Jump to content
Sign in to follow this  
Viaderny

Kometa C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem)

Recommended Posts

Witajcie.

Na stronie sky&telescope

http://skyandtelescope.com/observing/objec...ticle_904_1.asp

jest artykuł o komecie C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem).

Wegług niego kometa ta przebywa obecnie w Andromedzie i jak mówi tabela ma jasność 5.6 mag.

Fatycznie wdg. CdC jest, tyle że program podaje 9.1 mag. ( The Skay też 9 mag.).

Jak sie mają te informacje do rzeczywistości. Może ktoś obserwował tą kometę. I jak należy w takim razie interpretować jasność komet podawaną w programach komputerowych.

A może ja coś niedoczytałem i bzdury piszę.

Proszę jeszcze o wyjaśnienie co oznaczają NEAT i LINEAR przy nazwach komet niektórych komet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NEAT jest to skrót od Near Earth Asteroid Tracking program. Widocznie teleskop na Hawajach, którym odkryto t ę kometę jest używany w ramach tego progrmau.

 

I podobnie LINEAR to skrót od The Lincoln Near Earth Asteroid Research project. Więcej informacji o LINEAR znajdziesz na stronie www.ll.mit.edu/LINEAR/

 

To chyba zresztą nie nazywa się skrót tylko jakoś inaczej (może skrótowiec?)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

NEAT i LINEAR to nazwy programów obserwacyjnych poszukujących zagrażających Ziemi obiektów i  sukcesywnie przy okazji odnajdywanych komet :D:D:D

Stąd się biorą takie a nie inne ich nazwy :):D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, dużo dowiedziałem się też ze strony SOK. Są tam fajne zdjęcia zrobione przez amatorów (Janusz twoje też). Ciekawy jestem czy jakiś nasz amator odkrył jakąś kometę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Co do jasności - zależy ona od parametru k określającego stopień aktywności komety. W miarę obserwacji i rozwoju wydarzeń to k jest ciągle poprawiane. Stąd kolejne aktualizowane efemerydy podają czasem inne jasności. Programy czasem wyświetlają jasnośc niepoprawnie bo:

 

- masz za stare elementy orbit

- trafiłeś akurat na moment w którym dostępne są elementy z błędem - podobno co druga aktualizacja ma taki śmieszny błąd, który w kolejnej a znika a w jeszcze kolejnej z powrotem się pojawia itd.

 

Najbardziej trzeba wierzyć aktualnym obserwacjom bo efemerydy to zawsze i tak do pewnego stopnia zgadywanie. A obserwacje pokazują że kometka ma około 6 mag teraz.

 

Co do amatorskich odkryć - ostatni Polak który odkrył kometę to obecny prof. Konrad Rudnicki, ale on już wtedy był zawodowcem a odkrycia dokonał na zdjęciach z jakiegoś ponadmetrowego teleskopu przy okazji fotografowania komety Humason. To było w latach sześćdziesiątych. Ostatni amator to pewnie Lis - ale on i tak współpracował z profesjonalnym obserwatorium w Krakowie, przed wojną.

 

Mariner

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie o nim myślałem - o Lisie!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

Oba odkrycia Lisa, który w owym czasie był w obserwatorium na Lubomirze "Astronogą" czyli coś w rodzaju woźnego i chłopca na posyłki zarazem to jeszcze przedwojenna historia  ;D ;D ;D

Jedną chyba odkryl 11 cm refraktorem Zeissa a drugą mniejszym 7 cm refraktorkiem pomocniczym :-)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś chyba w Uranii były jego wspomnienia czy notatki, jak je odkrył. Pełne amatorstwo! Dzisiaj to chyba niemożliwe. Odkrywanie komet to prawie profesja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Ja obserwowałem tą kometę kilka dni temu lornetką 26x70 i 20x60. Rzeczywiscie posiada jasność około 6 mag. Odnalazłem ją od razu bez problemu z "ręki".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

To nie będe Ci wchodził w drogę bo skoro lornetką 26x70 obserwujesz z ręki to masz ramię jak Rambo lub Arnoldzik i ja podziekuję za sparing z Tobą ;););)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

Paradkosalnie dalej kilka komet w roku odkrywają amatorzy lornetkami i teleskopami bo wielkie programy poszukiwawcze nie szukają komet blisko Słońca i od czasu do czasu też ich  teleskopy wymagają przeglądów i remontów a wtedy kometki im umykają że chej i to nawet takie po 4-6 mag !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

w związku z tym teleskopy i łornety w dłoń i na statywy i nie bać sie popatrzyć w rozgwierzdżone Niebo ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.