Skocz do zawartości

Montaż EQ 3-2 tacze DEC i R.A


Budrys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów po raz pierwszy, astronomią interesuję się już dość długo lecz teraz przyszedł czas na zakup teleskopu (10 lat temu była jakaś ruska lornetka) Montaż jak w temacie a problem mam z tym jak korzystać z tych tarcz nie potrafię szukać obiektu na podstawie danych ra i dec. W instrukcji tylko napisali jak ustawić na polarną a z sieci mam intrukcję po angielsku gdzie mój translate nie potrafi nic sensownie przetłumaczyć.

Jak posługiwać się tarczą R.A ? czy początkowe ustawienie (telep na biegun) to ustawienie daty i godziny ? w ogóle to koło to dla mnie tajemnica.

Jak posługiwać się tarczą DEC ? idealne ustawienie teleskopu w pionie daje wartość niecałych 90 stopni a po drugiej stronie osi montażu daje 80 stp (są dwa znaczniki) czy tak ma być ?

Tarcza DEC jest wyskalowana od 0 do 90 a nie od 0 do +360 (0 jest na N i S, 90 na E i W) skąd mam wiedzieć przy której np. 60stp jest obiekt a sa cztery 60stp ?.

Jak ktoś ma chwile czasu i troszkę nerwów to proszę o wytłumaczenie po kroku tych spraw. Walczę z tym kilka dni i dalej nie rozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Generalnie to te tarcze są olewane, ponieważ tylko ta z osi Ra jest przydatna (do ustawiania osi z użyciem lunetki biegunowej, względem Gwiazdy Polarnej), poza tym w obserwacjach to nie masz co na nie liczyć.

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Obiektów na niebie szukamy używając szukacza i wspomagając się mapkami nieba ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko chciałbym wiedzieć B)

 

Budrys, nic prostszego - wystarczy poszukać w internecie. Kluczem do zrozumienia tych pierścieni jest zrozumienie układu współrzędnych równikowych.

Przejrzyj poniższe linki - powinny nieco sprawę rozjaśnić.

http://www.nauticalissues.com/astronomy.html#2

http://docs.kde.org/kde3/pl/kdeedu/kstars/astroinfo.html - dość przystępne

 

Dla wykorzystania pierścieni montażu konieczne jest bardzo precyzyjne ustawienie montażu na biegun - bez tego cała zabawa na nic!

http://www.teleskopy.pl/ustawienie_teleskopu_z_montazem_paralaktycznym.html

Wracając do manuala dla Eq3 - np. Skywatcher proponuje wybrać znaną gwiazdę (np. Vegę), ustawić na nią teleskop a następnie obracać pierścieniami na montażu aż ustawimy właściwe współrzędne. Wtedy możemy zacząć się bawić ustawianiem teleskopu na inne obiekty używając do tego pierścieni.

Polecam też instalację popularnego programu Stellarium - mnie osobiście bardzo pomógł w zrozumieniu pewnych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.