Skocz do zawartości

Bum na słoneczku


Safko

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś na przykład Słoneczko było w miare spokojne w stosunku do innych dni. Raczej też nie spodziewam się zorz, ale tak czy inaczej takie długie okresy podwyższonej aktywności świadczą o tym, że po długim okresie minimum Słońce się już dobrze przebudziło i zmierza w kierunku maximum.

 

Sytuacja na żywo:

http://www.swpc.noaa.gov/SWN/index.html

 

Gif z kilkoma ostatnimi wybuchami:

http://soho.esac.esa.int/data/LATEST/current_c2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Mam byc moze kontroweryjne pytanie, ale bardz prosze o odpowiedz. Kilka tygodni temu ogladalam na Discovery program 'Apokalpisa 2012' i zapadla mi w pamiec wypowiedz naukowca odnosnie burz magnetycznych na Sloncu. W programie byla mowa, ze bardzo silne burze sloneczne moga powodowac nie tylko te przepiekne zorze na niebie, ale i powazne konsekwencje,np. w postaci wzmozonej aktywnosci wulkanow i nasilenia efektu El Nino. Dzis na jednej ze stron NASA wyczytalam, ze w ostatnim tygodniu satelita Stereo zaobserwowal jeden z najwiekszych wybuchow jakie kiedykolwiek widziano. W zwiazku z tym moje pytanie, czy to mozliwe, ze zjawiska jakich jestesmy swiadkiem w ostatnich dniach, w tych wybuch islandzkiego wulkanu, moga miec z tym zwiazek? Czy powinnismy sie obawiac wzrostu nieprzychylnych czlowiekowi zjawisk naturalnych w zwiazku ze wzrostem aktywnosci slonecznej? Chcialabym podkreslic, ze jestem raczej sceptycznie nastawiona do wszelkich koncow swiata itp. i nie szukam potwierdzenia lub obalenia tej 'teorii'. Chodzi mi jedynie o calkowicie naukowa opinie. Zaintrygowala mnie zbieznosc czasu tych wydarzen.

 

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

A pamiętasz jakiś rok w którym było tyle różnych kataklizmów co w tym? Tak mocne trzęsienie ziemi w Haiti , takie powodzie w Polsce, erupcja wulkanu paraliżująca lotniska, trąby powietrzne nad Polską itd.? I jeszcze masz wątpliwości? To znaczy ma to pewnie bardziej nawiązanie do 2012 niż do słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda Słoneczna ma ogromny wpływ na "pogodę" Ziemską, jest pewna korelacja, którą codziennie badają różni naukowcy. Na razie wiemy, że wpływ jest. Poza naszym zasięgiem, w tej chwili, jest "dokładne" przełożenie zjawisk zachodzących na Słońcu na nasze środowisko. Jeden wybuch, skierowny w stronę Ziemi może wywołać pewne oczywiste konsekwencje (porażenie systemów przesyłowych energii elektrycznej, uszkodzenia satelitów, itd...) lecz jeśli pojedynczy rozbłysk skierowany jest w Inną stronę, wtedy nie ma niebezpieczeństwa bepośredniego.

 

Aktualnie nasze Słonko pomału wchodzi w nowy cykl, pierwszy etap dążenia do maksimum Słonecznego jest relatywnie szybki ( w porównaniu do wygasania maksymalnej aktywności), tak więc czas przygotować się na coraz częstsze i silniejsze wybuchy na Słońcu. Tak zmasowany "atak" na naszą atmosferę na pewno nie pozostanie bez odzewu i przez kilka lat możemy doświadczyć pewnych anomalii pogodowych, jak będzie czas pokaże, w najgorszym wypadku powrócimy do czasów sprzed telefonów komórkowych, co zapewne będzie miało większy wpływ na psychikę krajów wysokouzywilizowanych niż na życie np. pierwotnych aborygenów :P

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.