Skocz do zawartości

Teleskop do 300zł i do 500zł (na prezent)


kaamil1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem teleskopu na PREZENT.

 

Nie chcę wydawać więcej niż 300zł, ale w ostateczności jestem skłonny poświęcić 400, może 500zł (ale tylko jeżeli te do 300zł są całkowicie beznadziejne).

 

Sam nie miałem nigdy teleskopu, osoba dla której ma być ten prezent również.

 

Konkretne pytania:

 

1. Czy przez tak tani teleskop (2 przedziały - do 300 i do 500zł) laik zobaczy poza księżycem coś, co go może zainteresować, tj. czy da się zobaczyć tarcze planet, a nie tylko punkty, czy faktycznie widać dobrze np. mgławice.

 

2. Jeżeli szkoda pieniędzy na najtańsze teleskopy to czy lepsza była by:

a) Synta 1141

B) Synta 1149

c) inny reflektor

d) jakiś refraktor

 

Te 2 Synty wynalazłem je na allegro, zwróciłem na nie uwagę, bo to chyba najtańsze reflektory na rynku i mają bardzo ciekawe parametry w porównaniu do refraktorów w tej cenie.

 

3. Jeżeli jednak coś widać przez teleskop za 300zł lub mniej to który wybrać? Na allegro są Celestrony nawet po 200zł. Wiem wiem, czytałem "dlaczego nie kupować teleskopu na allegro" :)

 

Zanim odpowiecie, zaznaczam - weźcie proszę pod uwagę to co napisałem na początku (to prezent dla początkującego, a 400-500zł to ostateczność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pierwszy i nie ostatni napiszę, że w tym przedziale cenowym lepiej rozważyć zakup lornetki niż teleskopu... w każdym razie kupisz za to bardzo słabiutki teleskop albo całkiem sensowną lornetkę. Żeby się nie powtarzać będzie w skrócie i odniesieniu do twojego zapytania:

1. Będzie dobra dla początkującego (do nauki nieba - duże pole i obraz nie będzie odwrócony)

2. Będzie bardziej mobilna / zajmie mniej miejsca

3. Przez lornetkę 10x50 można zobaczyć wiele obiektów z katalogu Messiera;podziwiać piękne widoki drogi mlecznej, Plejad, Hiad, czy Oriona wszerokim polu, napawać się wyrazistą galaktyką Andromedy. Jowisz jest tarczką, da się dostrzec jego księżyce.

4. Przyda się także w dzień do widoczków i samolotów.

5. Jeśli kogoś wciągnie astrohobby i będzie chciał uczynić krok dalej kupując duży teleskop, dobra lornetka przeglądowa na pewno mu się jeszcze później przyda.

 

Przeszukaj dobrze forum a przekonasz się, że w tym budżecie polecanie lornetki to nie są li tylko moje fanaberie.

 

Jeśli pytasz, czy poza Księżycem można zobaczyć przez teleskop coś, co może zainteresować, udaj się do działu "szkice obserwacyjne". Czarno-białe szkice lepiej oddają to co widać w okularze, niż kolorowe zdjęcia. Zważ, że dużo z tych szkiców wzorowanych jest na widokach ze sprzętów o wiele porządniejszych niż ten, który zamierzasz sprezentować.

 

Moim zdaniem (czysto subiektywnym), najtańszy sensowny teleskop, jaki można polecić zupełnie początkującemu, aby nie utopić kaski, to Synta 6'' na dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, sam mam lornetkę, 7x50 (wypasiona radziecka wojskowa) i jestem z niej zadowolony, widać przez nią Jowisza jak dużą kropę i widać że ma satelity.

 

Nie patrzyłem przez takie małe teleskopy i trudno mi porównać wrażenia.

 

Z lornetką jest ten problem, że obdarowywana osobę ucieszy na pewno bardziej "jakiś teleskop" niż przyzwoita lornetka, więc niestety odpada.

 

Poczekam jeszcze na jakąś opinię co widać dobrze w takim tanim teleskopie, jeżeli jest aż tak źle z tymi teleskopami to pomyślę nad czymś innym, może jakimś iPodem :szczerbaty:

Edytowane przez kaamil1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lornetką jest ten problem, że obdarowywana osobę ucieszy na pewno bardziej "jakiś teleskop" niż przyzwoita lornetka, więc niestety odpada.

 

Poczekam jeszcze na jakąś opinię co widać dobrze w takim tanim teleskopie,

 

no to cie rozczaruje. po spojrzeniu przez parodie okularów, która jest sprzedawana przy pseudo teleskopach za 300zł osoba obdarowana nie bedzie miała cienia wątpliwości, że kupiłeś jej najtańsze gówno jakie tylko było. koszty cięte sa właśnie na okularach i sprzedawany jest najgorszy plastikowy szajs bez pola widzenia. Jeżeli to nie była by dobroduszna blondynka to bym sie obraził do końca życia jeżeli o mnie chodzi. :szczerbaty:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti - wiem że to najtańsze gówno...

 

Nigdy nie kupuję najtańszych rzeczy, ale teleskop jest rzeczą dość drogą i o ile sam sobie bym może kupił coś nawet za 1000-2000zł, ale na prezent taki teleskop się nie nadaje. Nie oświadczam się... hehe

 

 

Teleskopy do 300zł już mi wybiliście z głowy. A co z tymi Syntami 114mm? Taki sam shit, czy można przymknąć oko i się może nada dla kogoś kto w życiu nie widział teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1149eq2,d695.html

 

114/900 koniecznie na EQ2 i z okularami super25 i super10 (są beznadziejne ale nie sa to chociaż hoigensy)

 

jeżeli to ma być zemsta to jest ona w tym przypadku najmniejsza.

