Skocz do zawartości

czy dobrze wybrałem?


magnacarta1215

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, wyobrażam sobie miny stałych bywalców tego forum widzących n-ty post z zapytaniem: "co kupić?". Ja jednak szanuję Wasz czas i zanim zdecydowałem się napisać dokładnie przestudiowałem podobne tematy na tym i na innych forach. Oczywiście jak to zwykle bywa czym więcej czytałem tym większy mętlik miałem w głowie, niemniej jednak zdołałem sobie wyrobić pewną opinię na temat tego co najlepiej spełniać będzie moje oczekiwania. Wiem już co chcę kupić, ale nie ukrywam, że potrzebuję jakiegoś potwierdzenia czy aby na pewno dobrze wybrałem. Żeby więc niepotrzebnie nie przedłużać: mieszkam poza miastem, więc niebo mam dosyć dobre, mam warunki do obserwacji na własnym podwórku i mobilność nie jest dla mnie istotna. Jako raczkujący obserwator nieba zamierzam (przynajmniej na początek) nacieszyć się widokiem naszego starego dobrego satelity i planet. Z czasem pewnie załapie bakcyla i będę chciał dostrzec więcej i więcej tego co dostrzec jest najtrudniej. Hasło "astrofotografia" brzmi wprawdzie kusząco, ale mam świadomość, że do tego trzeba dojrzeć, więc na razie o tym nawet nie myślę. W tej sytuacji zdecydowałem się na 8-calową Syntę na dobsonie (i co do tego wyboru jestem raczej pewny). Wiem natomiast, że dołączone do niej standardowo okulary Plosll są, delikatnie mówiąc, miernej jakości dlatego postanowiłem dokupić na chwilę obecną przynajmniej jeden. Myślę o Baader Ortho 7mm (np. http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/79_89_104/products_id/631). Doradzcie proszę, czy to dobry wybór……pozdrawiam…..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twój wzrok jest bez wad to ok.

Zauważ że okulary krótkie okulary ortho mają soczewkę wielości główki od szpilki i w nią musisz

patrzeć, odległość od oka to też 7 mm ,czyli praktycznie wklejasz się w okular szlifując przy

każdym mrugnięciu rzęsami, kąt widzenia 47 stopni tez nie powala na kolana

Nie wiem jaką kwotę chcesz wydać na okular. Może się mylę, ale ten okular na pewno nie da

komfortu patrzenia.

 

Dość przyzwoite są np:

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3013

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/photo.php?id=1204

 

Przez takie miałem okazję oglądać.

Zupełnie inna klasa to okulary NLV 6 czy 9, LVW 8mm czy SWAN 7mm

jednak do 500 zł mieści się okular z grupy NLV

Edytowane przez Aleksander H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, jeśli ktoś lubi oprócz nieba oglądać pionowe, czarne pasy (czyt. rzęsy), to okulary o takiej konstrukcji bedą dla niego idealne. Ja bym szukał czegoś o większym LER. Wg. mnie autor postu powinien zacząć wymianę od większych ogniskowych i posuwać się w dół. Żeby coś zobaczyć w 7mm, naprawdę trzeba precyzyjnie trafić w obiekt. A praktycznie każdy początkujący, łącznie ze mną, miał problem z trafieniem w konkretną gwiazdę. O DS-ach nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop który planujesz kupić to chyba najpopularniejszy ostatnio model w Polsce, więc może masz w okolicy kogoś kto używa synty dłużej i powymieniał kitowce na lepsze i można byłoby się zmówić i "obmacać" zanim zainwestujesz we własne. Wydaje mi się, że warto byłoby popilnować działu "sprzedam" tam się trafiają różne fajne taniej niż w sklepie. Zmierzam do tego że nie musisz się spieszyć, kitowce dostaniesz z teleskopem - więc już będzie można cos zobaczyć ( nie wiem czy obserwowałeś już przez teleskop, jeżeli nie to nawet z tym co znajdziesz w zestawie Księżyc przyprawi o "opad szczęki") , a może okazać się że najpilniejszą dla Ciebie opcją będzie wymiana najdłuższego a nie najkrótszego. Tak sobie myślę ale co ja tam wiem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za podpowiedzi, może rzeczywiście za radą "wiatra" wsztrzymam się narazie z kupnem okularu, jak słusznie zauważył nie mam żadnego doświadczenia więc pewnie to co da mi standadrowe wyposażenie i tak zachwyci mnie na jakiś czas. Co do pozostałych uwag, to zdaję sobie sprawę, że przy tym okularze, który zplanowałem będę musiał praktycznie przykleić do niego oko, szczęśliwie nie noszę okularów i nie mam problemów ze wzrokiem, więc to już jakiś plus. Oczywiście mógłbym zainwestować nieco więcej ale niestety nie tak znowu dużo więcej. Zestaw o którym wspmniałem to koszt w granicach 1,700zl. Myślę,że mógłbym wysupłać jeszcze troszkę, ale nie chciałbym przekroczyć kwoty 2,000zł. Jeżeli więc ktoś miałby jakąś rozsądną propozycję (czyli w miarę dobry okular odpowiadający moim potrzebom) w kwocie do 500-600zł będę niezmiernie wdzięczny.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie został sprzedany LVW 22. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28795 Za te pieniądze, to była okazja. U mnie jest to docelowy okularek. Dalej już tylko "Telewujki" Jeśli zamierzasz zajmować się astro, nie kupuj po drodze, jak ktoś powiedział "wiadra plossli", tylko porządnego lantana. Z niego na pewno będziesz zadowolony. No kasę wydasz tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znośne i akceptowalne nie znaczy komfortowe.

jestem wybredny jeżeli chodzi o okulary poza granice paranoi i musze powiedziec, że jak pisze, że jest znośny to znaczy, że jest komfortowy.

 

Orto 7 używam do Jowisza i jeszcze go ani razu nie usmarowałem rzęsami. niema potrzeby obejmować całego pola. to jest okular do szczegółu a nie do szerokiego pola. niema potrzeby obejmowania okiem całego pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem wybredny jeżeli chodzi o okulary poza granice paranoi i musze powiedziec, że jak pisze, że jest znośny to znaczy, że jest komfortowy.

 

Orto 7 używam do Jowisza i jeszcze go ani razu nie usmarowałem rzęsami. niema potrzeby obejmować całego pola. to jest okular do szczegółu a nie do szerokiego pola. niema potrzeby obejmowania okiem całego pola.

 

W sumie McArti - masz rację , do planet nie potrzeba pola, tylko dobrego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.