Skocz do zawartości

Jakie akcesoria do 6"


sand_man

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Synty 6" z kitowymi 25 i 10mm. Zamierzam teraz dokupić do niej kilka dodatków, więc proszę o rady. Jakie okulary, filtry, barlowy kupić, aby nie przeciążyć studenckiego budżetu (może na raty?)? Teleskop stoi u Rodziców na wsi, niebo jest ciemne, a (przynajmniej na razie) interesują mnie tylko obserwacje wizualne (może też przypomnę sobie jak się szkicuje ;) dawno tego nie robiłem). Z góry dziękuję za pomoc.

 

PS. Także oferty sprzedaży takiego sprzętu mile widziane ;)

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ;) Obserwuję wszystko, co się da zobaczyć. Korzystając z tych 10 i 25mm łysy i M31 zapierały dech. W większej fazie Księżyc razi. Double cluster, M36, M41, M43, M44 i Plejady także były piękne. Nie mam jeszcze ani doświadczenia ani porządnego atlasu (już na szczęście zamówiony) więc nie udało mi się znaleźć nic więcej. Z planet jak na razie widziałem tylko Marsa i Saturna. Zdecydowanie za mały power - na tym pierwszym nie było żadnych szczegółów, Saturn to tarcza z uszami.

 

Myślałem o jakimś szerokokątnym 15mm, do planet 6,5 lub 7mm, barlow, zestaw filtrów. Oczywiście nie wszystko na raz ;)

Chyba trafiłem na dobrej jakości standardowe okulary. Gwiazdy są punktowe, obraz ostry w prawie całym polu, na jasnym Księżycu widać tylko trochę fioletu (przy pełni, gdy oglądałem kratery na brzegach), więc na razie nie będę ich niczym zastępował.

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widzisz wad brzegowych tych tanich okularków to dobrze. Dobrze dlatego, że możesz sobie pozwolić na tanie okulary szerokokątne. Jeśli chcesz coś ok 15mm to możesz zapolować na swana. Przyzwoite są też hyperiony.

Do planet i nie tylko mozesz trzasnąć Plossla TeleVue 8mm lub orto - oba w podobnych cenach są.

Jeśli chodzi o barlowa - to nie kupuj- szkoda kasy na te tanie barachło - lepiej dołóż do okulara.

Do planet i księżyca dokup filtr polaryzacyjny.

Edytowane przez bratapita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widzisz wad brzegowych tych tanich okularków to dobrze. Dobrze dlatego, że możesz sobie pozwolić na tanie okulary szerokokątne.

 

chciałbym właśnie zobaczyć tę różnicę i kupić coś, co zostanie mi na lata.

a czy warto zainwestować w jakiś 15mm - 20mm 2" okular?

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie przy tej ogniskowej (o ile masz syntę 6" na dobsonie - czyli 1200mm) to podstawowym okularem z szerszych jest 13mm. Dobrze myślisz z inwestycją - bo okulary zostawisz a teleskop kiedyś wymienisz. Z tańszych a przyzwoitych to hyperion, trochę droższy ale świetny jest SW SWA 13mm no i nawet dla niektórych jako docelowy LVW 13mm - jest teraz na naszej giełdzie za 650zł - naprawdę warto. Okulary te mają mocowanie na 1,25 i 2" - jednak filtry 1,25". Wybór należy do ciebie.

Z tych serii okularów masz jeszcze 17mm - też warto sobie zakupić.

Edytowane przez bratapita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed zakupami lepiej spróbuj umówić się z kimś lub odwiedź astrozlot - i popatrz przez różne szkła aby wiedzieć jaka jest różnica i co najlepiej będzie Ci pasowało. Czasem lepiej chwilę zaczekać na okazję na giełdzie lub po prostu dozbierać ale być zadowolonym.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.