Skocz do zawartości

Modernizacja sprzętu


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam lunetę Alpen 30-90x90 i służy mi od dawna. Jednak chcę żeby posłużyła drugie tyle, jednak czy jest możliwość żeby zmodernizować powiększenie?

Mam powiększenie 90 i chyba wszystko co było do zobaczenia na takim powiększeniu (poza ISS) już widziałem. <_<

Czy dałoby się trochę zwiększyć powiększenie? Do 110 lub więcej? Może da się wydłużyć jakąś część czy coś?

Kasy nie mam zbytnio na jakikolwiek lepszy zakup więc pytam o ulepszenie lunety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinować możesz [jakieś nasadki z 2 soczewek na okular itp.], ale to wg. mnie ślepa uliczka. Po prostu to nie jest konstrukcja umożliwiająca sensowną modernizację. Zmiana powiększenia na 110x też sama w sobie Ci nic nie da -efekt praktycznie niezauważalny.

Teoretycznie można by wywalić z takiej lunety sekcję okularu zoom i wstawić wyciąg okularowy 1.25". Tylko razem z zakupem okularów i kątówki wyniesie Cię to sporo, pewnie tyle samo lub więcej co gotowy refraktor 90/900 na AZ3 z 2 okularami i kątówką, o znacznie lepszej optyce. Pamiętaj,że spottery jak Twój to zwykle krótkogniskowe refraktory achromatyczne, więc kiepsko sobie radzą z dużymi powiększeniami na jasnych obiektach z powodu silnej aberracji chromatycznej [można walczyć filtrami , w granicach rozsądku]. Poza tym, by zobaczyć więcej, nie wystarczy zmiana powiększenia. Jest jeszcze coś takiego, jak rozdzielczość, a ta rośnie ze średnicą obiektywu teleskopu.

Moja rada: zacznij oszczędzać na większy sprzęt. Jaki konkretne, to zależy, gdzie nim będziesz obserwował i co. Radykalną zmianę zapewni Ci duży teleskop [np. Synta 6-8" na Dobsonie], ale póki nie wkroczysz w wiek pozwalający na zdobycie prawka jazdy, raczej nie pojedziesz z nim sam za miasto,a i nie da się tego zabrać na obóz harcerski czy władować rodzicom do auta w drodze na wakacje, bo jest na to zdecydowanie za duży. Zostaje coś mniejszego i tu dobre pytanie, co. Coś takiego, co mógłbyś sam obsłużyć w mieście, a przy okazji wyjazdów np. wakacyjnych dałoby się zabierać. Ewentualnie na razie inwestujesz w dobry teleskop do planet użytkowany tylko spod domu, a poza miasto jeździsz nadal z lornetką lub tą lunetą, co masz [warto ja zaopatrzyć w jakiś szukacz, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.