Skocz do zawartości

Pierwsza lornetka


anum

Rekomendowane odpowiedzi

Naszło mnie żeby kupić lornetkę. Może po części dlatego że sporo osób na forum mnie tym zaraziło, pisząc że to relaksujące, i że widok jest świetny. Z tym że tak - mam mały budżet, jakieś 150zł około. Można za to kupić coś sensownego ? Lornetkę chce używać bez statywu, praktycznie tylko do obserwacji nieba. Myślałem o takiej http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_74&products_id=233&lunety=Lornetka_Bresser_10x50_BaK4

W porównaniu do podobnych w tej cenie ta ma już pryzmaty z tego kronu barowego, czyli te lepsze. Ogólnie wiem o lornetkach tyle co nic, więc doradźcie mi coś. Czy opłaca się kupić tą lornetkę ;? Jakie będą nią widoki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dobrą lornetkę warto wydać więcej niż 160 zł. Proponuję nabycie Nikona Action VII 8x40 za 240 zł - apertura już wystarczająca do astro, a pole widzenia 8.2 st. czyni nawigację po niebie bajecznie łatwą. No, i obrazy z Nikona "cieszą oko".

W sprawie lidletki warto pamietać opinię zwierzaka_grubasa wyrażoną na astro4u.net: "Kiedys mialem meade 10x50 tzw.lidletke i bylo ok ale od kiedy mam nikona wiem ze wtedy nie bylo ok."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w Media Markt (w Szczecinie)i jak zawsze zatrzymałem się przy stoisku z lornetkami. Zaciekawiły mnie 3 modele. Bresser Sagittarius 10X50 pole widzenia 99m/1000m - 79 zł, Bresser Lidletka 10X50 pole widzenia 114m/1000m -dokładnie jak ta twoja za 125 zł i Nikon Action 8X40 za 249 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser 10x50 już wędruje do mnie ze sklepu teleskopy.pl ;) I obrotowa mapa nieba też w drodzę. Fakt, można by było stówę dołożyć na tego nikona. Ale nie mam wielkich wymagań co do lornetki, bo to będzie takie uzupełnienie które mogę wszędzie wziąć. Czas zacząć zbierać powolutku na nowy refraktor ;^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anum, gdybyś dołożył tylko 80 zł to miałbyś Nikona Action VII 8x40, a tak masz lidletkę. Lidletke, która nominalnie jest lornetką 10x50, ale jak pokazały testy na optyczne.pl w rzeczywistości jest lornetką 8.5x40 ... czyli osiągami wspomnianego Nikona nie przebije, na dobitkę mając duuuużo mniejsze pole widzenia, wyraźnie gorszą jakość obrazu, i wykonanie też.

np. tu tanio Nikon 8x40:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki/Action-VII-8x40-CF

http://fotozakupy.pl/lornetka/nikon-action-vii-8x40-cf,4550s

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys Lidletke, kupioną zresztą w Lidlu. Osobiscie bylem z niej zadowolony. Jakos/cena (wtedy 89 zł) byla rewelacja, ale wybralem ją z 7 czy 8 sztuk. Reszta byla albo rozkolimowana, albo psiadala tragiczne luzy.

Na pewno to lepszy wybor niz noname z allegro o pow rzedu 100 x :-).

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skymacho - wiem o tym. ale nie mam pojęcia na jakiej podstawie piszesz że ta lornetka ma średnicę obiektywu 40mm, jak ma przecież 50 ;? Powiększenie, owszem może i ma 8.5 czy tam ile, nie jestem w stanie ocenić. Co do lornetki - zakup uważam za udany. Fakt, można było dołożyć i kupić nikona ok, ale gdzieś leży granica prawda... Naprawdę nie mam wielkich wymagań do lornetki. Nie kupiłem w lidlu, tylko na teleskopy.pl tak więc nie jest to jakiś niekompletny rozkolimowany zestaw ;). A jak będe miał 80zł to odłożę już do nowego refraktora.

 

Lornetka tak czy siak mi się podoba, widoki super i jestem zadowolony. Nie widzę żadnych wad które by mnie kłuły w oczy bądź uprzykrzały obserwacje. Co do jakości obrazu, no pewnie ustępuje Nikonowi ale nie mów że zaś tak dużo.. nie popadajmy w skrajności. Kiedyś jak kupie sobie większą i lepszą, to wtedy pomyślę, 'kurdę jednak to co widziałem wtedy <teraz> to było nic'. Bo zawsze tak jest. Przytoczyłeś opinię gościa który powiedział że jak miał nikona to odczuł różnicę. Ale pewnie jak kupił sobie jeszcze lepszą i droższą lornetkę to wtedy skapnął się że jednak Nikon to nie było to. Tak już jest. Nie traktujmy zakupionych sprzętów jako takich na całe życie, bo życie jest długie i jeszcze niejedną lornetkę czy teleskop na pewno kupię, naturalnie lepszy. Nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy ;)

