Skocz do zawartości

Synta 10 czy 8???


Mathias

Rekomendowane odpowiedzi

Mathias, prawdopodobnie zderzyły się 2 czynniki:

-wcale nie najlepsze wbrew Twoim ocenom niebo

-Twoje skromne doświadczenie

4.5 magnitudo, to wcale nie jest dobre niebo do DS. Albo light pollution, albo lekka mgiełka w atmosferze, albo jedno i drugie. To wystarczy, aby większość obiektów DS była słabo lub w ogóle niewidoczna. Przy czym DS DS-owi nierówny. Obiekty bardzo jasne, zwarte, lub rozdzielające się w teleskopie na gwiazdy będą widoczne "prawie normalnie" [prawie jak z reklamy, ta różnica jest spora]. Zatem Plejadom, M44 i jeszcze paru otwartym gromadom, mgławicy M42, gromadom kulistym jak M13 albo galaktyce M31 złe warunki robią względnie jeszcze niewielką krzywdę. Reszta DS-ów to delikatne mgiełki, ledwo odcinające się od tła bardzo ciemnego nieba. Przy najlżejszym LP lub zamgleniu trafia je szlag natychmiast. Mgławica M1 Krab należy właśnie do tej kategorii.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się poprowadzić kolejną obserwację. Na moje nieszczęście zacząłem bawić się śrubkami od kolimacji. W końcu tak rozkolimowałem telepa ze nic nie było widać. Jednak za pół godziny po długim przekręcaniu śrub miałem jako taki obraz. I teraz się pytam czy m101 i m57 to miało wyglądać jak taka niewyraźna mgiełka praktycznie niewidzialna?? I jak najlepiej mam kolimowac teleskop czyli skąd mam wiedzieć ze jest cycuś glancuś ( wiem że się robi takie z opakowania na kliszę ale jak i o co chodzi?) :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje nieszczęście zacząłem bawić się śrubkami od kolimacji. Jednak za pół godziny po długim przekręcaniu śrub miałem jako taki obraz. I teraz się pytam czy m101 i m57 to miało wyglądać jak taka niewyraźna mgiełka praktycznie niewidzialna?? I jak najlepiej mam kolimowac teleskop czyli skąd mam wiedzieć ze jest cycuś glancuś

 

Tak, M101 jest b. niewyraźna. To duży obiekt [rozmiary kątowe niewiele mniejsze od tarczy Księżyca], ale baardzo "blady" -mała jasność powierzchniowa. Ledwo, ledwo dostrzegalny pod bardzo ciemnym niebem. M57 natomiast jest b. malutka i wymaga sporych powiększeń, by odróżnić ja od bladej gwiazdki -to mgławica planetarna. Czy czasem nie chodziło ci raczej o M51? To też galaktyka, tak jak M101. Jest mniejsza jeśli chodzi o rozmiary, ale znacznie łatwiejsza do dostrzeżenia.

Co do kolimacji -szybki test. Wyceluj teleskop w Gwiazdę Polarną lub jakąś blisko niej[nie będzie uciekać z pola widzenia] i daj maksymalne powiększenie, jakim dysponujesz. Następnie rozogniskuj wyciagiem obraz raz w jedna, raz w druga stronę. Rozogniskowany obraz gwiazdy to pierścienie dyfrakcyjne z centralnym punktem w środku [tzw. dysk Airy'ego] Obraz powinien być symetryczny, tzn. pierścienie dyfrakcyjne powinny być wycentrowane względem środka. Jeśli jest niecentralnie, wtedy kolimacja nie jest O.K. Możesz z resztą w ten sposób kolimację przeprowadzić -regulując [b. delikatnie!!!] i sprawdzając obraz rozogniskowanej gwiazdy. Za każdym razem trzeba ustawić ją w środku pola widzenia. Drżenie i rozmazywanie/roziskrzanie się pierścieni dyfrakcyjnych, które przy okazji zauważysz to efekt seeingu [drgania atmosfery].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.