Skocz do zawartości

Kupno lornetki


HaX121

Rekomendowane odpowiedzi

A powie mi ktoś czy czym lepsza wartość to lepsze czy nie ?

 

Typ pryzmatu: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Powiększenie: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Średnica obiektywu: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Kątowe pole widzenia (rzeczywiste): lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Kątowe pole widzenia (pozorne):lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Liniowe pole widzenia w odległości 1000 m:lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Źrenica wyjściowa: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Jasność względna: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Odległość dobrego widzenia: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Minimalna odległość ogniskowania: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Rozstaw okularów:lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Waga: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Wymiary: lepsze jak jest wieksze czy mniejsze ?

Edytowane przez HaX121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten artykuł.

http://www.optyczne.pl/10.1-artyku%C5%82-Wszystko_co_chcia%C5%82by%C5%9B_wiedzie%C4%87_o_lornetkach_ale_wstydzisz_si%C4%99_zapyta%C4%87.html

Proponuję też poszperać w jego okolicach na OPTYCZNE . To kopalnia wiedzy na temat, podobnie jak to i inne fora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powie mi ktoś czy czym lepsza wartość to lepsze czy nie ?

 

To zależy. Czasem tak, czasem nie, a czasem "nie ma znaczenia". Irek K dał Ci link do artykułu, gdzie wszystko jest wyjaśnione od podstaw. Musisz przez to przebrnąć,trudno na forum pisać cały wykład na parę stron. No i najważniejsze: czy ta lornetka ma być do oglądania nieba, czy do innych celów? W tym istotne jest zastrzeżenie "również do..." albo "tylko do...". Przeczytaj ten poradnik z optyczne i napisz, jakie ma być przeznaczenie lornetki oraz sposób/miejsce użytkowania [w domu, poza domem itp.].

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serie Nikon Action VII i Action Ex są njlepszym obecnych realiach rynkowych wyborem do astro. Jeśli idzie o lornetkę przeglądową to model 10x50 jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem - daje lepszą rozdzielczość i większy zasięg. W mieście jest rozwiązaniem wręcz obowiązkowym.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serie Nikon Action VII i Action Ex są njlepszym obecnych realiach rynkowych wyborem do astro.

 

Gdy tak piszesz, brzmi to jak dogmat.

 

Czyżby były lepsze od Fujinonów i Svarków? Nie ma na rynku lepszych lornetek.

 

Zapomniałeś chyba dodać: w niskim i średnim przedziale budżetowym.

 

Ale nawet wtedy się z Tobą nie zgodzę. Jest jeszcze wszakże wyśmienita seria Delta Optical Titanium, oraz nieco tańsza Silver.

Są lornetki Olympusa, Pentaxy... dobre radzieckie lornetki. Że ustępują Nikonom? Owszem, lecz czasem zdarza się zakup okazyjny.

Naprawdę jest w czym wybierać.

 

Wiem, że szybkość rekomendowania lornetek Nikona ma dla Ciebie znaczenie kluczowe. Proszę jedynie, abyś w imię owej szybkości nie poświęcał jakości wypowiedzi ani zasad ortografii.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy tak piszesz, brzmi to jak dogmat.

Czyżby były lepsze od Fujinonów i Svarków? Nie ma na rynku lepszych lornetek.

Zapomniałeś chyba dodać: w niskim i średnim przedziale budżetowym.

akurat uwagi, że to moja opinia - dobrze uzasadniona jednak, i że opinia dotyczy niskiego i średniego przedziale budżetowym zamieszczałem już tyle razy, ze czasem mogę sobie pozwolić aby je pominąć. Każdy kto przeglądnie parę topików o lornetkach bez trudu się na nie natknie.

 

Wiem, że szybkość rekomendowania lornetek Nikona ma dla Ciebie znaczenie kluczowe.

tej uwagi nie rozumiem. Chyba, ze to kolejna na tym forum insynuacja pod moim adresem. Aby uprzedzić kolejne oświadczę raz jeszcze, i po raz ostatni, że nie prowadzę żadnej firmy zajmującą sie produkcją czy handlem optyką, nie jestem związany w jakikolwiek sposób z żadną taką firmą, ani też nie jestem nawet w bliskich relacjach z jakąkolwiek osobą związaną z firmą tego rodzaju.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tonacji jaką przybiera dyskusja będę nadal twierdził, że w przedziale cenowym do 300 złotych zbyt wielkich możliwości nie ma. Polecam Nikona Action VII 7x50 lub 10x50. Będzie dobry zarówno w dzień jak i w nocy.

Jeżeli masz w okolicy komisy foto to możesz poszukać rosyjskich (radzieckich) lornetek o podobnych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/item824523680_lornetka_nikon_7x35_action_vii_futeral_warszawa.html

 

Co powiecie o tej lornetce ?

Lornetka będzie czasem używana w dzień a czasem w nocy.

 

HaX121, to pewnie dobra lornetka, tylko pytanie do czego. Jako lornetka turystyczna czy do ptaków będzie świetna, choć jest jak na 35mm trochę ciężka [715g], ale to tylko świadczy o solidnej budowie.

Do oglądania nieba jest trochę za mała, choć oczywiście można się nią w nocy też bawić. Do poważnej obserwacji nieba umownym standardem są lornetki od 50 mm w górę, czyli 7x50, 10x50 i większe. Chodzi o ilość zbieranego światła, która ma tu znaczenie krytyczne. Po prostu na niebie przez 35mm będzie widać znacznie mniej niż w 50mm. A lorneta 10x50 będzie ważyła 200-300g więcej no i oczywiście będzie miała wyraźnie [ale nie drastycznie] większe gabaryty.

Ważne: z moich doświadczeń lornetka klasy 10x50 to jest maksimum tego, co można sensownie załadować do przeciętnego plecaka na pieszą wycieczkę np. w góry. Z tym,że jeśli nie planuje się obserwacji nieba, to zabieranie w góry takiego kilogramowego klamota jest mało komfortowe i na takie okazje mam też małe, kompaktowe szkła 10x25.

Twój wybór zależy więc od tego, które z zastosowań jest dla Ciebie najistotniejsze. Przykładowe marki/modele do wyboru już masz podane.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaka lornetka będzie dobra do 300 zł ?

HaX121, domyślam się, żę czujesz się nieco skołowany wymianą zdań na forum ale sprawa jest raczej jasna : w zakresie do 300 zł seria Nikon Action VII jest optymalnym rozwiązaniem. Jeśli lornetka do astro to model 10x50 lub ewentualnie 8x40 jeśli wolisz większe pole widzenia niż większy zasięg, a jeśli do turystyki to model 8x40 lub ewentualnie 7x35. Co do wyboru konkretnego modelu to dużo jednak zależy od konkretnych zastosowań i wymaganej mobilności/poręczności sprzętu - być może model 8x40 będzie dobrym dzienno-nocnym kompromisem.

Najtaniej z dobrych sklepów zazwyczaj jest tu: http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki

choć w kilku innych porządnych ceny nie są wiele wyższe.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.