Skocz do zawartości

Nowosci od FLI


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

FLI wprowadza na rynek dwie bardzo interesujace nowosci.

Pierwsza z nich to bardzo ciekawie zapowiadajace sie kolo filtrowe z centralnym ukladem pozycjonowania filtrow: http://www.flicamera.com/fli/centerline.html .Na poczatek wersja na 10 kwadratowych filtrow 50mm.

Druga nowosc to FLI Atlas fokuser,ktory jest przeznaczony do dzwigania nieco ponad 11kg sprzetu w postaci CCD,CFW,OAG,reduktorow,zlaczek,itp: http://www.flicamera.com/fli/atlas.html

Cos jakby stworzone pod zestaw Adama z MOAG i FLI PL16803 :rolleyes:

Edytowane przez Tomasz_Habaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzęt zapowiedziany był jakiś czas temu, a dokładniej - w czasie ostatniej astrofoto-konferencji w San Jose. Oczywiście starałem się kupić Atlasa, bo akurat wtedy walczyłem z ugięciami mojego newtonowskiego astrografa, ale... pierwsze zamówienia realizowane będą dopiero pod koniec lutego. Realnie w marcu. Na razie pozostałem przy wyciągu Oriona, bo "ma" wytrzymać. Sprzęt wrócił do UK i w tej chwili jest tam modyfikowany (zamiana carbonu na dwa razy grubszy, etc.). Mają mi wykonać także rampę (bazę) pod Atlasa, zamiast wyciągu. Więc, jak okaże się, że nie wygram z wyciągiem Oriona, to wtedy przejdę na Atlasa (w marcu powinien dojść).

 

Koło też jest fajne, ale także niedostępne (póki co). Choć w moim przypadku zupełnie zbędne, bo nie potrzebuje więcej niż 7 filtrów, nie mam także problemów z balansowaniem, bo nie kręcę kamerą, a więc koło zawsze ustawione jest w osi tuby teleskopu.

 

Za to Atlas jest naprawdę genialny. Zaprojektowany jest tak, żeby nie uginać się przy długim ramieniu (korektor + OAG + CFW + kamera = daleko od wyciągu). Podawana nośność jest dla odległości wagi od Atlasa równej 15 cm. Inaczej mówiąc, do newtona robię podstawę w CNC przykręconą na stałe do carbonowej tuby, do Atlasa na stałe przykręcam korektor, do niego resztę. Problem z ugięciami pożegnam raz na zawsze. To w zasadzie jedyna droga, jeżeli chce się być perfekt. Z drugiej strony nie po to kupuje się sprzęt z takiej półki, żeby nie być perfekt.

 

Gdyby ktoś chciał zapytać, dlaczego nie PDF, to odpowiadam - przy takich odległościach zestawu od wyciągu - nie nadaje się. Ma większe ugięcia niż mój aktualny Orion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.