Jump to content

Cła i granice w UE

Guest
 Share

Recommended Posts

Założyłem nowy wątek bo temat ciągle gdzieś tam wraca.

Postanowiłem zacytować wam parę rzeczy ze strony

www.ukie.gov.pl

czyli Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej

Informacje zawarte na tej stronie nie są żadnym wydaje mi się, byc może , chyba. To są informacje z pierwszej ręki jak będzie

cło

"Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przestaną obowiązywać cła w handlu wewnętrznym, natomiast wobec krajów trzecich będą stosowane stawki celne obowiązujące we Wspólnocie."

"Swobodny przepływ towarów oznacza nieskrępowaną wymianę towarową pomiędzy państwami członkowskimi, dzięki zniesieniu kontroli granicznych, dostosowaniu oraz wzajemnemu uznawaniu norm towarowych i przepisów podatkowych."

"Zasada swobodnego przepływu towarów odnosi się wyłącznie do produktów pochodzących z państw UE oraz takich, które zostały w sposób legalny wprowadzone na terytorium Unii"

"Towar znajdujący się na terytorium Wspólnoty może swobodnie po nim się przemieszczać. Podczas przemieszczania się towaru z jednego państwa członkowskiego do innego, jego producent nie ponosi ceł i innych opłat celnych."

więcej jak by ktoś był zainteresowany na stronie

http://pytania.ukie.gov.pl

Zadałem tam też konkretnie pytanie jak będzie wyglądała kontrola na granicy po wejściu Polski do UE. jak się pojawi odpowiedź to dam znać.

Oskar wrote:

"dla mnie UE to dwie kwestie - Schengen i euro. Reszta to szczegóły. Bez tego nie będziemy takimi obywatelami, jak Niemcy czy Austriacy."

Takimi obywatelami to my jeszcze przez pewien czas nie będziemy przy czym takimi samymi obywatelami nie są takze Brytyjczycy i Irlandczycy (są poza Euro i Schengen) w ich przypadku to jest ich wola. W naszym przypadku to jest niespełnienie kryteriów układu z Schengen oraz Euro. Te dwa układy są zupełnie odrębne od traktatu z Mastricht (UE)  

Łysy wrote:

" Poza tym w UE panuje totalny biurokratyczny przpraszam-burdel"

Po prawdzie to życzył bym sobie takiego burdelu u nas w kraju. Obawiam się jednak, że na nasz krajowy burdel w tej dziedzinie to wejście do UE specjalnego wpływu mieć nie będzie bo to nie leży w przepisach tylko w mentalności.

Ja na to patrzeę w ten sposób, że jezeli jest niemożliwe wejście do NAFT-y to trza budowac tą wspólną Europę i to nie tylko Andrzeju dla młodzieży ale także dla nas, a co Ci szkodzi przeprowadzić się na emeryturę do Hiszpanii  co ty na to jakąś lunetę sobie postawimy na spółke , winko cieplutko .

Z tego co czytam Mirku wynika że jeżeli nasz importer legalnie odprawi towar z Azji w Polsce i zapłaci należne cło to będzie mógł swobodnie sprzedawać go w całej Unii. Tak zrozumiałem cytowane przepisy . W tamtym wątku na dziale sprzętowym pisałem o moich wątpliwościach w tej sprawie . Jeżeli tak to jestem spokojny o naszych przedsiębiorców po wstąpieniu do Unii .Pozdrawiam  Piotr Z.

Nie tylko ty Piotrze znam wiele firm szczególnie producentów, którzy z niecierpliwością czekają na ten moment. Do tej pory rzucano im w Unii kłody pod nogii właśnie dlatego, że ich produkty były by bardzo dużym zagrożeniem dla tamtejszych firm. To jest właśnie odpowiednio pozytywne myślenie i szukanie swojej szansy na wspólnym unijnym rynku. Zamiast biadolenia i straszenia ludzi czarnym ludem. Uważam, że nie należy się bać tylko wykorzystać daną nam szansę bo samo to nic nie przyjdzie. Prawda przecież jest taka, że produkty Unijne na naszym rynku są już od dawna i w tej materii po naszym wejściu do UE nic się nie zmieni natomiast nasze wyroby są tam kiepsko reprezentowane i właśnie to ma szanse się zmienić. Jeżeli np. Astrokrak jest w stanie robić wyroby tak wysokiej jakości jak sie odgraża do także dla niego jest to ogromna szansa bo przecież sam napisał mogę być 5x tańszy. Wystarczy, że będzie miał porównywalną jakość i będzie 2x tańszy. Życzę mu jak najszybciej pierwszego zamówienia z obszaru UE. Tak sobie myślę, że po IV Warsztatach trzeba by pomyślec o wyjściu nas amatorów na zewnątrz kraju. Już w Jachrance proponowałem aby pomyślec o wspólnym Star Party z braćmi Czechami, a później byka za rogi i jazda silną ekipą na Star Party do dojczlandów. Co ty na to?

W zeszłym roku przy okazji naszych (tzn Przemka i moich) zakupów w Berlinie otrzymaliśmy od sprzedawcy ulotki na temat współorganizowanego przez nich SP, i to niedaleko polskiej granicy. Dla mnie niemiecki to niestety bariera językowa, ale mając w ekipie "rzecznika" władającego tym językiem, myślę żę można śmiało ruszać! Z "Pepikami" takich przeszkód być nie powinno :)

pozdrawiam

MichalW wrote:

"Dla mnie niemiecki to niestety bariera językowa,"

Michał uwierz mi to jest tylko kwestia odpowiedniej dawki alkoholu nie za dużej oczywiscie :-)

Dawno temu chyba w 1990 roku trafiłem na Eropejski zlot WV garbusów odbywający się w Belgi. Byłem tam niezłym zjawiskiem nawet puchar zdobyłem:-)

Mirku, jeśli dialogi ograniczę do nazw producentów sprzętu, oraz katalogu Messiera, to i po trzeźwemu nie będzie problemu :), co do reszty to myślę że trzeba dowieść empirycznie :)

pozdrawiam

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.