Jump to content
Sign in to follow this  
Viaderny

Kometa C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem)

Recommended Posts

Witajcie.

Na stronie sky&telescope

http://skyandtelescope.com/observing/objec...ticle_904_1.asp

jest artykuł o komecie C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem).

Wegług niego kometa ta przebywa obecnie w Andromedzie i jak mówi tabela ma jasność 5.6 mag.

Fatycznie wdg. CdC jest, tyle że program podaje 9.1 mag. ( The Skay też 9 mag.).

Jak sie mają te informacje do rzeczywistości. Może ktoś obserwował tą kometę. I jak należy w takim razie interpretować jasność komet podawaną w programach komputerowych.

A może ja coś niedoczytałem i bzdury piszę.

Proszę jeszcze o wyjaśnienie co oznaczają NEAT i LINEAR przy nazwach komet niektórych komet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NEAT jest to skrót od Near Earth Asteroid Tracking program. Widocznie teleskop na Hawajach, którym odkryto t ę kometę jest używany w ramach tego progrmau.

 

I podobnie LINEAR to skrót od The Lincoln Near Earth Asteroid Research project. Więcej informacji o LINEAR znajdziesz na stronie www.ll.mit.edu/LINEAR/

 

To chyba zresztą nie nazywa się skrót tylko jakoś inaczej (może skrótowiec?)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

NEAT i LINEAR to nazwy programów obserwacyjnych poszukujących zagrażających Ziemi obiektów i  sukcesywnie przy okazji odnajdywanych komet :D:D:D

Stąd się biorą takie a nie inne ich nazwy :):D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, dużo dowiedziałem się też ze strony SOK. Są tam fajne zdjęcia zrobione przez amatorów (Janusz twoje też). Ciekawy jestem czy jakiś nasz amator odkrył jakąś kometę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Co do jasności - zależy ona od parametru k określającego stopień aktywności komety. W miarę obserwacji i rozwoju wydarzeń to k jest ciągle poprawiane. Stąd kolejne aktualizowane efemerydy podają czasem inne jasności. Programy czasem wyświetlają jasnośc niepoprawnie bo:

 

- masz za stare elementy orbit

- trafiłeś akurat na moment w którym dostępne są elementy z błędem - podobno co druga aktualizacja ma taki śmieszny błąd, który w kolejnej a znika a w jeszcze kolejnej z powrotem się pojawia itd.

 

Najbardziej trzeba wierzyć aktualnym obserwacjom bo efemerydy to zawsze i tak do pewnego stopnia zgadywanie. A obserwacje pokazują że kometka ma około 6 mag teraz.

 

Co do amatorskich odkryć - ostatni Polak który odkrył kometę to obecny prof. Konrad Rudnicki, ale on już wtedy był zawodowcem a odkrycia dokonał na zdjęciach z jakiegoś ponadmetrowego teleskopu przy okazji fotografowania komety Humason. To było w latach sześćdziesiątych. Ostatni amator to pewnie Lis - ale on i tak współpracował z profesjonalnym obserwatorium w Krakowie, przed wojną.

 

Mariner

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie o nim myślałem - o Lisie!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

Oba odkrycia Lisa, który w owym czasie był w obserwatorium na Lubomirze "Astronogą" czyli coś w rodzaju woźnego i chłopca na posyłki zarazem to jeszcze przedwojenna historia  ;D ;D ;D

Jedną chyba odkryl 11 cm refraktorem Zeissa a drugą mniejszym 7 cm refraktorkiem pomocniczym :-)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś chyba w Uranii były jego wspomnienia czy notatki, jak je odkrył. Pełne amatorstwo! Dzisiaj to chyba niemożliwe. Odkrywanie komet to prawie profesja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Ja obserwowałem tą kometę kilka dni temu lornetką 26x70 i 20x60. Rzeczywiscie posiada jasność około 6 mag. Odnalazłem ją od razu bez problemu z "ręki".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

To nie będe Ci wchodził w drogę bo skoro lornetką 26x70 obserwujesz z ręki to masz ramię jak Rambo lub Arnoldzik i ja podziekuję za sparing z Tobą ;););)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

Paradkosalnie dalej kilka komet w roku odkrywają amatorzy lornetkami i teleskopami bo wielkie programy poszukiwawcze nie szukają komet blisko Słońca i od czasu do czasu też ich  teleskopy wymagają przeglądów i remontów a wtedy kometki im umykają że chej i to nawet takie po 4-6 mag !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

w związku z tym teleskopy i łornety w dłoń i na statywy i nie bać sie popatrzyć w rozgwierzdżone Niebo ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
    • Love
    • Like
   • 8 replies
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.