Skocz do zawartości

jak to nasza gwiazdka z tak daleka wygląda:)


pyrek77

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio (wczoraj) przeglądałem księżyce Saturna oraz ich odległości od niego. i nie wiem skąd nagle myśl w głowie "ciekawe jak wygląda nasza gwiazda z takiej odległości jak z orbity Saturna". czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim zdjęciem gdzie np sondy Cassini zrobiły takie zdjęcie z odległości orbity Jowisza albo Saturna?

 

widziałem zdjęcie na którym było słońce z powierzchni marsa, ale ciekaw jestem strasznie jak nasza gwiazda wygląda z takiej dużej odległości i to w warunkach przestrzeni kosmicznej bez żadnej atmosfery itp:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź zdjęcie z orbity okołoziemskiej i zmniejsz kilka razy - tak wyglada z orbity Saturna:) Wydaje mi się, że Słońce jest za jasne dla kamer sondy Cassini, chyba nie ma takiego zdjęcia. Zresztą, bez skali odniesienia (tak, jak w przypadku zdjęć z powierzchni planety) widok z orbity Saturna nie byłby zbyt spektakularny. Tu masz zdjęcie z Voyagera z odległości ponad 6 mld km:

 

Solar_System_Portrait_-_View_of_the_Sun,_Earth_and_Venus.jpg

 

PS

Te małe kropki na powiększonych wycinkach to Ziemia i Wenus:)

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj. odpal sobie Stellarium i zobacz ile wynosi FOV widoku Słońca z Ziemi w powiększeniu jakie Cię interesuje a następnie zmień lokalizację na Saturn i zobacz jak wygląda nasza Gwiazda w podobnym FOV, wiem że to nie to samo co zdjęcie ale coś tam zobaczysz :):) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tez sobie zobaczyłem a skoro zobaczyłem to i Wam pokażę...

 

post-17318-125857284737_thumb.png

 

 

Widok Słońca z Ziemi ,FOV ~17.

Odległość do Słońca ~142 000 000 Km

Na lewo od Słoneczka mamy kolejno: Merkury ,Antares i nieco wyżej nasz Srebrny Glob.

 

A teraz z Saturna..

 

post-17318-12585731252_thumb.png

Widok Słońca z Saturna ,FOV ~17

Odległość do Słońca ~1 425 000 000 Km

 

Ta niebieska maluśka kropeczka powyżej słońca to my na Planecie Ziemia.

Odległość do Ziemi ~1 500 000 000 Km

 

Czasem to zabawne nie pojmować takich odległości , a kiedy indziej to denerwujące..

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście do zabaw typu "co jak skąd wygląda" polecę symulator o nazwie Celestia, który ma możliwość zaprezentowania widoku nieba również z punktu widzenia innych gwiazd, a nawet galaktyk :)

 

http://shatters.net/celestia/

Edytowane przez bar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rhoobak, wow nie sądziłem ze z 6mld km słonko jest nadal takie spore.

 

ps dzieki za to zdjecie:) a gdzie je znalazłeś możesz podać link??

Dlaczego spore? Tylko tak się wydaje. Jak mówiłem - bez skali odniesienia to trudno jest to określić. Poza tym, Słońce świeci tak mocno, że zaświetlony obszar jest znacznie większy, niż rzeczywiste wymiary tarczy.

 

Źródło zdjęcia - NASA: link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to to ja wiem że słońce nie jest takiej wielkości jak na ty zdjęciu:P ale obraz widzialny jest spory jak na orbitę Plutona. wiedząc że pluton to zimne miejsce sądziłem że zarówno słońce jak i blask będą znikome ale blask słońca jest spory.

tylko pozostaje jeszcze pytanie jakim powiększeniem było robione to zdjęcie. jeżeli jest to na zoomie to moje przemyślenia co do wyglądu słonka mogą być inne..

 

bo jak dobrze trafiłem to tym instrumentem było to zdjęcie robione:

http://ciclops.org/iss/iss.php?js=1

Edytowane przez pyrek77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.