Skocz do zawartości

Meade 6” LXD 55 EMC Achromatic Refractor OTA


Andee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Znowu truje ale drecza mnie dylematy straszliwe, mam mozliwosc kupienia Meade 6” LXD 55 EMC Achromatic Refractor OTA, brac czy nie brac...

 

Moze ktos z forumowiczow ma podobny sprzet lub mial kontakt z nim i moze opisac jego wady zalety, wiem ze achromaty maja wady i zalety ale sam niewiem czy oplaca sie to kupic,

 

P.S. Kompletna tuba optyczna za okolo 2800zl, bez montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś niecierpliwy! Przedstawiony przez Ciebie sprzęt po pierwsze nie jest zbyt popularny, po drugie był już komentowany na tym forum. Recenzje najwyżej średnie. Meade nie jest uważany za szczyt precyzji i jakości delikatnie mówiąc. Poza tym jak kupisz tubę musisz pomyśleć o porządnym montażu który będzie kosztował znacznie więcej niż sama tuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli już mamy cokolwiek doradzać to podaj specyfikację towaru i jego cenę bo inaczej to nic się nie da zrobić :? :roll: :wink:

Aby uzyskać dobrą odpowiedź trzeba zadać dobre pytanie, to proste 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pojdzie to chyba dam sobie spokoj... piszesz ze to sprzet kiepskawy, ja natomiast dokopalem sie do recenzji na http://www.cloudynights.com/ gdzie jest on opisywany jako sprzet dobry, z wadami oczywiscie bo jaki sprzet wad nie ma, ale polecany i w tej cenie raczej nie do pobicia...

 

http://www.cloudynights.com/reviews3/Meade6.htm

 

Sam nie wiem co robic...

 

Podaje link do opisu sprzetu:

 

http://shopping.discovery.com/stores/servl...hKey=1709529705

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andee nikt nie napisał, że to sprzęt kiepski. Dla mnie to na tym montażu, a szczególnie na tym statywie to on będzie się strasznie chybotał. Cena rzeczywiście jest dobra ale w USA. Jak masz możliwość bezproblemowego sprowadzenia to kupuj ale zbyt często nie będziesz go używał jest zbyt wielki. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem odpowiednik tego refraktora z "tasmy" Celestrona. Nie mozna powiedziec, ze to zly teleskop, faktem jest, ze na poczatku korzysta sie sporo - potem juz coraz mniej. Na pewno maja na to wplyw gabaryty oraz montaz. Do niego minimum to takie EQ6, a z nim to juz sie robi naprawde ciezko. Poza tym, z czasem zaczely mi przeszkadzac kosmiczne aberracje chromatyczne np. na Jowiszu, co przekladalo sie na niebieskie halo (to jeszcze da sie przezyc) oraz na totalny color false.

 

Sprzet mozna powiedziec przypadkowo zastapilem teleskopem za 1:4 ceny. Korzystam 5x wiecej i daje mi wiecej radosci. Na moim etapie z refraktorow to tylko apochromatyczne. Po prostu prawdziwosc kolorow i subtelnosci ma dla mnie gigantyczne znaczenie.

 

Jeszcze raz pragne zauwazyc, nie jest to teleskop zly. Trzeba sie zastanowic do czego i jak ma sluzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtrow - jezeli chodzi o false color to wtedy jest jeszcze gorzej!

Co do porownania Celestron-Meade to nie wierz w bzdury. Aberracja chromatyczna jest czynnikiem wynikajacym nie z jakosci wykonania, ale przede wszystkim z praw fizyki. Moj teleskop optycznie byl bardzo dobry - byc moze bliski idealowi. Nie mial zadnych wad optycznych, poza oczywiscie tymi, ktore byc musza.

 

Kazdy achromat ok. 150/1200 daje bardzo podobne obrazy. Byc moze nawet nierozroznialne. Widzialem takze obrazy "exlusivem" TMB i moglbym sie pokusic subiektywnie, ze fioletu bylo wiecej, co pewnie jest bzdura wynikajaca z roznic warunkow obserwacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Adamie za wytlumaczenie tematu, w takim razie moze zaproponujecie co moge kupic... Glownie interesuje mnie Deep Sky i w przyszlosci na 100% fotografia ccd, jakis dobry aparat moze na poczatek kamera internetowa. Jako ze wyznaje zasade ze jezeli kupisz tanio 2x stracisz (i to sie tyczy nie tylko teleskopow) chce przeznaczyc na swoj pierwszy teleskop okolo 5000zl.

 

Prosze o porady i z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oskarze jeśli astrofoto i DS to lepiej kupić solidny montaż i mniejszego Newtona lub większy teleobiektyw a napewno będzie z tego o wiele większy pożytek niż z dużego newtona na chwiejnym montażu, oczywiscie do astrofoto DS 8)

Refraktor 150/8 też można i należy rozpatrywać ale koniecznie z dobrym Apokorektorem i wtedy masz korekcję APO za drobny ułamek ceny zwykłego apo np fluorytowego i wszelkie inne plusy refraktora, jak lepszy kontrast planetarny i brak winietowania centralnego i jest to nadal teleskop rónoważny dobremu Newtonowi klasy 200 lub nawet troszkę więcej milimetrów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.