Skocz do zawartości

Superbolid 2009 05 31/01


Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili moja stacja z Pomorza zarejestrowała tego potwora.

 

Podczas rozbłysku kompletnie przepalił nagranie wideo były też widoczne refleksy na soczewce kamery !!

 

Do PKIM spływają kolejne raporty dotyczące tego zjawiska.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli zaobserwowałeś tego bolida napisz o tym na forum lub na adres:pkim@pkim.org

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Przepalone nagranie wideo:

M20090531_205049_pfn24_12P.jpg

2009 05 31/01 20:50:49 UT PFN 24 Gniewowo Krzysztof Polakowski

 

Jedna z klatek:

bolid20090531_part0.JPG

 

Jedna z klatek:

bolid20090531_part1.JPG

 

Więcej:

 

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1164

 

ps. Proszę o wydzielenie tego wątku :)

 

Krzyś ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super- mega- giga-, niedługo przedrostków zabraknie,

przez lata, jak sie trafiło parę bolidów rocznie to sukces, a teraz w ciągu paru dni aż tyle??

a co jeden to większy,

to jakaś anomalia, czy już tak zostanie? ;)

pozdrowienia i gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super- mega- giga-, niedługo przedrostków zabraknie,

przez lata, jak sie trafiło parę bolidów rocznie to sukces, a teraz w ciągu paru dni aż tyle??

a co jeden to większy,

to jakaś anomalia, czy już tak zostanie? ;)

pozdrowienia i gratulacje

 

dokładnie, z tego co widać to duży wysyp bolidów lub jasnych meteorów.

z tego co patrzałem to na pkim nie ma nic o tych z 25 i 26 maja.

stacja nic nie zarejestrowała?

 

trzeba się wybrać na obserwację w godzinach 22-24 może akurat coś się upoluje ;))

 

Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o do diacha...wielki paskud:D

ale mam wrażenie ze filmik jest jakby urwany...a szkoda:)

Tak czy inaczej - gratuluje zdobyczy:D

 

Oprogramowanie do detekcji meteorów jest przystosowane do wykrywania ruchu, a w końcowej fazie bolid się niby nie poruszał (bo prześwietlił wszystko), więc program uznał ze to koniec zjawiska. Nie ma co ukrywać ze oprogramowanie głupieje podczas takich ekstremalnie jasnych zjawisk. Dedykowany program do obróbki danych UFO Analizer nie jest wstanie zinterpretować tych danych :) Sądzimy iż zjawisko miało z przynajmniej - 14 mag !

PFN Poznan zarejestrował także to zjawisko. Zarówno u mnie jak i u Mirka Krasnowskiego zjawisko przeleciało przy granicy kadru.

 

 

 

Spojrzy na to tak - jeśli tak ekstremalne bolidy byłyby częste, pospolite to nie byłoby to tak piękne i budzące emocje.... :)

Nigdy nie wiesz, czy spokój którejś nocy, nie przerwie pojawienie się takiego potwora...... warto być czujnym...... :)

 

pozdrawiam

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Jestem nowy na forum i jestem tu tylko dlatego ,ze wczoraj tzn przedwczoraj (31.05.09) cos gigantycznego ukazalo mi sie za oknem(Mieszkam w centrum Szczecina).Najpierw myslalem ze to raca albo sztuczne ognie (akurat dzien wczesniej byl pokaz).Swiecilo jednak na tyle dlugo ze postanowilem sie przypatrzyc dokladniej.Owo cos lecialo prawie poziomo ciagnac za soba wielokolorowy ogon.Bylem lekko zaszokowany bo :Cenzura: swiecilo niczym w najlepszych filmach SF.

Wpisywalem rozne frazy w necie i jak sie wydaje byl to wlasnie owy bolid.

Dzieki za przeczytanie;)

 

ps Jak bylem mayly i bylem murzynem interesowalem sie astronomia i teraz chyba zaczne przygladac sie niebu znowu.

 

ps2 Czy ktos moze mi opowiedziec albo dac linka wyjasniajacego takie zjawisko?Chodzi mi o to czy na serio jak pisza na wikipedii wystaczy kilkucentymerowy kamyczek zeby swiecic jak prom kosmiczny na wysokosci 100 m?

 

Nie wiem czy ma to jakies znaczenie ale wlasnie kliknalem link i wszyscy pisza ze lecial w kier zach, a to co widzialem ja lecialo zdecydowanie na wschód.

Edytowane przez Administrator
rozumiem emocje, ale zważ, że forum czytają nie tylko dorośli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,niedawno się zarejestrowałam z powodu tego co zobaczyłam 29.05.09 i 31.05.09 nad Wielkopolską.W życiu nie widziałam takiego zjawiska.Ogromny bolid i jasność na niebie,10km.dalej też ktoś widział ale spadał w innym kierunku pozdrawiam- malgor :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem co mi tak błysnęło, generalnie wyglądałem sobie przez okno skierowane na północ kontrolując stan pogody i nagle zobaczyłem jasny błysk. Światło odbite od pobliskich domów było na tyle silne, że pomyślałem że burza idzie z zachodu i czym prędzej rytualnie ogarnełem pokój wzrokiem w poszukiwaniu statywu, wyszedłem na balkon i zdziwko...

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już obserwacja z drugiej stacji Polskiej Sieci Bolidowej znajdującej się w Poznaniu (Mirek K.). Na podstawie danych z dwóch miejsc można policzyć trajektorię lotu tego meteoroidu (tak nazywamy kawał skały, lodu zanim da spadek w postaci meteorytu) w atmosferze. Przemek Żołądek policzył zgrubnie, że bryła ta weszła w atmosferę z prędkością ~36 km/s i była widoczna na wysokości 115 do około 75 km nad powierzchnią Ziemi. Kierunek w jakim leciała bryła to wschód-zachód a nachylenie trajektorii wyniosło 45 stopni do powierzchni. Widoczny na końcu nagrania "wybuch" może dobitnie świadczyć, iż była to raczej bryła lody (pochodzenia kometarnego) niż bryła skalna. Miał on miejsce nad Kościerzyną. Spadek meteorytu jest wykluczony!

 

Czekamy jeszcze na wieści z trzeciej stacji położonej w Czernicach Borowych, gdzie zjawisko miało szansę się zarejestrować.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytałem naocznego świadka i oto co powiedział: bolid przeleciał ok godziny 23 w niedzielę, na niebie przez ok.30 sekund pozostała świetlista smuga, jasność rozbłysku (eksplozji??) porównał do jasności wyładowania atmosferycznego, żadnej fragmentacji, żadnej odczuwalnej falii uderzeniowej ,prawdopodobnie obiekt wyparował w górnych warstwach atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.