Skocz do zawartości

OPTISAN STAR 800203 IV 200/800 , czy Soligor MT-800 - PLEASE


Tadeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za tak nudne i proste pytanie,ale jestem w kropce :Boink: Im wiecej czytam recenzji i opini bardziej doswiadczonych tym mniej wiem, zdecydowalem sie nad kupnem OPTISAN STAR 800203 IV 200/800 lub Soligor MT-800. Ale i tak nie wiem czy to dobry wybór. Chce byc zadowolony z zakupu i nie zalowac,że np. nie kupilem czegos o 300 zł drozszego i teraz na tym trace. Dysponuję gotówką do 3000 zł.

 

Aha czy,jest jakis dobry refraktor do tej kwoty i czy warto takowy kupic jezeli chce sie ogladac i Planety i obiekty głębokiego nieba????

 

Proszę,pomocy!! Please.. :astrobrac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupu chce dokonać do konca stycznia, także mam jescze czas na ewentualny wybór. Z drugiej strony to już chciałbym delektowac sie obserwacjami,lecz wiem ze pospiech nie jest tu "dobrym doradcą".

Co do refraktorów - to podobno są (nie mówię tu o wartościach optycznych) lepsze w utrzymaniu i ogólnie starczają na dłużej - i np. nie mialbym problemu z kropelkami rosy na lustrze w wilgotne noce i biegania z suszarka. - Chociaz dla mnie do dopiero teoria, to az strach wiedziec co mnie bedzie jescze czekało... :?:

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz, poradzę ci tak. Jeżeli masz 3000 tylko na tubę i montaż poczekaj do najbliższego zlotu. Tam możesz i w nocy i w dzień dokładnie się zapoznać ze sprzętem od Mewlonów po U-boty!

Jeżeli 3000 tysiaki razem ze "wszystkim" to poczekaj na Syntę, lub wal do Janusza po MT. O Optisanach nic "dobrego" narazie się nie słyszy (Hamal to wyjątek potwierdzający regółę), ze względu na swoje Supermerketowe pochodzenie, ale Marek S może coś więcej dodać od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rzetelne porady, co do kwoty to tak całość = do 3000 tys,

( - na wiecej by mi narzyczona nie pozwolila, a i matka z domu mnie chce wyrzucic za takie pomysły, a ja i tak przeciez uwazam ze te 3000 to za malo... )

wiec chyba poczekam na Synte EQ5 200/1000

 

Co do zlotów, to bardzo chetnie, jezeli tylko nowi sa mile widziani :Kwiatek:

 

Pozdrowienia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak refraktorek równoważny lustru 200mm to conajmniej 150mm a to już długa maszyna z F/8 też dobra do DS a do planetek i tak apokorektorek trzeba będzie dokupić za 1k€ więc razem z lunetą to wyjdzie juz 2k€ a to już sporo kasy :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak apokorektorek trzeba będzie dokupić za 1k€ więc razem z lunetą to wyjdzie juz 2k€ a to już sporo kasy  :?

 

Prawda, to jest juz duzo kasy.. a bez dobrego (nie miejskiego) położenia to i tak chyba nie wiele by mi to pomogło.

 

Ale trzeba sobie jakos radzic :idea: , poki co to niebo mam juz od tygodnia beznadziejne (Opole), a w sumie nie mieszkam w centrum.. :Cry: Pozdrowienia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli mieszkasz na przedmiesiu Opola a jeśli jeszcze na jego południowych obrzeżach to spokojnie możesz inwestować w teleskop optyczny klasy 200mm bo masz szansę go w pełni wykorzystać a dodatkowo krótki tubus da większą mobilność i możność częstszych wyjazdów w teren 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Masz u mnie rabat, jak zdecydujesz się na Optisana  :lol:

 

A u Nas masz możliwość przerobienia go na Teleskop przez duże "T" i wymianę montażu i szukacza na dużo lepszy 8)

Oj nieładnie Mareczku S. tak tutaj kupczyć i rabatować, nieładnie :wink:

Proszę załatwiajcie takie propozycje handlowe na priva 8)

 

ps. Gratuluję Marku pokazania swojej prawdziwej twarzy na forum, nie spodziewałem się tego po Tobie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.