Skocz do zawartości

Canon i wyznaczanie minimów gwiazd zaćmieniowych


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Pomimo pyłów wulkanicznych unoszących się nad Europą postanowiłem spróbować wykorzystać Canona do rejestracji minimów GZ.

Na pierwszy rzut poszła UV Leo i pomimo wszystko krzywa wyszła nawet niezła, choć do ideału to jej dużo brakuje. Nie mniej dokładność ustalenia minimum Canonem jest nieco lepsza niż ocena wizualna.

 

UVleo.png

 

 

Ponieważ obok była gwiazda zmienna NSV4914 przy okazji i ona poszła "do badania". Wyszła fajna sinusoidalna krzywa o okresie "na oko" 0.017203 dnia. W katalogu GCVS gwiazdka ma amplitudę zmian jasności na poziomie 0.08.

 

nsv4914.jpg

 

Po tygodniu obserwowałem XY Leo, ale tym razem nie było już tak różowo. Popatrzcie na krzywą - poza krótkim okresem po minimum strasznie rozjechana pomimo bezchmurnej pogody. Zresztą na wizualu (bo tak też obserwowałem) było podobnie. W tym przypadku minimum ustalone fotometrycznie było ok, podczas gdy to ustalone na wizualu pozostawia wiele do życzenia.

 

XY Leo.png

 

Rozgrzewka przed wiosenno-letnimi obserwacjami zrobiona GZ i egzoplanet zrobiona, zobaczymy co z tego wyjdzie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak konwertujesz RAWy. To może być cenne dla innych obserwatorów dysponujących canonami. Ale nie o tym chciałem :)

 

Tu znajdziesz trochę o tej NSV - http://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=43538 Ma jedynie marker "suspected". Może nagraj jeszcze ze dwie sesje, to da się zrobić periodogram i posłać dane aktualizacyjne do VSX.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Ważne pytanie , na jakim FWHM gromadzisz materiał?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś nad tym by walczyć na nieco rozogniskowanych gwiazdach? To mogło by pomóc zniwelować przekłamania kolorowej matrycy i dało by ci troche pola manewru na 12bit. To co widzę na początku i końcu wykresu NSV to prawie na 100% nie są problemy od gorszej ostrości, ale bez macnięcia materiału równie dobrze mogło by to być coś innego. Nie sugerował bym się zależnością pomiędzy jakością wykresu a ostrością. Odpłynięcie FWHM z okolic 2 do prawie 4 przy jednym z exotranzytów nie wpłyneło znacząco na przekłamanie V-C. Trzeba tylko pamiętać co się ma w reku dobierając apreturę pomiaru.

 

Nie masz ochoty na jakąś sesję razem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętałem o rozogniskowaniu gwiazdek, tak że pewnie to jakiś cirrus, bo inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. He, he, he zrobiłeś ogromne postępy w fotometrii, a ja jestem przedszkolakiem .... choć i tak jestem zadowolony z tego co wyszło....

 

W załączniku porównanie wykresów z Canona i z wizuala - robiłem obydwa pomiary jednocześnie. Tak jak mówisz nie jest to kwestia seeingu bo obraz Saturna w obydwa wieczory był idealny ale niebo było takie "niewyraźne" :)

 

Cóż, pozostają dalsze próby ..... możemy się rzeczywiście umówić na jednoczesne pomiary jakieś tranzytu lub zaćmieniowej.

 

leo.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Proby z rozogniskowanymi gwiazdkami dały znacznie gorsze rezultaty. Problem tkwił chyba w czymś innym.

 

Popatrzcie tu:

 

v1045.gif

 

Jest chyba znacznie lepiej. Problem polegał chyba na tym, że aparat wyłączał się automatycznie i uruchamiałem go przed każdym zdjęciem. W przypadku zaćmienia V1045 Her aparat pozostawał cały czas włączony. Widzicie ten pomiar odstający od pozostałych w okolicach minimum? Wyczerpała się bateria i wymieniłem ją na drugą. Ten pomiar, to właśnie zdjęcie tuż po uruchomieniu aparatu. Pozostają dalsze próby .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.