Skocz do zawartości

Synta 8" jakie filtry?


Jareck82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacznę tu na nowo :) za dokładnie rok kupuję pierwszy teleskop : synte 8" na dobsonie.

Myślę nad podstawowymi filtrami do tego teleskopu (chcę je kupić za jednym zamachem) moje pytanie to :

- czy filtr polaryzacyjny (celestron 129zł)załatwi sprawę obserwacji planet i księżyca(zaznaczam na początek)?

-czy pod wiejskie niebo opłaca się kupić(czy jest to naprawdę konieczne na początek) UHC-S (Baader 190zł) czy może lepiej zamiast tego wsiąść OIII (i jeśli OIII to który ponieważ są dwa tańszy i droższy-referuje tu do teleskopy.net)

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pytam tak wcześnie bo z autopsji wiem że lepiej coś wcześniej zaplanować ;) (robiłem już szybkie zakupy ;P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celestron będzie dobrym filtrem do księżyca. co do planet to masz chyba na myśli wenus:) w sumie tam są dwa filtry które można rozdzielić a po połączeniu bardziej przyciemniają obraz. UHC-S tak pełni funkcje filtru Light Pollution, ale przede wszystkim jest to filtr do obserwacji obiektów mgławicowych:) pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź jednak co do filtra UHC-S to chodzi mi oto że "light pollution" nie będzie w sumie(obserwacje wyłącznie w większej wiosce w miarę daleko od miasteczka), a więc czy jest on konieczny (na początek) czy lepiej kupić zamiast niego : OIII (jeśli tak to który i dlaczego-droższy czy tańszy-referuje do teles.net)

Jeśli chodzi o filtr polaryzacyjny celestona w przypadku księżyca i planet to czy wyciemni na tyle żeby komfortowo oglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareck82 - tak powaznie: po co zawracasz ludziom gitare? Teleskop moze kupisz za rok. Do tego czasu moze Ci sie koncepcja zmienic 20 razy. Do tego czasu koncepcja odpowiednich filtrow moze Ci sie zmienic 200 razy. Poza tym filtr kupujesz taki, zeby poprawil widocznosc obiektow ktore lubisz (czyli np: ksiezycowy, planetarny, mglawicowy itd), a Ty nawet nie wiesz co bedziesz lubil obserwowac, bo teleskop moze kupujesz za rok. Tymczasem juz chcesz wiedziec jakie filtry masz kupic...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

exec zawracam gitarę ludziom z tego względu że kupię za rok teleskop(może wcześniej używany jak się nadarzy), i tak masz rację że wszystko się może zmienić odnośnie jaki to będzie teleskop (bo i wiadomości przez rok przybędzie a i z kaską nie wiadomo jak będzie) :unsure:

Rzecz w tym że chcę kupić poza teleskopem niezbędne filtry(a morze i nie niezbędne nie wiem wiec pytam) i myślę że nie jestem z tym dylematem sam więc ten temat może pomóc nie tylko i mnie.

Dzięki za rzeczową uwagę :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.