdjęcia pokazują pozycję planetoidy oznaczoną automatycznie przez program ASTAP. Nie planowałem ich wklejać do poprzedniej wiadomości, ale jakoś same wskoczyły. Górne ujęcie pokazuje pozycję wygenerowaną na podstawie danych zapisanych w pliku FITS. Widać dużą niedokładność wyznaczenia pozycji. Na dolnym ujęciu skorygowałem ręcznie czas wykonania zdjęcia, ale nadal w wygenerowanym przez ASTAP znaczniku (okręgu) planetoida się nie mieści - jest tuż obok z prawej strony. Wygląda na to, że efemerydy dla Apophisa, na których bazuje ASTAP nie są dokładne. Za to serwis https://theskylive.com wskazał pozycję planetoidy z bardzo dużą precyzją.
 14. Przedstawiam zdjęcie oraz animację ukazującą ruch planetoidy Apophis, która zbliżyła się w ostatnich dniach do Ziemi na odległość "zaledwie" 16,8 miliona kilometrów. Planetoida została odkryta w czerwcu 2004 roku. W grudniu 2004 roku oszacowano prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię w 2029 roku na blisko 3%. Późniejsze obserwacje upewniły naukowców, że do zderzenia w 2029 roku nie dojdzie. 13 kwietnia 2029 planetoida minie Ziemię w odległości zaledwie około 38000 km (1/10 dystansu Ziemia-Księżyc) i będzie widoczna gołym okiem, osiągając jasność blisko 3 magnitudo (będzie dostrzegalna między innymi z terytorium Europy). Nie można wykluczyć zderzenia z Ziemią w późniejszym okresie, jednak prawdopodobieństwo kolizji przed 2100 rokiem jest znikomo małe. Apophis jest planetoidą o średnicy 340 metrów i należy grupy Atena, czyli planetoid bliskich Ziemi (NEA) oraz do grupy potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA). Apophis (Apofis, Apop) w mitologii egipskiej był demonem mroku i chaosu oraz symbolem sił ciemności, przeciwnikiem boga Słońca - Ra. Zdjęcie oraz animacja zostały wykonane w dniu największego zbliżenia Apophisa do Ziemi, 6 marca 2021 roku. Pokazuję pojedynczą klatkę 120 s oraz animację obejmującą około 45 minut. . Apophis2.mp4 . Apophis3.mp4 Sprzęt: Newton 250/1200, NEQ6, Atik 383L+ Prawdopodobne skutki zderzenia planetoidy Apophis z Ziemią były rozważane w poniższych wątkach: Elementy orbitalne, parametry fizyczne oraz aktualne położenie na orbicie znajdziemy tutaj: https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=apophis Mapka z aktualnym położeniem na niebie, wykres przedstawiający aktualną, przeszłą i przyszłą odległość planetoidy od Ziemi: https://theskylive.com/apophis-info Krótki artykuł o zagrożeniach ze strony planetoid (ciekawy, choć dość leciwy i część informacji jest już nieaktualna): https://www.pkim.org/?q=pl/node/324
 15. Sprzedam: 1) Statyw stalowy 2", który otrzymałem w zestawie z montażem EQ5 (CG5). Stan mechaniczny bardzo dobry, zaś wizualny dobry. Na nogach widoczne odpryski lakieru. Powód sprzedaży - montaż postawiłem na pierze w obserwatorium i ze statywu już nie korzystam. Cena: 300 zł. Preferuję odbiór osobisty w Lublinie lub w Łodzi. 2) Walizkę na refraktor Sky-Watcher ED120. Pianki dopasowane dokładnie pod ten sprzęt. Stan wizualny - dostateczny, ale walizka doskonale spełnia swoje zadanie, chroniąc refraktor wraz z akcesoriami przed uszkodzeniami w czasie transportu. Zatrzaski zamykają się prawidłowo. W tylnej części walizki znajduje się wgniecenie, które nie ma wpływu na walory użytkowe. Brakuje jednej czarnej nóżki (widać to na ostatnim zdjęciu), ale walizka na trzech stoi w miarę stabilnie. Powód sprzedaży - nie korzystam z niej od dłuższego czasu, a teleskop przewożę w miękkim pokrowcu. Cena: 300 zł. Odbiór jedynie osobisty w Lublinie lub w Łodzi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.