Skocz do zawartości

Kowa TSN-883 vs William Optics Megrez 90


morfina

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy wątek, więc na początek witam wszystkich forumowiczów.

 

Mam następujący dylemat, chciałbym nabyć sprzęt, który w 70% będzie mi służył do obserwacji przyrody w ciągu dnia, po krótkim przestudiowaniu tematu zacząłem skłaniać się w kierunku Kowa TSN-883 Prominar z opinii i testów wynika, że nie ma sobie równych w temacie obserwacji dziennych ( pozycjonuję się w soczewkę czołową z przedziału 80 – 100 mm ponieważ sprzęt będę nosić z sobą ). Po dalszym drążeniu tematu doszedłem do wniosku, że mogę trochę zaoszczędzić kupując Vixen Geoma II ED 82, przy akceptowalnym spadku jakości zostanie jeszcze na jakiś obiektyw do aparatu (system canona). Ostatnim przemyślenie i stąd ten post, jest następujące: w sumie dobrze by było, żeby owe 30% swojej funkcjonalności sprzęt „odrobił” jako guider. W tym momencie prosił bym o pomoc forumowiczów:

 

Po pierwsze czy można zbudować dobrą lunetę do obserwacji dziennych opierając ją o typowy sprzęt do astronomii np.:

Teleskop William Optics Megrez 90 Doublet APO, przeczytałem, że stosując pryzmat dachowy typu Amiciego obraz jest w pełni odrócony i prosty.

 

Możliwym rozwiązaniem jest również przerobienie jakiegoś obiektywu np. Canon EF 300mm f/2.8L IS USM, zadoptowanie go do guiding-u i obserwacji ptaków ( to rozwiązanie chyba jest najmniej rozsądne )

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc w ww. sprawie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz przykłady fotek dziennych z refraktora APO:

http://www.televue.com/engine/page.asp?cat=6

 

Ogólnie obserwacje nocne są bardziej wymagające dla optyki.

Masz do czynienia z jasnymi, punktowymi źródłami światła na prawie idealnie czarnym tle (gwiazdy)

Albo bardzo słabymi mgiełkami, wymagającymi kontrastu (DSy)

 

Praktycznie jedyna słabość optyki astro (okularów), to ewentualne problemy z dystorsją, która nocą nie jest problemem.

 

Na pbase jest gdzieś porównanie Canona L 500mm i FSQ106 - gdybyś chciał zobaczyć jak się ma topowy obiektyw foto do refraktora astro, w dzień.

 

 

Kiedyś był wątek na ten temat na A-F ale nie mogę go teraz znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Poszukałem w ofercie krajowych dystrybutorów refraktorów,te które mogą być dla mnie interesujące:

 

William Optics Megrez 88 Doublet FD – wydaje być się odpowiedni

William Optics Megrez 90 Doublet APO – Trochę Ciemny f 6,9 ...

Meade 80/480 80mm APO ED OTA – najlepiej oceniony w teleskopy.net do zastosowania w dzień

Orion EON 80mm ED APO – również b.dobrze oceniany.

 

Niestety nie jestem zbyt obeznany w temacie i możliwe, że są w ofercie jakieś inne ciekawe propozycje, które przeoczyłem jak na razie wszystko wskazuje na to, że Meade-j jest najlepszym rozwiązaniem, nie dość, że najtańszy to posiada jedyny tryplet optyczny z całej czwórki.

 

Proszę o radę w ww. sprawie

Pozdrawiam forumowiczów :-)

Edytowane przez morfina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.