Skocz do zawartości

Obserwacje 26/27.12.2009


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Około godziny 23:30 wystawiłem lunetę na balkon i skierowałem ją na Księżyc. :astro: Najbardziej w oczy rzucała się Zatoka Tęczy, której wierzchołki wyłaniały się z ciemności. Ładnie prezentowały się cienie tuż przy granicy ciemnej i oświetlonej części srebrnego globu. :)

Gdy już się napatrzyłem, popatrzyłem na Plejady, jednak silne LP, nie pozwoliło mi na obserwację większości gwiazd tej gromady. :angry:

Wybiła północ, pojechałem windą do suszarni, która znajduje się na dziesiątym piętrze bloku. Tylko tam mam sporą panoramę wschodniego nieba.

Moją uwagę przykuł bardzo jasny, czerwonawy kolor, niemigoczącego punktu wysoko nad horyzontem. Oczywiście jak się domyślałem punkt okazał się Marsem. :D

Tarczka malutka, szczegółów brak, a gejzery ciepłego powietrza wylatującego z kaloryferów pod parapetem, wpadające prost przed lunetę co chwilę całkowicie rozmazywały obraz. <_<

Poczekałem kilka minut aż Saturn wyjdzie ze smogu, który obejmuje cały horyzont i kilka stopni nad nim. Saturn na powiększeniu 90x w ogóle nie chciał się wyostrzyć, na powiększeniu 60x całkiem, całkiem. Tarczka widoczna, pierścienie majaczą od czasu do czasu, ale i tak słabo je widać. Na powiększeniu 30x pierścienie prezentują się lepiej niż na większych, jednak wygląda to jedynie jak poświata pierścieni, a nie pierścienie.

 

Obserwacje są jakie są, jednak jestem z nich bardzo zadowolony, zwłaszcza że niebo ostatnio przez długi czas było zachmurzone. :deszcz:

Mam nadzieję że teraz będzie coraz więcej takich bezchmurnych nocy! :D

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wczoraj obserwowałem moją 9-calówką, pierwszy raz od 3 miesięcy, bowiem wróciłem na święta ze studiów i w końcu było jako takie czyste niebo. Najkrótszy okular jaki posiadam to 12mm plossl, i muszę powiedzieć że obserwując nim (powiększenie 108x) widziałem wyraźnie jaśniejszą czapę lodową na jednym z biegunów i pociemnienie na 1/5 powierzchni tarczki. Koniecznie muszę zainwestować w coś krótszego ew. barlowa, bo opozycja się zbliża i nie można przegapić takiej okazji.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.