Skocz do zawartości

Kamera przerobiona ..ale co to?


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po kilkunastu dniach przygotowań oraz wyciszenia się wewnętrznego podjąłem się próby przerobienia kamerki Philips SPC 900NC na długie czasy.

Po 3 godzinach sytuacja została opanowana i kamerka spisuje się znakomicie :banan:

 

Proszę o wskazówkę, co to jest te punkciki na zdjęciu poniżej.

Przez chwile myślałem ze to gwiazdki ale przecież nie na trawniku.

Wiec co?

Exp 90 sec w prawie całkowitych ciemnościach

post-17318-125149418818_thumb.jpg

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na kolejnym zdjęciu są w tych samych miejscach, to hotpiksele. Jeśli nie, to pewnie promienie kosmiczne.

 

?????

Te białe kropeczki są zawsze w tym samym miejscu na każdym zdjęciu.

Co to są hot piksele? Czy kamera jest uszkodzona?

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?????

Te białe kropeczki są zawsze w tym samym miejscu na każdym zdjęciu.

Co to są hot piksele? Czy kamera jest uszkodzona?

Nie, kamera jest w porządku, to normalne i każda tak ma. Między innymi po to jest chłodzenie w dedykowanych kamerach do astro, aby tych hot pixeli było jak najmniej. Generalnie hot pixele zajmują jeden pixel a u Ciebie są dwa, ale generalnie webcamy tak właśnie mają.

Możesz uznać, ze modyfikacja sie udała i cieszyć się długimi czasami.

DO usuwania hot pixeli ze zdjęc służą dark-framy czyli klatki o tej samej długości naswietlania co fotka tylko robione w całkowitych ciemnościach ( z deklem na teleskopie ) i potem są ode odejmowane w programie do obróbki zdjęć. Ilość hot pixeli zależy między innym od temperatury w jakiej jest kamerka. Dla zabawy włóż kamerkę do lodówki i zrób dark-frame'a a zobaczysz, że będzie ich mniej ( tylko potem odczekaj z 1H po wyjęciu nim uruchomisz aby wyschła po tym jak się oszroni po wyjęciu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji radziłbym się pozbyć wszelkich algorytmów sztucznie wyostrzających obraz. Ich działanie widać m. in. właśnie przy tych hot-pixelach i mogą utrudniać ich usunięcie "ciemną klatką". Częściowo wyostrzanie można wyłączyć w ustawieniach kamerki, ale całkowicie tylko przez zmodyfikowanie zawartości EEPROM-u programikiem WcRmac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

Zrobione

RAW mod dla kolorowego CCD.

Ale niestety okazało się gdy wziąłem laptopa ze nie ma portu LPT.

Zakupiłem PCMCIA z portem LPT ale niestety nie działa.

Inne adresy niż standardowy LPT na płycie głównej komputera i nie da się ich zmienić ani w XP ani w programach takich jak K3cctols czy qfocus.

Zakupiłem USB na LPT konwerter ale wątpię ze zadziała....

POMOCY!!

Czy muszę kupić jakiegoś starego laptopa?

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na to prosty myk ;). Wszelkie przejściówki na LPT z laptopa nie nadają się do sterowania kamerką, ale na COM tak B). A przez port szeregowy też możesz sterować kamerką. Więc robisz sobie przejściówkę z LPT na COM wg schematu na tej stronie: http://www.pmdo.com/wwhich.htm, kupujesz przejściówkę USB-COM (dla zaoszczędzenia sobie stresu radzę którąś z lepszych na chipie Prolific, chociaż tańsze też pójdą) i dostajesz w kompie nowy port szeregowy. Sprawdzasz w "Menedżerze urządzeń" jaki dostał numer i taki ustawiasz w programiku do przechwytywania. Potem męczysz się trochę nad skonfigurowaniem programiku i gotowe. Możesz zastosować też huba USB (tylko dobrej jakości!) i wtedy możesz nawet zamknąć wszystko w jednej obudowie podłączanej do kompa jednym kablem USB! U mnie to działa znakomicie z K3CCDTools.

 

Tylko uwaga. Przez COM-a możesz wysyłać tylko dwa sygnały sterujące (w LPT są 4). W związku z tym, oprócz czasu ekspozycji (jednym dla wszystkich linii) możesz sterować tylko jedną rzeczą - albo Amp-off albo przełączanie między trybami długoczasowym i "planetarnym" z poziomu kompa. Więc jeśli masz to pierwsze, to musisz dorobić ręczny przełącznik trybów.

 

Oczywiście robisz na swoją odpowiedzialność - ja tylko zapewniam, że u mnie taki układ spisuje się świetnie. Tylko namęczyłem się z konfiguracją - jakbyś miał kłopoty, to pisz, bo ja to już rozgryzłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na to prosty myk ;). Wszelkie przejściówki na LPT z laptopa nie nadają się do sterowania kamerką, ale na COM tak B). A przez port szeregowy też możesz sterować kamerką. Więc robisz sobie przejściówkę z LPT na COM wg schematu na tej stronie: http://www.pmdo.com/wwhich.htm, kupujesz przejściówkę USB-COM (dla zaoszczędzenia sobie stresu radzę którąś z lepszych na chipie Prolific, chociaż tańsze też pójdą) i dostajesz w kompie nowy port szeregowy. Sprawdzasz w "Menedżerze urządzeń" jaki dostał numer i taki ustawiasz w programiku do przechwytywania. Potem męczysz się trochę nad skonfigurowaniem programiku i gotowe. Możesz zastosować też huba USB (tylko dobrej jakości!) i wtedy możesz nawet zamknąć wszystko w jednej obudowie podłączanej do kompa jednym kablem USB! U mnie to działa znakomicie z K3CCDTools.

 

Tylko uwaga. Przez COM-a możesz wysyłać tylko dwa sygnały sterujące (w LPT są 4). W związku z tym, oprócz czasu ekspozycji (jednym dla wszystkich linii) możesz sterować tylko jedną rzeczą - albo Amp-off albo przełączanie między trybami długoczasowym i "planetarnym" z poziomu kompa. Więc jeśli masz to pierwsze, to musisz dorobić ręczny przełącznik trybów.

 

Oczywiście robisz na swoją odpowiedzialność - ja tylko zapewniam, że u mnie taki układ spisuje się świetnie. Tylko namęczyłem się z konfiguracją - jakbyś miał kłopoty, to pisz, bo ja to już rozgryzłem :)

Przejściówka LPT na PCMCIA zadziała...

Celem uzyskania prawidłowego adresu I/O dla Parallel Port na PCMCIA przewaliłem 3 stare systemy win 98,ME,2k ale niestety win 98,ME nie widza w nowych notebookach magistrali PCI-E a jak również nie ma sterowników a w 2k nie da się zmienić adresów zupełnie jak w XP.

Po kilku dniach rezygnacji wpadłem na inny pomysł ze skoro nie da się adresów zmienić w systemie może da się je zmienić w QCfocus i K3ccdtools.

I co? EUREKA!!!!

QCfocus poprzez hex edycje zmieniony adres z &378 na FDE8 i działa...w K3ccdTols prze konfigurowany plik konfiguracyjny k3ccdtols.ini i pojawia się nowy port dla obsługi LX.

Całość działa wyśmienicie.

Jak kogoś interesują szczegóły to pisać puki nie zapomnę jak to zrobiłem.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.