Skocz do zawartości

galaktyka ngc4395


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poniżej wynik nowego eksperymentu z montażem CGEM. Tym razem spróbowałem klatek po 15 minut (dotychczas z HEQ-5 nie przekraczałem 6 minut, przy ogniskowej 800mm). Uzbierałem 15 ujęć + 1 x 8 minut. Razem 233 minuty, czyli 3 godziny i 53 minuty.

 

Niebo o zasięgu wzrokowym 4,5 mag kiedy Księżyc jest w nowiu. Księżyc był tym razem w pierwszej kwadrze. Wokół latarnie uliczne, najbliższe 4 nie dalej niż 50m. Dlatego użyty został filtr UHC-S.

 

Obiekt: NGC4395, jasność powierzchniowa 15,4 mag. Jak na opisane powyżej warunki to bardzo trudny obiekt.

Opis i zdjęcie tego samego obiektu w wykonaniu Jalego tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26287

 

Moje zdjęcie (resize do 50%):

ngc4395.jpg

Podczas sesji prowadzenie guiderem utrzymywało się na poziomie +/- 1,5 arcsec.

 

Mam wniosek praktyczny dotyczący montażu CGEM i jego algorytmu ustawiania na Polarną wg. dowolnej gwiazdy - trzeba to zrobić 2 razy!! Za pierwszym razem ustawianie na Polarną bazuje na gwiazdach z alignowania, a te z kolei służą do budowania modelu nieba przy założeniu że Polarn Align jest OK. Powstaję wzajemne zapętlenie i rodzi się błąd. Kiedy jednak po pierwszym cyklu znów zrobić Align i Polar Align - wtedy dokładność ustawienia na Polarną jest dużo lepsza. Dokładność prowadzenia podczas robienia zdjęć dość silnie zależy od dokładności Polarn Align.

 

Ta sesja to była akcja typu "z motyką na Słońce". Dla mojego nieba tak ciemne obiekty są prawie na poziomie tła.

 

Proszę podpowiedzcie jaki filtr byłby w takich warunkach najlepszy w przypadku galaktyki (a nie mgławicy!) ?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo warunków wyszło nieźle. Fajnie, że bierzesz się za takie obiekty :)

Jale, troszkę z innej beczki: możesz mieć wrażenie że "papuguję po Tobie" obiekty. To co robię wynika z dwóch czynników:

- mam takie właśnie zainteresowania

- mam wąski pasek nieba w kórym mam najlepsze warunki na zdjecia (blisko zenitu, raczej na Pld) - reszta jest zasłonięta albo zaświetlona :burza:

W sumie, to możemy założyć związek upartych sympatyków galaktyk i MT-800 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, troszkę z innej beczki: możesz mieć wrażenie że "papuguję po Tobie" obiekty.

Nawet mi to przez myśl nie przeszło. Mnie interesuje wyszukiwanie takich mniej oklepanych i "kolorowych" obiektów. Ciebie też, wiec nic nie stoi na przeszkodzie, żebym to ja zrobił po Tobie zdjęcie :)

 

To co robię wynika z dwóch czynników:

- mam takie właśnie zainteresowania

- mam wąski pasek nieba w kórym mam najlepsze warunki na zdjecia (blisko zenitu, raczej na Pld) - reszta jest zasłonięta albo zaświetlona :burza:

W sumie, to możemy założyć związek upartych sympatyków galaktyk i MT-800 ;-)

Galaktyk na pewno tak, co do MT800 to jestem tylko zwykłym użytkownikiem :Salut: i do tej sympatii to raczej podchodzę z dużym dystansem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.