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu test lidletki - wtedy znanej jako Meade 10x50:

http://www.optyczne.pl/43-Test_lornetki-Meade_10x50.html

 

p.s. wielu obserwatorów ma taką lidletkę ale kupili ją za kilkadiesiąt złotych w Lidlu. Ty wydałeś na nią 2x tyle co oni ... i z całą pewnością to nie był najlepszy deal twojego zycia, niestety.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłóciłbym się. Zestawy w lidlu były niekompletne, rozkolimowane i raz w roku. Podobnie skylux, w lidlu 280zł, w sklepie z teleskopami 450zł. Co do ceny lornetki - pokaż mi skymacho lornetkę z pryzmatami bak-4 i powłokami FC taniej niż 160zł. Wtedy możemy pogadać o nieudanym zakupie ;)

 

Jeśli lidl sprzedawałby raz w roku niekompletne, rozkolimowane synty 6" za 600zł, to co, nie opłacałoby się wtedy już kupywać ich za 800zł ? bo raz w roku byłyby w lidlu w żałosnym stanie ;? No proszę Cię -.-

 

w linku którym dałeś to tu są wady jakichś sztuk z lidla po części.

Ale jeśli chodzi o powiększenie - to może to i racja. co do średnicy - sam nie wiem, spróbuje sprawdzić.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anum, tu nie ma się o co kłócić bo wszystko jest dość oczywiste. Lidletka to bubel, który można sobie kupić za kilkadziesiąt złotych jesli zna sie na tyle dobrze na lornetkach by wybrać dobry egzemparz. Reszta chętnych z mniej zasobnym portfelem powinna dołożyć do Nikona 8x40 bo to już całkiem porządny sprzet.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była za kilkadziesiąt złotych gdzieś to bym ją kupił - a szukałem. Bubel, no może i tak, zależy też dla kogo, ale tak czy siak do 160zł lepszej lornetki w sklepie nie kupisz. Ja się o nic nie kłócę, kupiłem pierwszą lornetkę która na pewno ma dużo wad, tylko Ty piszesz jakbym ja kupił ją na całe życie -.- mi tam się podoba, będą pieniądze, kupie lepszą.

 

Lidletka to bubel ? a wiesz ilu forumowiczów zaczynało z takim bublem ? i wszyscy żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anum, nie chciałem ci psuć przyjemności z zakupionej lornetki ale kiedy zobaczyłem, że polecasz lidletkę w cenie 160 zł ( a nie 80 zł ) to wolałem ci uświadomić jak sprawy z nią się mają ... Obecnie tanią opcją do polecenia jest Nikon Action 8x40 i ewentualnie DO Entry 10x50 - obie w cenie ok. 240 zł.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz rację ;) hm raczej nie miałem zamiaru jej polecać.. po prostu moje oczekiwania spełniła.Co do ceny 80zł - to cena tylko z lidla, a w lidlu dawno tej lornetki nie było. No i lornetki za 120-150zł ze sklepów są gorszej jakości, mają gorsze pryzmaty i powłoki. W sumie 160zł to nie majątek, jak przyjdzie okazja do zarobienia to w 3 dni można odrobić taką kwotę. A co do nikona.. mówiąc szczerze, miałem 160zł i ani grosza więcej, i jakiekolwiek kolejne 80zł to mógłbym dopiero za jakiś czas wykombinować. Może dlatego postawiłem na ta lornetkę. No i trochę szkoda było, do nowego teleskopu muszę dozbierać 500zł + sprzedać obecny, więc każde 80zł się przyda. A lornetka.. spodobała mi się i na pewno kupię lepszą, może i Nikona, ale kiedy to czas pokażę.

 

mimo wszystko dzięki za link do testu tej lornetki, trochę się dowiedziałem i na przyszłość będę bardziej przyglądał się temu co kupuje. Ale zakup.. i tak udany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale koledzy niestety mają rację. Troszkę przepłaciłeś za lornetkę Bressera 8,6x40. W Lidlu w promocji kosztowała ona nawet 39,99. Ale była jeszcze taka zaleta, że można było wybrać dobry egzemplarz. Ty kupując w sklepie internetowym masz około 90%, że dostaniesz szajs. Ten test na optyczne.pl który Ci podlinkowali, jest bardzo profesjonalnie przeprowadzony, i niestety piszą prawdę :unsure: Ja jednak oddał bym ją na twoim miejscu, i dozbierał do Nikona. Jest to wielka przepaść w dawanych obrazach i jakości wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny napiszę - pokaż mi do 160zł lepszą lornetkę. Zlinkuj, wtedy porozmawiamy. Tak 40zł, od razu 20. Od bardzo dawna nie było tych lornetek w lidlu, pojawiły się nawet pogłoski że w ogóle nie będzie. Więc, co mam czekać rok na lornetkę ;? albo się w ogóle nie doczekać ich w lidlu ? A potem kupić rozkolimowany nie kompletny zestaw ?

