Skocz do zawartości

Montaż azymutalny do C6


Pawlos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pytanie laika.

Jak dobrze pójdzie niedługo będę w posiadaniu Celestrona C 6 SCT.

Przy okazji pytanie - czy to ma powłoki starbright XLT i czy rzeczywiście są tak dobre? Sprzęt będzie ze Stanów - przywiezie znajomy.

Ale przechodząc do meritum, sprzęt ten ma mi służyć do fotografii samolotów na wysokościach przelotowych, na dzień dzisiejszy posiadam obiektyw MTO, nosiłem się również z zamiarem kupna MAK-a Sky Watchera 127 mm z tego co wiem tam nie ma problemu z mocowaniem do statywu foto,

natomiast ten celestron ma coś co nazywa się dovetail:) z tego co widziałem jest to taka szyna.

Pytanie -jak to zamocować do statywu foto, ewentualnie jaki montaż do tego abym mógł swobodnie robić fotki,

nie interesują mnie żadne paralaktyki, mikroruchy etc. - tylko rozwiązanie jak to zamontować tak aby było stabilnie i wygodnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

to w takim przypadku niezłym rozwiązaniem będzie montaż typu giro, jest ich sporo do wyboru:

http://www.williamoptics.com/accessories/eztouch_features.php#

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=150&class1=3&class2=301

http://www.tele-optic-tecnica.de/pageID_5186398.html itp

a dovtaile mają zazwyczaj parę otworów z gwintem statywowym, więc nie powinno być raczej problemów, żeby przykręcić np. stopkę statywową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlos, nie rób sobie tego. Nie myśl nawet o sadzaniu teleskopu o minimalnym powiększeniu w granicach 50x na statywie foto. To boli,tylko w obserwacjach horyzontalnych może trochę mniej. Musze kończyć zaraz i nie mam czasu pisać dłużej, dlaczego. Ale to sprawdzone... Hasło: opadanie głowicy pozbawionej wyważenia. Zapomnij o tym na zawsze.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlos, nie rób sobie tego. Nie myśl nawet o sadzaniu teleskopu o minimalnym powiększeniu w granicach 50x na statywie foto. To boli,tylko w obserwacjach horyzontalnych może trochę mniej. Musze kończyć zaraz i nie mam czasu pisać dłużej, dlaczego. Ale to sprawdzone... Hasło: opadanie głowicy pozbawionej wyważenia. Zapomnij o tym na zawsze.

Pozdrawiam

-J.

 

 

Witam,

 

W takim razie co proponujesz w rozsądnej cenie?

AZ 4 ?

Pytanie jaka jest jego wysokość? czy da się swobodnie obserwować na "stojaka"?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ4 chyba byłby O.K., aczkolwiek nie wiem, czy pod SCT 6" nie przydałyby się stalowe nogi. Chociaż np. taka Porta jest na alu statywie i nominalnie ma 4.5kg udźwigu, czyli prawie, prawie...

Co do pozycji siedzącej, popieram Polarisa.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montaży to masz dwie proste drogi , tańsza to AZ4 na stalowych nogach 1,75

i droższa to Vixen Porta II + skywacherowski stalowy statyw z nogami 1,75

Właśnie to różni Portę I od II , w końcu zrobili osadzenie głowicy w standardzie Skywachera czy Celestrona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co do montaży to masz dwie proste drogi , tańsza to AZ4 na stalowych nogach 1,75

i droższa to Vixen Porta II + skywacherowski stalowy statyw z nogami 1,75

Właśnie to różni Portę I od II , w końcu zrobili osadzenie głowicy w standardzie Skywachera czy Celestrona

 

Witam,

 

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi,

Jako że C6 coraz bliżej przyjazdu do mnie, pomału będę zamawiał jakiś montaż.

Ponieważ Az4 na alu nogach moge nabyc o połowe taniej niz na stalowych - moje pytanie czy będzie to stabilnie siedzieć?

Na stronie delty napisane że AZ4 na alu waży 3,5 kg a na stalowych 4 kg, tylko 0,5 kg różnicy? wygląda na jakiś błąd.

Dajcie znać,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi,

Jako że C6 coraz bliżej przyjazdu do mnie, pomału będę zamawiał jakiś montaż.

Ponieważ Az4 na alu nogach moge nabyc o połowe taniej niz na stalowych - moje pytanie czy będzie to stabilnie siedzieć?

Na stronie delty napisane że AZ4 na alu waży 3,5 kg a na stalowych 4 kg, tylko 0,5 kg różnicy? wygląda na jakiś błąd.

Dajcie znać,

 

Pozdrawiam

 

Witam,

 

Montaż zakupiłem na alu nogach, tuba dojechała wczoraj w nocy,

I tu pytanie, zamontowałem tube w głowicy, ale w dovetailu nie ma żadnych otworów z boku szyny,

Czy to się ma trzymać tylko na "dokręcającą" śrubę głowicy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pytanie, zamontowałem tube w głowicy, ale w dovetailu nie ma żadnych otworów z boku szyny,

Czy to się ma trzymać tylko na "dokręcającą" śrubę głowicy?

 

Tak. Ta śruba pracuje na docisk. W niektórych montażach chyba spotyka się nawet dwie, tak dla bezpieczeństwa. Cała idea z dovetailem polega na tym,że tubę teleskopu możesz b. łatwo osadzić na głowicy montażu, a także przesuwać tył/przód celem wyważenia.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.