Skocz do zawartości

ryszardo

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  1539
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  8

Ostatnia wygrana ryszardo w Rankingu w dniu 12 Listopad 2016

ryszardo posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

1967 Excellent

O ryszardo

 • Tytuł
  Kanopus
 1. SLOAN filter prodżekt :)

  Przypomniałem sobie ( trochę to trwało...:) ), że dawno temu, chyba w "Młodym Techniku" był artykuł o wykonaniu amatorskich filtrów z zastosowaniem różnych dostępnych w handlu przedmiotów. Nie tylko w postaci płynów, ale raczej rozpuszczanych w różnych płynach związków organicznych. Szczegółów nie pamiętam, ale podobno działały.
 2. SLOAN filter prodżekt :)

  No i co tu napisać? Fantastyczne!
 3. Wszystkie zdjęcia w tym wątku są rewelacyjne. Pozdrawiam
 4. Messier 101

  A więc te słynne niewyjaśnione freski naskalne przedstawiają po prostu sprzęt wessela!
 5. Próbne strzały - ryszardo

  Zafascynowany ( ) postem wessela pt. "Fascynująca mgławica welon" (świetny, bardzo cenny materiał), przypomniałem sobie, że kiedyś , na samym początku ustawiania setupu, popełniłem zdjęcie mgławicy NGC 6995, będącej częścią welonu. To jest 1x20 min. To było robione z guidingiem i gwiazdy mocno pojechały na skutek ugięć różnych elementów. Więc je trochę zgasiłem....za to mgławica wygląda dość szczegółowo. Opis wessela jest tak zachęcający, że zajmę się tymi małymi obiektami (chociaż tego nie planowałem) w tym roku. Liczę, że rezultaty będę mógł pokazać także poza "próbnymi.."
 6. Próbne strzały - ryszardo

  M 27 / OIII 3x10 min
 7. Próbne strzały - ryszardo

  Wszystko wróciło do normy, dziękuję. Ostatnio przeglądałem forum kilka dni temu.
 8. Próbne strzały - ryszardo

  Niektóre są, ale faktycznie zaraz wstawię. To jest mój pierwszy post w nowym A.P. zauważyłem, że z niektórych postów zdjęcia wypadły, więc je chyba jeszcze raz załaduję. Czy to jest powszechne zjawisko?
 9. Próbne strzały - ryszardo

  A pewnie, że kupię...Ale przede wszystkim nowe obserwatorium. Atika też nie wyrzucę, mam co do niego plany...poza tym te próby to tylko 2h roboty. A właśnie, zdaje się że na Cmosa to by finalnie wystarczyło? P.S Obecnie mogę tylko narrow band. I to zdaje się też niedługo, bo zaczynają się pojawiać uliczne led. Tak więc obserwatorium to priorytet.
 10. Messier 57

  W 350mm widziałem , ale prawdopodobnie około maksimum jasności. A i warunki były dobre... P.S. Dobry szkic.
 11. A więc nie trzeba licencji na tytuł...:). Wobec tego będę trzeci, jeszcze na pudle. W dodatku robię w zasadzie tylko próby, czy jakoś tak. Białe noce, a więc jasne obiekty. Na początek kompletnie próbny wizard ( NGC 7380) nad ranem. Na razie nadal Newton 12" f/5 (stara rura z Dobsa - właśnie minęło jej 10 lat), Atik 314l+. Bez korektora komy. Software to tylko DSS i fitswork... Bicolor, Ha + OIII, po 12x300sek na kanał. Ha+OIII jako niebieski. 50% oryginału ze względu na brak umiejętności...:) Kanał "niebieski" Bicolor
 12. Saturn 2017

  My mamy takie warunki na Saturna teraz, że równie dobrze wyszedłby pewnie lustrem do golenia i intensywną obróbką...kurcze! ( No trzeba poczekać parę lat).
 13. Jednoklatkowce

  A ja mam w tlenie. Też 20min, jedna klatka, trochę obrobiona.
 14. Zloty miłośników astronomii w przeszłości

  Cześć Krzysztof! Ale miło, ze się odezwałeś. A konkretnie: pamiętasz jak rozpocząłeś konstruowanie montażu widłowego pod białą "dwudziestkępiątkę"? Jak to wszystko szybko minęło! Trzeba pilnować tego, co przed nami! Ryszard
 15. Ucięta bańka i mgławica Crescent

  Cóż, ja też uwielbiam patrzeć w niebo, kiedy sprzęt pracuje. Kiedy jest zimno i siedzę w "sterówce", to jak robię goto. to zawsze włączam oświetlenie i widzę przez szyby w drzwiach, jak sprzęt pracuje. Lubię czekać, aż zejdzie klatka i zobaczyć co tam się zarejestrowało poprzez dymy, cirrusy i ciężkie LP. Wreszcie buduję obserwatorium pod ciemnym niebem ( takim "brokowskim" ...Ci co wiedzą to wiedzą, nie znam lepszego określenia!) i też nie będzie to automat.
×