 

ps. pomyślałem, że jak to ma być dla osoby, która nigdy nie obsługiwała teleskopu to powinien być to prosty w obsłudze sprzęt

i wtedy alternatywa jest taka.

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk804az3,d1210.html

albo najlepszej jakości:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skmak90sp-ota,d719.html

jak sie ma już dobry statyw fotograficzny oczywiście

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm...a widziałeś ile kosztuje w miarę dobry okular używany...są w cenie teleskopu, który chcesz kupić...jak nie chcesz kupić lornetki, to rzeczywiście kup jakiegoś iPoda, bo kupno teleskopu przez który prawie nic nie mozna zobaczyć, tylko zniechęci kogos do astronomii, a przecież nie o to chodzi...ew. możesz przeszukać dział sprzedam i kupić uzywanego np. MEADE etx 70, tak jak ja zrobiłem...to w miarę dobry sprzęt i bardzo mobilny, można go zabrać wszędzie i jest lekki, a to pewnie ma znaczenie, bo jak się domyslam, prezent ma być dla kogoś młodego, pewnie jakiegos dzieciaka...pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehm... tylko jaki jest sens kupować dwa okularki po 100-150 zł. każdy do teleskopu za 300-500 zł?

 

kaamil1984, widzę, że jesteś bardzo uparty. Bardzo chcesz kupić ten teleskop i wyszukujesz po temu argumenty. Takie mam odczucie. My Ci mówimy, że to nie ma większego sensu, a ty nadal swoje.

 

W teleskopie z tej półki cenowej będzie marna kątówka, marne powłoki na obiektywie, marna mechanika... jaki będzie sens z czasem ulepszać go przez zakup dobrych okularów? Gdyby było odwrotnie, to jeszcze rozumiem (zakup dobrego sprzętu, ale z kiepskimi okularami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ile kupiles uzywanego MEADE etx 70? Nowy kosztuje ok. 1000zł...

 

Podsumowując - aktualnie jestem nastawiony Syntę 1149 na EQ2 (na allegro 509zł, w sklepie optycznym pewnie podobnie).

 

Bardzo przemawia do mnie spora ogniskowa i duże zwierciadło/światłosiła.

 

Mam jeszcze taki problem... Rozumiem pojęcie światłosiły i jak wpływa na obraz, ale ogniskowa jakoś do mnie nijak nie przemawia. Czy ktoś może w kilku słowach napisać czym w praktyce różni się teleskop z ogniskową 350mm a np. 900mm? Powiększeniem/polem widzenia? Oczywiście zakładając że są takiej samej jakości. Nie musicie pisać jak dla idioty, mam wykształcenie w kierunku technicznym - łatwo przyswajam wiedzę tego typu.

Edytowane przez kaamil1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może w kilku słowach napisać czym w praktyce różni się teleskop z ogniskową 350mm a np. 900mm? Powiększeniem/polem widzenia?

Polem widzenia i wymaganiami co do okularów. Im krótsza ogniskowa tym większe pole widzenia ale i wymagania wobec okularów wzrastają. Więcej tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może w kilku słowach napisać czym w praktyce różni się teleskop z ogniskową 350mm a np. 900mm? Powiększeniem/polem widzenia? Oczywiście zakładając że są takiej samej jakości. Nie musicie pisać jak dla idioty, mam wykształcenie w kierunku technicznym - łatwo przyswajam wiedzę tego typu.

są 114/500 i 114/900.

żeby otrzymać powiększenie max bezpieczne dla 114mm czyli ok. 180x potrzeba uzyć okularu 2,8mm dla 500mm ogniskowej. okular taki w wersji taniej w zasadzie nie istnieje pozatym okular taki musi sie zmagać z olbrzymimi wadami brzegowymi pola jasnego newtona f/4,4 (światłosiła 1/4,4)

 

te same 180x w 114/900 to okular 5mm który można złożyć z jakiegoś dobrego barlowa i zwykłego plosla 10mm. albo kupić bardzo wygodnego UWA58 -5mm. układ taki bedzie dobrze pracował, bo 114/900 ma małą światłosiłę (1/7,9) i wady brzegowe pola są dość małe.

 

to samo tyczy sie okularów długoogniskowych tanie okulary nie są w stanie skorygować wad pozaosiowych śwatosiły f/4,4

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ogniskowa teleskopu dzielona przez srednice soczewki okularowej = powiekszenie

ogniskowa dzielona przez srednice zwierciadla lub srednice soczewki glownej = swiatłosiła

 

dla sk 1149 bedzie wygladało to tak:

 

900 : 114 = 7,89 (to swiatłosiła)

900 : 10 = 90 (powiekszenie dla okularu 10 mm)

 

MEADE etx 70 był oferowany w sklepie Lidl w cenie 499zł

poszukaj na forum odpowiediego watku jak chcesz sie dowiedziec wiecej :)

 

ogolnie to zastanow sie dobrze zanim cos kupisz

reflektory tak naprawde zaczynaja sie od 8 cali

refraktory z małymi aperturami tez wcale nie lepsze, ale chociaz przyrode mozna poobserwowac za dnia

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.