Skocz do zawartości

Filtry kolorowe Oriona


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem ostatnio komplet filtrów planetarnych

Orion

#15 Żółty

#25 Czerwony

#58 Zielony

#80A Niebieski

Mialem wybor filtrow Oriona, Baadera, Celstrona, Medae lub Skywatchera. Oriona wybralem ze wzgledu ze w zestawie byly dokladnie te kolorki o ktore mi chodzilo.

Co do zastosowania filtrow planetarnych nie bylem do konca przekonany, ale po przeczytaniu recenzji Wimmera sie w koncu skusilem.

Zakup był kierowany po katem obserwacji Marsa. Jakież było moje zdziwienie że filtr czerwony tak dramatycznie sciemnił obraz ze w moim 8'' SC ACF była widoczna tylko krwawo czerwona "kulka" bez zadnych detali, nawet czapy znikneły. Podobnie było z innymi kolorami. Przypuszczałem w pierwszej chwili że filtry były kiepskiej jakości. Co prawda sam Mars w przy x 250 pieknie sie prezentował bez filtrów, ale obraz był troszke ciemny. Dopiero podczas obserwacji Saturna kiedy max moglem wyciagnac x 150 (dalej obraz ciemny) cos mnie tchneło. Zalozyłem filtr żólty, patrze w okular, a tu Saturn czerwony ! Co jest myslę ? Wtedy sobie przypomnialem ze do katówki mam zamocowany UHC-S 2'' na stałe gdyz wiekszosc obserwacji prowadze z duzym LP i w redukcji 2''/1,25'' Neodymium ktory jest demontowany gdy lookam DS. Postanowilem na chwile zdemontować UHC-S. Patrze znów w okular - SZOK. Planeta doslownie swieci na zółto. Pojawily sie ksiezyce i Cassini na obrzezu. Detal niemilosiernie wyeksponowany. Zakladam filtr czerwony, rece sie czesą z wrazenia, teleksop na Marsa. Znowu SZOK. Planeta jak z obrazka, duzo jasniejsza, datal o niebo lepszy.

 

Dlaczego mi nikt nie powiedział zeby nie łaczyc UHC-S z Neodymium do planet :-)

Obydwa poprawiaja LP, ale w polaczeniu dramatycznie sciemniaj obraz. Sam UHC-S tez nie nadaje sie do planet z tego samego powodu. Neodymium jak najbardziej. Obraz jaki daje przypomina kolorystyką te z fotek.

Filtry Oriona spisuja sie doskonale, fakt kazdy kolorek wyciaga inny szczegol. Zly jestem tylko na siebie, ze tak pozno zajazylem, Mars ma juz tylko 10''. UHC-S jest zakladany tylko do DS.

Polak madry po szkodzie.

Teraz juz wiem ze UHC-S wprowadza lekki zafarb zielonego ktory przy DS nie ma znaczenia, ale w polaczeniu z Neodymowym znacznie sciemnial obraz, choc sam tez nie powinien byc stosowany do obserwacji planetarnych z tych samych powodow.

 

Ku przestrodze innym "nadgorliwcom" :-) mozna przesadzic ulepszajac sprzet.

Dzieki Wimmer za Twoją prace na temat filtrow palnetarnych, była pomocna i w pelni sie z nią zgadzam, co prawda dopiero teraz, gdyz na poczatku mialem mieszane uczucia.

 

O samych filtrach moge powiedziec tyle ze są solidnie wykonane. Zero plastiku, napisy doskonale widoczne (choc to nie ma znaczenia bo nawet przy znikomym oswieleniu dokladnie widac ktory jest ktory. Gwinty swietnie dopasowane, mocne. Praktyczny case.

Po południu zapodam kilka fotek.

 

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje z zakupu ..no i wrażeń :)

kiedyś z podobnego powodu też już chciałem rzucać jakimś krótkim LV, bo niewiele było przez niego widać, dopiero potem załapałem, że w korektor miałem wkręcony filtr polar

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje z zakupu ..no i wrażeń :)

kiedyś z podobnego powodu też już chciałem rzucać jakimś krótkim LV, bo niewiele było przez niego widać, dopiero potem załapałem, że w korektor miałem wkręcony filtr polar

pozdrowienia

 

Ja chcialem rzucac teleskopem :-)

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.