Skocz do zawartości

Koniec KODACHROME...


Hermes1937

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dziś na Astro4u, w Hyde Parku, Papatki zamieścił informację o zakończeniu produkcji slajdów z rodziny Kodachrome. :mellow: Odsyłam do tego postu .

 

Ponieważ większość forowiczów zapewne nie miała okazji robić zdjęć na tych wspaniałych slajdach, dołączę niżej moją odpowiedź (i uzupełnienie) do w/w postu Papatkiego:

 

 

Przykra to informacja, kiedy dowiadujemy się o likwidacji czegoś, co było naprawdę dobre... :mellow:

 

A tak się składa, że miałem okazje poznać osobiście slajdy Kodachrome i to już ponad 40 lat temu...

W 1967 roku byłem, na zaproszenie znajomych w USA i tam po raz pierwszy (i niestety - ostatni) robiłem zdjęcia na slajdach Kodachrome. Zapewne większość forowiczów nie miało możliwości robić zdjęcia na tych błonach, a tym bardziej - wiedzieć, czym różniły się od popularnych i standardowych slajdów wykonywanych wg procesu E6.

 

Wywoływanie błon wg E6 odbywało się w następującej kolejności kąpieli (pominę płukanie pomiędzy kolejnymi kąpielami:

wywoływacz czarno-biały - przerywacz - naświetlanie - wywoływacz kolorowy - odbielacz - utrwalacz (mogły dojść kąpiele dodatkowe). Naświetlanie było potem zastąpione dodatkowa kąpielą - ja wywoływałem slajdy z naświetlaniem...

 

Slajdy Kodachrome były wywoływane w procesie K-14, który różnił się tym od E6, że były trzy wywoływacze barwne, a naświetlanie odbywało się przez specjalne filtry (od fotografików wiem, że tajemnicą były parametry tych filtrów). Metoda trudna, wymagająca wielkiej dokładności, a stabilizacja temperatury wywoływacza na poziomie +- 0.1 stopnia. Profesjonalnie tylko jedna firma w Europie wywoływała Kodachrome !!!

 

W posiadanym przeze mnie obszernym katalogu materiałów Kodaka (i składy kąpieli) z 1997 roku wymieniane są trzy rodzaje slajdów Kodachrome: "25", "64" i "200" - są to czułości w ASA. W 1967 roku miały inne oznaczenia: Kodachrome II i Kodachrome X. Kodachrome o czułości 200 ASA wtedy chyba nie było - był Ektachrome 160 ASA.

 

Kodachrome II był slajdem niezwykłym. Przy niewielkiej czułości 25 ASA miał ziarno i rozdzielczość zbliżoną do czarno-białych błon mikrofilmowych. Wtedy podawano rozdzielczość na poziomie ponad 150 linii/mm (w w/w katalogu tylko 100 ??) i błona była praktycznie bez ziarna (nie było przecież metalicznego srebra w błonie, a barwniki w błonie były bardzo drobne).

 

Oto poniżej zachowane opakowanie po Kodachrome II :

 

kodachrome-2.jpg

 

 

Najwięcej zdjęć na Kodachrome II zrobiłem wtedy w Kanadzie, podczas zwiedzania EXPO-67.

Niżej jedno ze zdjęć podczas wizyty w "wesołym miasteczku"

 

expo67-b12.jpg

 

to zdjęcie było wykonane "Prakticą" z obiektywem szerokokątnym Zeissa 25 mm (rozdzielczość obiektywu gorsza od błony). Zeskanowane zostały dopiero niedawno - kilka lat temu. ale widać, kolory zdjęć nie wyblakły... :o:D Z tych slajdów Kodachrome robiłem już odbitki formatu ok. 60x90 cm, a w planach mam większe...

 

W Polsce Kodachrome były niedostępne już od co najmniej kilku lat - w katalogach z ok. 2004 roku już ich nie umieszczano.

Nie ma już - niestety - wysokiej czułości slajdów z rodziny PANTHER. Błona EKTACHROME PANTHER 1600X miała standardową czułość 400 ASA, ale forsowna obróbką można było naświetlać ją jak błonę 1600 ASA (tak robiłem swoje slajdy Komety Hale-Boppa) a nawet 3200 ASA !!! :o

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż prawa rynku i do tego kryzys ogólnoświatowy, zmusza nawet potężne korporacje do cięcia kosztów i maksymalizowania zysków... przez to wiele udanych, acz nierentownych, przedsięwzięć umiera. Miejmy nadzieję, że na ich miejsce pojawią się nowe lepsze rozwiązania, zamiast komercyjnych bubli...

Cóż ekonomia dzisiejszych dni dosięga nas dziś na każdym obszarze.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma czego żałować. Fuji było chyba lepsze. Kiedy patrzy się na dzisiejsze zdjęcia cyfrowe to należy się tylko cieszyć z postępu. Czy ktoś rozpacza z powodu końca monitorów kineskopowych ?

Nie jestem już taki młody więc chyba bardziej doceniam zmiany, które czynią życie o wiele lepszym od tego sprzed choćby 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie ma czego żałować. Fuji było chyba lepsze. Kiedy patrzy się na dzisiejsze zdjęcia cyfrowe to należy się tylko cieszyć z postępu. (...)

 

jeśli chodzi o slajdy wysokiej rozdzielczości i niezbyt dużej czułości, to Kodachrome nie miały żadnej konkurencji...

W przypadku materiałów wysokiej czułości, to Fuji robiło dobre negatywy. Warto jednak pamiętać o pewnych cechach barwnych błon (a także i odbitek). W opinii wielu (ale na pewno nie wszystkich) fotografików np. slajdy charakteryzowały się następującymi właściwościami:

1. KODAK - slajdy o neutralnej (lub lekko "zimnej") barwie i o dużym nasyceniu barw.

2. FUJI (..chrome) - slajdy o lekkiej dominancie zielonej, zwłaszcza w cieniach (zaprzestałem robienia slajdów astronomicznych na Fuji...),

3. AGFA (..chrome) - slajdy o ciepłej barwie (dobrze nasycone kolory np. żółty; niektórzy woleli te slajdy np. do zdjęć przyrody),

4. ORWO (..chrome) - slajdy o... trudno przewidywalnych kolorach...

5. ORWO (..color) - pierwsze slajdy firmy ORWO - jak kiedyś powiedział jeden z fotografików ujrzawszy moje OWRO-colory: "...jak na czarno-białe slajdy, to kolory nieźle wyszły..."

 

Uzupełnię informację o ORWO-chromach: aby uzyskać poprawne kolory, należało w domowym laboratorium odpowiednio modyfikować niektóre kąpiele, w zależności... od numeru produkcyjnego serii. Tego szczegółu nie podawano zazwyczaj w popularnych pismach fotograficznych. (Mniejsza o szczegóły dotyczące składu tych kąpieli - dziś i tak chyba już nie robimy na ORWO...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.