Skocz do zawartości

NGC5529 z koleżankami


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie to tylko 80 minut luminacji wykonanej podobnie jak moje ostatnie zdjęcia w średnich warunkach - dlatego z materiałem nie można było poszaleć.

Co do samej galaktyki (odległa o około169 milionów lat świetlnych) to na pewno wyróżnia się z pośród kilkunastu sąsiadek tej samej grupy galaktyk. NGC5529 jest otoczona niewidocznym na zdjęciach z ziemi halo. W dolnym lewym rogu na uwagę zasługują kolidujące NGC5545 i NGC5544. Obecność gazu halo mogą być związane ze środowiskiem NGC 5529, która jak już wspominałem zawiera co najmniej 17 galaktyk.

5529 copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.