Jump to content

pytanie o wyciag 0,96


pyrek77
 Share

Recommended Posts

mam pytanie do osób które to już robiły. w teleskopie z wyciągiem 0,96 gdy chce się wymienić wyciąg na 1,25 (chodzi o newtona) czy oprócz nowego wyciągu i powiększenia otworu w tubie trzeba jeszcze coś zmieniać modyfikować??

Link to comment
Share on other sites

Różnie bywa, Jezeli nowy wyciąg bedzie miał inną wyskość , może sie okazać, ze bedzie trzeba podnieść /opuscic cele. (aby ognisko wypadało tam gdzie jesteś w stanie ustawic fokuserem okular.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Daj moze fotkę tego twojego wyciągu, bo miałem kiedyś nielichą niespodzianke w tym temacie, a nie chce robic nadziei bez lookniecia co jest grane.

Link to comment
Share on other sites

to nie mój.:) na innym forum się ta osoba pytała. prawdopodobnie chodzi o starego uniwersała.

 

http://w302.wrzuta.pl/obraz/9Pydx7BM75f/okular

http://w302.wrzuta.pl/obraz/6VFOhCNoRih/okular

http://w547.wrzuta.pl/obraz/3bwnt8encoA/wyciag_okularowy

http://w547.wrzuta.pl/obraz/8fsNAIP3Cyw/teleskop

 

to te zdjęcia i tych dziwnych okularów. ja sam z ciekawości chciałem zaczerpnąć opinii:)

Link to comment
Share on other sites

OK. To Uniwersał, miłej niespodzianki nie będzie. ;)

 

Niech twój znajomy (ew. znajoma) wsadzi w pogodną noc posiadane okulary do teleskopu. Po ustawieniu ostrości na kazdym okularze (koniecznie na gwiazdach, a nie na drzewku obok) niech zmierzy odległosc pomiedzy koncem wyciągu, a tubusem teleskopu (najłatwiej po wyjeciu okularu). Otrzyma kilka wyników (po jednym dla kazdego okularu ) rozstrzelonych w zakresie kilku centymetrow. Powiedzmy, że bedzie to 8, 10 i 11,5 cm (to przykłady). Teraz trzeba zdobyć dostęp do nowego wyciągu i zmierzyć jego wysokość na minimalnym i maksymalnym wysówie (od podstawy do końca tubusu). Powiedzmy że będzie to 7 i 14 cm. Jezeli wartości zmierzone na nowym wyciągu stworzą zakres obejmujący pomiary których dokonał (lub dokonała) w nocy (a tak jest w przypadku wartości podanych w przykładach), z dużym prawdopodobieństwem nie bedzie musiał (lub musiała) gmierać przy przestawianiu celi LG teleskopu. Niestety tylko z prawdopodobieństwem, a nie z pewnością, bo te wynalazki okularowe Uniwersała mogą łapać ognisko w kompletnie innych miejscach niz zwykłe plossle czy inne popularne okulary.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Jak tam jest pryzmat, a nie LW, to wypadało by wymienić i pająka z lusterkiem jak juz zaczniemy piłować Ubota.

Ps. Jak twój znajomy ma ochote to kupić , to niech da sobie siana, mówie powaznie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.