Jump to content

ryszardo

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,966
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

ryszardo last won the day on August 20

ryszardo had the most liked content!

Community Reputation

2,848 Excellent

About ryszardo

 • Rank
  Kanopus

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wiem, Twoje obserwatorium już dawno zrobiło na mnie duże wrażenie. Zwłaszcza ten 35 cm reflektor z montażem. Na swoje czasy to było prawdziwe arcydzieło. Nawet trochę mi było szkoda...Nie masz w planie przywrócenia tego teleskopu w jakimś nowym wydaniu? Co do tej kopuły Scope Dome, to jakoś mam zaufanie do tego projektu - ale oczywiście przyjmuję Twoje uwagi wynikające z doświadczenia.
 2. Nie. Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby śnieg mógł dostać się do środka. Dlatego ta sekwencja otwierania - zamykania tak wygląda. Śnieg może leżeć tylko na górnej części kopuły - tej otwieranej na początku. Spadnie on na część, która otworzy się jako następna i nie ma nawet znaczenia, że pewnie zsunie się i tak przed jej otwarciem. Dlatego sekwencja otwierania w ten sposób wygląda - tak przypuszczam.
 3. Taki elegancki sprzęt do śledzenia śmieci...no to szkoda, naprawdę... .
 4. "Wariatka tańczy"- fajny kawałek. Kiedyś, dawno temu grałem w takim zespole "rockowym". Ale grywaliśmy też chałturki ( oczywiście na poziomie...), więc znam z tego okresu dużo takich... To off top - przepraszam. Przypomniało mi się to, bo zwykle po koncertach odpoczywaliśmy z chłopakami do rana, a latem jak była ładna pogoda patrzyliśmy na niebo, a ja zawsze miałem przy sobie lornetkę 60x20, więc cały zespół znał najważniejsze DS'y całkiem nieźle...
 5. Najlepsze zdjęcie tego obszaru jakie widziałem. Zarówno pod względem poznawczym ( co najbardziej jest dla mnie cenne) jak i estetycznym. Zresztą bardzo możliwe, że pierwsze wynika z drugiego.
 6. Kanał luminancji jest przepiękny! .
 7. Szło, szło, aż doszło do tego, że człowiek ma teleskop a korzystać z niego nie idzie!...
 8. Super test! Kiedyś zrobiłem soap bubble w bin2 ostatnio sobie o tym przypomniałem i przywróciłem rozdzielczość przez drizzle x2 i wyszło chyba całkiem przyzwoicie jak na czerwcowe godzinne naświetlanie z miasta...
 9. Zgoda, rzeczywiście brałem pod uwagę skalę makro...co do kwantowych czarnych dziur - to pełna zgoda - takie uproszczenia są absolutnie błędne. A ja nawet nie mam szczątkowej wiedzy na ten temat - poza tym, że mogą być...
 10. Rozumiem Twoje wątpliwości. Chodzi mi o to, że promieniowanie Hawkinga ( wcześniej przewidziane przez Bekensteina, jakoś się o tym nie pamięta), to proces który nie narusza OTW. OTW załamuje się dopiero w osobliwości. Konieczność promieniowania można zresztą wyprowadzić z ogólnych zasad termodynamiki klasycznej i OTW. To rozwiązanie z wieczną niezmiennością czarnej dziury jest poprawne dla takiego izolowanego obiektu. Czyli taki teoretyczny przypadek jaki się po prostu czasami rozważa. Ale rozwiązania z uwzględnieniem promieniowania Hawkinga, czy po prostu akrecji materii na czarną dziurę czy w końcu zderzeń czarnych dziur, są uzyskiwane dzięki OTW właśnie i są poprawne. Edit: Nawiasem mówiąc to ujawnia się tu piękno fizyki. Rozwiązania OTW mówią - spod HZ nic nie może się wydostać, a przecież jak materia wpada pod horyzont to zmienia się entropia czarnej dziury a jak ma entropie to ma temperaturę, to musi promieniować, ale jak? To rozumowanie bardziej poprawnie powinno być takie - Skoro HZ jest granicą przyczynowości to proces wpadania materii za HZ narusz ZZE w ( przynajmniej lokalnej) czasoprzestrzeni i coś musi temu zapobiegać - czyli czarna dziura musi to jakoś "zwracać" - no ale nie może przecież...Nawet gdybyśmy nic nie wiedzieli o polach kwantowych i zasadzie nieoznaczoności to musielibyśmy to teraz wymyślić. Tutaj ( i nie tylko tutaj) widać tą piękną, ale gdzieś jeszcze ukrytą jedność przyrody.
 11. To co ja mam powiedzieć...a przypomniałem sobie.... - naprawdę warto to zrobić, a akurat równania w polu sferycznie symetrycznym, zapisane w układzie biegunowym bardzo się upraszczają i są naprawdę strawne.
 12. Wprawdzie to nie do mnie skierowane zdanie, ale...mam wrażenie, że jednak niezbyt dobrze rozumiesz ten proces. Przepraszam, że tak napisałem, ja pewnie też nie za bardzo...ale on ma związek właśnie z ZZE po naszej stronie czasoprzestrzeni i zerwaniem przyczynowości za HZ - bez tego właśnie w ogóle by nie zachodził. Tak jak napisał Behlur_Olderys to jest "taka membrana" - gdyby jej nie było nie byłoby powodu dla którego cząstki wirtualne pojawiałyby się nagle na powłoce masy, tworząc promieniowanie Hawkinga.
 13. Można tak uogólnić teorię grawitacji Newtona, żeby uzyskać metrykę Robertsona-Walkera dla sferycznie symetrycznego rozkładu masy. Poprawcie mnie jeżeli coś tu poplątałem- słabo to pamiętam - ale spotkałem się z tym, to ciekawe jest...Zdaje się, że przewidywania takiej teorii są zgodne z OTW dla słabych pól. To tylko taka ciekawostka. Nie, nie. Mechanizm promieniowania Hawkinga nie przeczy temu. Jest związany z ZZE "po naszej stronie" lokalnej czasoprzestrzeni, a nie z tym co pod horyzontem. Naprawdę - wszystko co ma wpływ na HZ dzieje się po naszej stronie, jakby to dziwnie nie wyglądało.... P.S. Jak już sobie zorganizuję sprzęt do "odkażania" papierów - to przestanę się zasłaniać słabą pamięcią - obiecuję! ( Kupiłem dobry ozonator i teraz muszę zrobić specjalną komorę taką... ).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.