Co do Twojej opinii o sklepach internetowych, nie wiem czym ją podpierasz. Robiłem kilka razy zakupy w teleskopy pl - i nie mam zarzutu do nich, podobnie do sklepu teleskopy net. Odpowiadają na maile, towar zgodny z opisem, dobrze zapakowany, niczego nie brakuje. Znam wiele osób które kupywały lornetki na teleskopy pl, i jakoś każdy dostał dobrą sztukę. Za to tych co kupywali w lidlu, tylko nielicznym udało się "skompletować" zestaw. No i znaleźć skolimowaną lornetkę

 

Kurde no... Skoro przepłaciłem to oznacza 2 możliwości:

a ) Jest tańsza i lepsza lornetka, dostępna w sklepach

b ) Ten model lornetki był gdzieś dużo taniej, no bo różnicę cen o 9zł to chyba aż tak nie będziemy przesadzać.

 

więc który wariant ? słucham ?

 

Drogi kolego, przepaść nie jest na pewno wielka. Wielka przepaść to jest pomiędzy lornetką za 1000zł, a taką lidletką. nikon to na pewno lepiej wykonana lornetka, no ale tak na dobrą sprawę... to nie wiem jaka wielka różnica w oglądaniu gwiazd, czyli święcacych punktów, może być w tych obu lornetkach. no jakaś pewnie jest, ale nie rób z tego nieba i ziemi.

 

Co do tamtego testu, odniosę się jeszcze raz. W mojej sztuce nic nie skrzypi i nic nie jest porysowane, a obraz jest normalny, jaki jest, nic nie kłuje w oczy. Pewnie opisali jakąś pożal się sztukę z lidla ...

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że Bresser 10X50 ostatnio był w Lidlu w sierpniu 2009 roku, a wiec dość dawno. Nawet w grudniu dali podróbke lidletki z zoomem, którą ja osobiście nabyłem ( tak, wiem że zoom w taniej lornetce = szajs, ale wtedy tak bardzo chciałem mieć cokolwiek do obserwowania nieba, że nie moglem się oprzeć, ani czekać dłużej).

 

Swoją drogą tj wcześniej wspomniałem w Media Markt pojawiła się ostatnio Lidletka za 125 zł.

Za 79 zł był Bresser Sagittarius 10X50 pole: 99 m. Ktoś wie coś na jej temat ?

Edytowane przez jareksmolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka Bresser Sagittarius 10X50 ma pryzmaty BK-7, czyli te gorszej jakości. Lidletka ma bak-4. Nie kupiłbym tej lornetki. Kupując lornetkę, patrz czy ma ona pryzmaty bak-4. Bo w tych tańszych, bk-7 obraz może być pociemniały na brzegach pola widzenia. Są po prostu stosowane w tanich lornetkach.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie!

Nie chcę zakładać nowego tematu, bo mam podobne pytanie. Chciałabym kupić sobie lornetkę - fundusze podobne jak poprzednik. Do czego miałaby służyć? Głównie krajobrazy, samoloty (po prostu, żeby były bliżej i się je lepiej oglądało :)), a także lotniska tzn. np. żeby zobaczyć z jednego końca pasa startowego na drugi ;) I tu pytanie - powiększenie 10x czy 12x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie...

Z mojego doświadczenia wynika, iż początkujący zawsze napalają się na większe, doświadczeni potrafią z czasem docenić i 7x, nie tylko ze względu na jasność. Czasem w górach, przy obserwacji na duże dystanse (przeciwległy szczyt, dno doliny), wygodniej się obserwuje z ręki mniejszym powiększeniem. Paradoksalnie, można dostrzec więcej szczegółów, gdyż obraz się tak nie trzęsie.

 

Brałbym 10x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też myślałam, ze 10x będzie lepsze.

I tu kolejne pytanie - jako, że fundusze mam ograniczone i nie mam jakiś wielkich wymagań (byle było w miarę dobrze widać ;)) to znalazłam takie lornetki: Opticam Leo III, Delta Optical Voyager i POINT PRECISION MH 10x50 BAK4. Czy któraś z nich byłaby w porządku jak na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja właśnie dostałem prezent w postaci Lidletki ze sklepu Teleskopy i czekam na nocne niebo. W dzień daje radę i naprawdę czysto widać. Pozdrawiam. Nic nowego do tematu nie wniosę oprócz tego, że za te 160 pln. jest chociaż 2letnia gwarancja w dobrym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.