Skocz do zawartości

Rozogniskowane obrazy gwiazd a kolimacja


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Teleskop którego dotyczy temat, Synta truss 12".

Czy odległość LW od krawędzi tuby będzie miała znaczenie w obrazach krążków na rozogniskowanej gwieździe ?

Odpowiadam w dalszej części postu, że tak ... ale jak je interpretować ?

Czy zmiana jaką opisuję świadczy o lepszej kolimacji ?

Przed dokładną kolimacją (podciągnięciem lusterka) obraz takiej rozogniskowanej gwiazdy wyglądał mniej więcej tak,

że pierścieni było naprzemian kilka jasnych i ciemnych, jasne były różnej jasności i różnych grubości.

 

Kolimowałem w natępujący sposób:

1. wyrównanie ramion pająka

2. znacznik LG ustawiony na dziurę w pająku po wykręconym LW.

3. wkręcone LW skolimowane z przysłoną wg metody Hamala

4. ustawione LG

Wszystko wygląda dobrze i tak jak powinno.

 

Po podciągnięciu LW jasne okręgi mają podobną jasność i grubość. Bardziej podobny odbraz rozogniskowanej gwiazdy jaką mam w ed100 :szczerbaty:

Mówię cały czas o obrazach rozogniskowanych (wyciąg idzie do góry - czyli za ogniskiem ?! )

 

 

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem obrazu, żeby pokazać o co mi chodzi.

Coś takiego tylko, że mam mniejszy ciemny obszar od LW. I zdaje się, więcej i grubszych ciemnych okręgów.

 

Ps taki obraz uzyskałem po korekcie LW

 

Witam

Nad grubością prążków dyfrakcyjnych się nie zastanawiaj one powstaną zawsze bez względu, czy kolimacja

będzie lepsza lub gorsza.

Istotą potwierdzenia dobrej kolimacji na rozogniskowanej gwiażdce jest symetryczne rozmieszczenie prążków

wokół niej.

Podczas takiego testu bardzo ważny jest początek rozogniskowania .Ostra punktowa gwiazda w środku pola widzenia przwchodząca bezpośrednio w prążki dyfrakcyjne ,bez ukierunkowanych odblasków / flar/l, lub wcześniejszego splaszczenia/elipsa/, rozmieszczone

centralnie potwierdza dobrą kolimacje.

 

PS

Nie ma czegoś takiego jak " podciągnięcie lusterka".

Jeżeli już używasz takiego określenia to musisz podać punkt odniesienia, wtedy będzie wiadomo co z nim zrobiłeś.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nad grubością prążków dyfrakcyjnych się nie zastanawiaj one powstaną zawsze bez względu, czy kolimacja

będzie lepsza lub gorsza.

Istotą potwierdzenia dobrej kolimacji na rozogniskowanej gwiażdce jest symetryczne rozmieszczenie prążków

wokół niej.

Podczas takiego testu bardzo ważny jest początek rozogniskowania .Ostra punktowa gwiazda w środku pola widzenia przwchodząca bezpośrednio w prążki dyfrakcyjne ,bez ukierunkowanych odblasków / flar/l, lub wcześniejszego splaszczenia/elipsa/, rozmieszczone

centralnie potwierdza dobrą kolimacje.

 

PS

Nie ma czegoś takiego jak " podciągnięcie lusterka".

Jeżeli już używasz takiego określenia to musisz podać punkt odniesienia, wtedy będzie wiadomo co z nim zrobiłeś.

 

Pozdrawiam

 

Nazwałem tak roboczo, dokręciłem główną śrubę w pająku, przemieszczając lusterko w kierunku wylotu tubusa.

 

 

W takim razie dlaczego pod wpływem kolimacji zmieniły się jasności krążków. Po ich jasności wg strony podanej przez Wiatr można ocenić optykę.

Zmieniłem jakość optyki :szczerbaty:

 

Jak pogoda się poprawi, spróbuję zrobic zdjęcia ...

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jasnym newtonie, deczko, też mnie cieszy.

 

 

Nap;isałem prawdopodobnie, a to deczko mogło wyniknąć z faktu ,że ponowny test przeprowadziłeś nie na tej samej

gwiazdce i w innych warunkach .

 

 

PS . Zrób zdjęcie centralnie przez wyciąg kirując tube na jaso oświetloną ściane. Wcześniej połuż pod LW na ściance tuby

kartke białego papieru.Wtedy powiem Ci co boli Twoją Syncie.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.